ПОСТАНОВА
іменем України
Справа № 2-а-255/10/1023
11 жовтня 2010 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла А.С., розглянувши в м. Славутичі в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсійних виплат, -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, перебуває на обліку в УПФУ в м. Славутичі як одержувач пенсії за віком, після останнього перерахунку пенсії у серпні 2008 року продовжує працювати, звернулася до адміністративного суду з позовними вимогами:
? визнати дії відповідача незаконними щодо відмови в перерахунку пенсії за віком згідно ч.4 ст. 42 Закону України № 1058-ІУ від 09.07.2003 року “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто за 2009 рік;
? зобов’язати відповідача здійснити перерахунок основної державної пенсії з 01.08.2010 року згідно поданої заяви № 664 від 13.08.2010 року в порядку, передбаченому Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виходячи з показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто за 2009 рік та виплачувати щомісячно пенсію за віком, починаючи з 01.08.2010 року у встановлених розмірах;
? визнати відмову відповідача щодо виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, що відноситься до категорії 2 у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком протиправною;
? зобов’язати відповідача зробити перерахунок, та виплачувати додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю з 01 жовтня 2010 року, як особі, яка має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до категорії 2 у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з рівності мінімального розміру пенсії за віком до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з наступним підвищенням пенсії у зв’язку зі змінами в діючому законодавстві та встановленні нових розмірів прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Відповідачем подано письмові заперечення проти адміністративного позову з мотивів правомірності дій управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі щодо нарахування пенсійних виплат позивачеві.
Адміністративний позов підлягає задоволенню, оскільки ґрунтується на таких положеннях закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІУ у базовій редакції, чинність якої була відновлена в зв’язку з тим, що положення розділу П “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 27.12.2007 року № 107-УІ були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі № 10-рп/2008, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше, як через два роки після проведення попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст. 40 цього Закону.
Згідно абзацу 1 частини 1 ст. 40 цього закону, яка встановлює порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь – які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За правилом абзацу першого частини 2 цієї статті заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К),
Зп – заробітна плата, дохід, застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз-1 + Кз-2 + Кз-3+Е .+ Кз-п);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно ч.1 ст. 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІУ страховий стаж – період ( строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Положення ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІУ прямо встановлюють порядок обчислення заробітної плати для призначення ( перерахунку) пенсії, за якого враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням ( перерахунком) пенсії . Положення ч.4 ст. 42 цього закону щодо права на перерахунок пенсії не містять вимог щодо мінімальної тривалості страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії, якщо з часу призначення (перерахунку) пенсії минуло два роки.
Застосування іншого порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІУ є неправомірним.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХП, пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 51 цього Закону у базовій редакції, чинність якої була відновлена в зв’язку з тим, що положення розділу П “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 27.12.2007 року № 107-УІ були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі № 10-рп/2008, особам, віднесеним до категорії 2 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Виплата додаткової пенсії відповідно до ст. 53 Закону № 796-ХП здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" основні державні соціальні гарантії та порядок визначення їх розмірів, до числа яких відноситься мінімальний розмір пенсії за віком, встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.
Таким чином, вихідним критерієм для розрахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що відповідач при нарахуванні зазначених пенсійних виплат вказаних положень закону не дотримався і тому його дії є незаконними.
Заперечуючи проти позову, правомірність своїх дій відповідач не довів.
Керуючись ст. 183-2 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі п. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.08.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та з врахуванням страхового стажу після призначення пенсії і виплачувати перераховану суму пенсії з урахуванням виплаченої суми.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області у перерахунку ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена до категорії 2 .
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області з 01.10.2010 року перерахувати ОСОБА_1 на підставі ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХП додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесеній до категорії 2 та виплачувати перераховану суму додаткової пенсії з урахуванням раніше виплаченої суми.
Постанова підлягає негайному виконанню і може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів, який обчислюється з дня одержання копії постанови.
Оскарження постанови не зупиняє її негайного виконання.
Суддя