Судове рішення #12582709

                                                   

  Справа 2а-1724/10

П О С Т А Н О В А

І м е н е м  У к р а ї н и

16 грудня 2010 року  Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

                   головуючого судді                 Новака А.В.

                   при секретарі                          Чорнобай Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну  справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС,

                                      В С Т А Н О В И В :

10.11.2010 позивач ОСОБА_1 звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, йому встановлено II групу інвалідності 1-ї категорії, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва.

Зазначив, що він відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок аварії на ЧАЕС,   та просив суд:

1. Визнати дії відповідача щодо відмови виплати йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, протиправними.

2. Зобов’язати Управління Пенсійного фонду у Голосіївському районі м. Києва провести виплату йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка відповідно до ст. 50. Закону України від 28.02.1991 №796-Х11 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 75% від мінімальної пенсії за віком за період з 22.05.2008 року до моменту ухвалення рішення.

3. Зобов’язати Управління Пенсійного фонду у Голосіївському районі м. Києва здійснювати нарахування додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, яка повинна становити 75% від мінімальної пенсії за віком згідно вимог ст. 50 Закону України від 28.02.1991 №796-Х11 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із послідчуючим перерахунком.

Ухвалою від 16.12.2010  позовні вимоги про визнання дій про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок додаткової пенсії як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, за період часу з 22.05.2008 по 09.05.2010 залишено без розгляду.

         Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, просив суд задовольнити його повністю.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва в судовому засіданні позов не визнав,  просив суд відмовити у його задоволенні повністю.

          Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

  Так, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом II групи 1-ої категорії  осіб, захворювання яких пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Голосіївського району м. Києва та одержує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі статті 50 Закону № 796-ХІІ / а.с. 9, 11, 12 /.

Згідно зі ст. 49 Закону України № 796-12 від 28.02.1991 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної допомоги; додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

   Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров’ю в розмірах: інвалідам 2 групи 75% мінімальної пенсії за віком.

           Щодо мінімального розміру пенсії за віком, то відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», він визначається виключно цим Законом і встановлюється згідно його ст. 28 ч. І - в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,  який  встановлюється  законами України  про Державний  бюджет України  на відповідний рік.

Таким чином, при розрахунку додаткової пенсій, передбаченої ст. 50 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

           Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового  мінімуму.

           18.10.2010 позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії у розмірі, встановленому ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що УПФ України у Голосіївському районі м. Києва відмовило йому в перерахунку призначеної пенсії з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії.

            Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.  

           Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні позивачу розміру додаткової пенсій підлягають застосуванню ст. ст. 49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а тому суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку.

    Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 10.05.2010 р. по день ухвалення рішення суду,  з урахуванням раніше виплачених сум за вказаний період є обгрунтованими і підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про нарахування та виплату йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком в подальшому не може бути задоволена, оскільки обраний спосіб захисту порушених, на думку позивача, прав на майбутнє не передбачений чинним законодавством України.

 Суд, при розгляді справи повинен застосувати законодавство, яке чинне на день розгляду справи, а тому вимоги щодо здійнення перерахунку та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, можуть бути задоволені лише по день постановлення рішення.

         На підставі вищевикладеного, керуючись  ст.ст. 19,64 Конституції України, статтями 1, 13, 17. 50, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 19.12.2006 року, ст. 17 Закону України « Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р., ст.ст. 1-2, 4-6, 10-11, 14-15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104-105, 111-112, 114, 121, 160, 161-163, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, - задовольнити частково .

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі міста Києва щодо відмови в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,   ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 10.05.2010 по день ухвалення рішення  -  протиправними.

 Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі міста Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням проведених відповідно до ст. 50   Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 10.05.2010 року по день ухвалення рішення .

  В задоволенні іншіої частини позовних вимог - відмовити .  

  Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення. Якщо постанова була винесена у письмовому провадженні   або у разі застосування ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.  

            Суддя:                                                                 А.Новак                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація