Судове рішення #12572599

              Справа №2-483-10

ЗАОЧНЕ      РІШЕННЯ

IМEHEМ     УКРАЇНИ

13 жовтня   2010 р.                                                                                            смт. Петропавлівка

Петропавлівський  районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді                                        Курочкіної О.М.

             при секретарі                                                     Лукіній Л.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Петропавлівського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1   до СФГ «Рубін»  про визнання договору оренди землі недійсним, повернення земельної ділянки на користь  її власника та скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1  звернувся до суду з позовною заявою до СФГ «Рубін»  про визнання договору оренди землі недійсним, повернення земельної ділянки на користь  її власника та скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

В обґрунтування свого позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла  його бабуся ОСОБА_2 , свідоцтво про смерть серії 1-КИ № 277943 видане  виконкомом  Осадченської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області, актовий запис 07, якому на момент смерті належала на підставі Державного акту на право приватної власності серії IV-ДП № 050676 виданого 27.03.2002 року Петропавлівською РДА Дніпропетровської області земельна ділянка загальним розміром 3,720 Га розташована на території Осадченської сільради Петропавлівського району Дніпропетровської області. Після смерті бабусі  він  успадкував 1зазначену  земельну ділянку про що ним  було 09.02.2010 року отримано свідоцтво про право на спадщину на право власності на земельну ділянку розміром 3,720 Га, яка знаходиться на території Осадченської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області та якій присвоєно кадастровий номер 1223884000010010710.

За життя спадкодавець ОСОБА_2. передала  належну їй земельну ділянку у строкове користування на умовах оренди на користь С(Ф)Г «Рубін» строком до 01.04.2005 року, тобто на момент спадкування позивачем  земельної ділянки документально право СФГ «Рубін» на користування земельною ділянкою відсутнє, хоча до кінця 2009 року відповідач користувався належною йому  земельною ділянкою без правових на те підстав. Позивач звернувся до відповідача із усною заявою про повернення належної йому  земельної ділянки для реалізації його  права щодо приватної власності, але представник відповідача відмовив у поверненні належної йому земельної ділянки пояснивши свою відмову тим, що за життя його бабуся  продовжила  термін договору оренди з відповідачем ще на п’ять років. Надати на його  ім’я такий договір представник відповідача відмовився та відмовив у поверненні земельної ділянки.  Позивач  звернувся до відповідача із письмовою заявою про повернення належної йому  земельної ділянки, але представник відповідача відмовився отримати власноручно таку письмову заяву. Тому 24.03.2010 року він направив поштою за адресою відповідача письмову заяву про повернення належної йому  земельної ділянки та отримав 25.03.2010 року повідомлення про отримання відповідачем його  письмової претензії. На письмову претензію відповідач ніяким чином не відреагував, тобто відмовив йому  у поверненні належного майна.

Відповідач при укладанні  правочину були допущені порушення :

-позивач  впевнений, що його  батько за життя такий договір не підписував, про що він йому  особисто заявляв та й підпис у договорі оренди зовсім не співпадає з підписом його бабусі на інших документах;

- відповідач до судового засідання надав договір оренди землі укладений начебто з його  бабусею ОСОБА_2 в якому практично весь текст заповнено машинописним текстом в той же час дата підписання такого договору та строк оренди написано кульковою ручкою, що дає привід для сумнівів щодо досягнення таких істотних умов оренди між його  батьком та відповідачем на момент підписання договору;

- в договорі оренди землі між його батьком та відповідачем, а також в акті приймання-передачі такої орендованої земельної ділянки, наданими відділом Держкомзему взагалі відсутні дати підписання таких документів, що ставить під сумнів час їх підписання.

Просить суд визнати недійсним договір оренди землі укладений між ОСОБА_2  та СФГ «Рубін», який був зареєстрований у Петропавлівській районній філії Дніпропетровського регіонального центру Державного земельного кадастру від 16.01.2009 року за № 040912900056, зобов’язати селянське (фермерське) господарство «Рубін» повернути на користь власника  земельну ділянку, яка належить йому на підставі Державного акту серії 1У ДП№ 050676 на праві власності розміром 3,720 Га, яка знаходиться на території Осадченської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області та якій присвоєно кадастровий номер 1223884000010010710 та зобов’язати Петропавлівську районну філію Дніпропетровського регіонального центру Державного земельного кадастру скасувати державну реєстрацію від 16.01.2009 року за № 040912900056 договору оренди землі між селянським (фермерським) господарством «Рубін» та ОСОБА_2.

В судовому засіданні представник позивача надав заяву про розгляд справи у його відсутність позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач та його представник, представник третьої особи  в судове засідання не з’явились про день слухання справи були  належним чином повідомлені, від відповідача та його представника не надійшло повідомлення про причини  неявки, крім того представник відповідача надавав суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав:

 В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1. є належним власником земельної ділянки відповідно до Державного акту серії 1У ДП№ 050676 на право власності на земельну ділянку розміром 3,720 Га, яка знаходиться на території Осадченської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області та якій присвоєно кадастровий номер 1223884000010010710 яка була предметом договору оренди землі укладеним між ОСОБА_3 та СФГ «Рубін», який був зареєстрований у Петропавлівській районній філії Дніпропетровського регіонального центру Державного земельного кадастру від 16.01.2009 року за № 040912900056

Судом також встановлено, що договір оренди укладений в 2008 році між орендодавцем ОСОБА_2 та орендарем СФГ «Рубін» в особі ОСОБА_4 укладено з порушенням істотних умов договору оренди землі  а саме:

    -в договорі не зазначено число та місяць укладання зазначеного договору, що не уможливлює визначити строк дії договору та забезпечити своєчасне виконання умов п.8 зазначеного договору  про можливість продовження його дії;

відповідно до Закону України «Про оренду землі» ст.15 істотними умовами договору оренди землі є строк дії договору оренди;

   - порушено умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, а саме відповідно до п.20 договору оренди земельної ділянки передача земельної ділянки орендарю здійснюється  у тижневий строк після державної реєстрації зазначеного договору за актом її приймання-передачі, зазначений договір зареєстрований у Петропавлівській районній філії Дніпропетровського регіонального центру ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.01.2009 року, з висновком про державну реєстрацію відділом земельних ресурсів у Петропавлівському районі Дніпропетровської області надано акт прийому-передачі земельної ділянки  за 2008 рік без зазначення числа та місяця складання, що також є істотним порушенням умов договору оренди земельної ділянки.

    Також судом встановлено, що факт державної реєстрації посвідчено у Осадченській сільській раді печаткою та підписом посадової особи без зазначення дати посвідчення.

Отже вищезазначений договір оренди земельної ділянки між ОСОБА_2 та СФГ «Рубін», який був зареєстрований у Петропавлівській районній філії Дніпропетровського регіонального центру Державного земельного кадастру від 16.01.2009 року за № 040912900056  укладений порушенням Закону України «Про оренду землі», який являється спеціальним законом, що регулює орендні відносини. Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про оренду землі» та п. 8 Постанови Кабінету Міністрів № 2073 «Про затвердження порядку державної реєстрації договорів оренди землі», у договорі оренди мають бути зазначені істотні умови договору оренди передбачені ст. 15 Закону України «Про оренду землі». Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених ст. 15 Закону України «Про оренду землі» є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також визнання договору недійсним відповідно до закону. При укладанні та виконанні договору орендар зобов'язаний виконувати як умови договору, так і умови законодавства щодо оренди землі. Невід'ємною частиною договору оренди землі, відповідно до ст. 15 ЗУ «Про оренду землі» є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення земельної ділянки в натурі (по місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди. В укладеному договорі оренди, зокрема в розділах «Предмет договору» і «Об'єкт оренди» зазначено лише розмір земельної ділянки та її нормативна грошова оцінка, але не зазначено місце розташування земельної ділянки. Хоча в п. 1 договору вказано, що земельна ділянка знаходиться на території Осадченської  сільської ради, проте відсутнє позначення за місцем їх розташування і дані про встановлення меж земельних ділянок відповідно до затвердженого проекту їх відведення у порядку землеустрою.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оренду землі» передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем в строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до ст.ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону. На момент державної реєстрації такого договору орендодавець помер, а тому такий договір не міг набрати чинності .

Відповідно до ч. 1 ст. 152 Земельного Кодексу України Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю, а відповідно ж до ч. 2 ст. 152 Земельного Кодексу України власник  земельної  ділянки   або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до ч.3 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені законом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі»   відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено чи розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором чи законом.

Відповідно до ст.ст. 319, 321 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, має право вчиняти будь-які дії щодо свого майна. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст.152, 215, 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов’язані з його недійсністю.

Відповідно до вимог ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог, так і на підставу своїх заперечень, ч. 1 ст. 131 ЦПК України встановлює що «Сторони зобов'язані подати свої докази чи повідомити про них суд до або під час попереднього судового засідання у справі. Докази подаються у строк, встановлений судом з урахуванням часу, необхідного для подання доказів.» Через не надання суду письмових доказів, які визначені в ухвалах суду, суд вважає, що відповідач не довів суду обгрунтованість своїх заперечень проти позовної заяви.

Керуючись ст.15, 17 Закону України «Про оренду землі» , ст. 124, 125, 126 Земельного кодексу України ст.152, 215, 216,319,321,651 ЦК України ст. 10, 11, 58-60, 83, 84, 88,212-214, 218,228, 293,294.298 ЦПК України.

ВИРІШИВ:

         Позовні вимоги ОСОБА_1   до СФГ «Рубін»  про визнання договору оренди землі недійсним, повернення земельної ділянки на користь  її власника та скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки задовольнити.

Визнати договір оренди земельної ділянки між ОСОБА_2 та СФГ «Рубін», який був зареєстрований у Петропавлівській районній філії Дніпропетровського регіонального центру Державного земельного кадастру від 16.01.2009 року за № 040912900056  недійсним.

Зобов'язати СФГ «Рубін» повернути ОСОБА_1   земельну ділянку, яка належить йому на підставі Державного акту серії 1У ДП№ 050676 на праві власності розміром 3,720 Га, і знаходиться на території Осадченської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області в належному стані.

Петропавлівській районній філії Дніпропетровського регіонального центру Державного земельного кадастру скасувати державну реєстрацію від 16.01.2009 року за № 040912900056 договору оренди землі між селянським (фермерським) господарством «Рубін» та ОСОБА_2.

Стягнути з СФГ «Рубін»  на користь ОСОБА_1   судові витрати: державне мито в сумі 17 грн. 00 коп. та 37 грн. 00 коп. інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії

Апеляційна скарга на рішення суду подається .протягом десяти  днів до Апеляційного суду Дніпропетровської області. Особи, які брали участь у справі але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя                                                                                        О.М.Курочкіна

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація