№2- 7202\10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
08 грудня 2010 року м.Маріуполь
Приморський районний суд міста Маріуполя Донецкої області у складі:
головуючого – судді Дзюба М.В.
при секретарі - Петрухіной Т.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Аріадна» про стягнення грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому зазначив, що 07.05.2008 року він уклав з Кредитною спілкою «Аріадна» договір №142 про розміщення на депозитному рахунку вкладу в сумі 5 000 гривень. Строк дії договору – 12 місяців з дня внесення коштів. Після припинення дії договору відповідач відмовив йому у поверненні грошових коштів, посилаючись на тимчасові фінансові складнощі, чим завдав йому моральної шкоди. Просив суд стягнути з відповідача на його користь депозитний внесок в сумі 5 000 гривень за договором №142 від 07.05.2008 року, стягнути у відшкодування моральної шкоди 1000 гривень, судові витрати в сумі 171 гривню та витрати на правову допомогу в сумі 300 гривень.
В суді позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав та просив задовольнити його позов в повному обсязі.
Відповідач КС «Аріадна», будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення повісток, двічі до суду не з’явився, не повідомивши суд про причини неявки, з будь-якими заявами на адресу суду не звертався. Тому суд, вважаючи причину неявки неповажною, за згодою позивача здійснив заочний розгляд справи відповідно до положень ст..224-225 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
За договором банківського вкладу (депозиту) однак сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов’язується виплачувати вкладникові таку суму та відсотки на неї або дохід в іншій формі на умовах і в порядку, встановлених договором (ч.1 ст.1058 ЦК України).
За ст..2 Закону України «Про банки та банківську діяльність» вклад (депозит) – це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.
На підставі законодавства України договори банківського вкладу можуть укладати не лише банки, а й інші фінансові установи, зокрема, юридичні особи, які відповідно до закону надають одну чи декілька фінансових послуг та які внесені до відповідного реєстру в порядку, встановленому законом (кредитні спілки).
Як встановлено судом, 07 травня 2008 року між позивачем та КС «Аріадна» було укладено договір №142 на розташування коштів на депозитному рахунку. Предметом цього договору згідно п.1.1 є передача в управління кредитній спілці депозитного внеску в сумі 5 000 гривень на строк 12 місяців, тобто до 07 травня 2009 року.
Згідно п.3.1.3 цього договору, Кредитна спілка зобов’язалась зберегти та повернути позивачеві його внесок відповідно до умов цього договору.
Відповідно до ч.2 ст.1060 ЦК України за договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов’язаний видати вклад або його частину за першою вимогою вкладника, окрім випадків внесення юридичними особами на інших умовах повернення, встановлених договором.
За ст..526 ЦК України зобов’язання повинно виконуватись належним чтином відповідно до умов договору чи вимогами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – згідно зі звичаями ділового обігу чи іншими вимогами.
Таким чином, після закінчення терміну дії цього договору, тобто 07 травня 2009 року, КС «Аріадна» мала повернути позивачеві його вклад в повному обсязі, та своїх зобов’язань не виконало до теперішнього часу.
Виходячи із вищенаведеного, суд вважає обґрунтованими вимоги в частині стягнення депозитного вкладу, та стягує з КС «Аріадна» на користь позивача суму депозитного внеску (5000 гривень) за договором №142 від 07.05.2008 року.
Щодо позовних вимог в частині відшкодування моральної шкоди, то вони задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Відповідно до ст..611 ЦК України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, у тому числі на відшкодування збитків та моральної шкоди.
Оскільки в даному випадку ані чинним законодавством, яке регламентує питання , пов’язані із договором банківського вкладу, ані договором №142 від 07.05.2008 року, не передбачено права сторони на відшкодування моральної шкоди, то позовні вимоги в цій частині є безпідставними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд відповідно до ст..88 ЦПК України стягує з відповідача на користь позивача судові витрати – судовий збір в сумі 51 гривні та витрати на ІТЗ в сумі 120 гривень та витрати на правову допомогу в сумі 300 гривень, які підтверджені відповідними квитанціями.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст.3, 10, 58-60, 212-215, 224-225 ЦПК України, ст..ст. 526, 611, 1058, 1060 ЦК України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково,
Стягнути з Кредитної спілки «Аріадна» (юридична адреса 87500, м.Маріпуоль, бульвар Шевченка, 80,) на користь ОСОБА_1 суму депозитного внеску за договором №142 від 07 травня 2008 року – 5 000 (п’ять тисяч) гривень , судові витрати в загальній сумі 171 гривень та витрати на правову допомогу в сумі 300 гривень , а всього разом 5 471 (п’ять тисяч чотириста сімдесят одну) гривню .
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до суду, що його ухвалив, протягом 10 днів з дня отримання його копії.
На рішення може бути подано апеляцію до Апеляційного суду Донецької області в місті Маріуполі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення, з подальшою подачею апеляційної скарги у 20денний строк, або в порядку, передбаченому ч.4 ст.295 ЦПК України.
СУДДЯ