Справа № 2 “а”-3588
2010 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2010 року суддя Ленінського районного суду м.Луганська Бугера О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Луганська про визнання дій неправомірними та про зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулась до суду із позовом, в якому просила визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Луганська по перерахунку пенсії в 2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні на 2007 рік, який складає 1197,91 гривня, - неправомірними. Зобов’язати УПФУ в Ленінському районі м.Луганська здійснити перерахунок пенсії в 2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні на 2009 році, який складає 1650,43 гривні з 01.07.2010 року.
В обґрунтування позову позивач посилалась на те, що вона є пенсіонером за віком, пенсія призначена та виплачується відповідачем, в липні 2010 року вона звернулась до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії з врахуванням додаткових двох років страхового стажу, набутого після призначення пенсії, відповідачем було проведено перерахунок, але без врахування законодавства з цього приводу. В жовтні 2010 року вона повторно звернулась до відповідача, просила провести перерахунок пенсії за 2010 рік та застосувати при перерахунку показник середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, в проведені перерахунку їй було відмовлено. Вважала такі дії відповідача неправомірними, такими, що порушують вимоги ст. 40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530. Окрім того, зазначала, що відповідач в своєму рішенні керувався спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, зміст якого не відповідає вимогам чинного законодавства та на дії посадових осіб Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України внесено протест Генеральною прокуратурою України. Просила позов задовольнити, розглянути справу за її відсутності.
Представником відповідача у встановлений судом строк подані заперечення проти позову. В обґрунтування заперечень зазначено, що вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню, оскільки законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається із Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, Закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, Закону про недержавне пенсійне страхування, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов’язкового державного пенсійного забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення України. Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, що визначався згідно до статті 40 Закону. При цьому з періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії підлягає виключенню згідно із абзацом 3 ч.1 ст.40 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника середньої заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
Враховуючи зазначене перерахунку пенсій проводились відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1197 гривень 91 копійка. Оскільки порядок визначення показників заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів, до законодавчого врегулювання питання визначення заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні перерахунки пенсій проводяться у 2010 році із застосуванням показника 1197 гривень 91 копійка, про що свідчить спільний лист ПФУ та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року, наданий для використання в роботі. Та до ухвалення Верховною Радою України на виконання рішення Конституційного Суду України відповідного законодавчого акту, перерахувати пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік немає підстав.
Сторонами подано заяви про розгляд справи за їх відсутності, тому судом винесено ухвалу про розгляд справи в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, встановлено наступне.
Позивачка ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується відповідною копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1 /а.с.7/.
В липні 2010 позивачем подано на адресу відповідача письмову заяву про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
20.10.2010 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку середньої заробітної плати за 2010 рік з урахуванням показнику середнього заробітку за 2009 рік. /а.с.6/.
Згідно до наданої відповіді на зазначене звернення від 20.10.2010 року № 169/Х-15/01/76 було повідомлено, що дійсно при проведенні перерахунку пенсії позивачу було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по України за 2007 рік у розмірі 1197 гривень 91 копійку, зазначено, що до ухвалення Верховною Радою України на виконання рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року відповідного законодавчого акту, перерахувати пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 року немає підстав. При перерахунку було застосовано спільний лист ПФУ та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року, наданий для використання в роботі. /а.с.5/. Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Судом встановлено, що відносини між сторонами в даному випадку регулюються законодавством про пенсійне забезпечення.
Відповідно до вимог ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, а відповідно до ч.4 статті 42 зазначеного Закону встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. А оскільки зазначені положення Закону відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційними, то у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. При цьому має застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на кожну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує року перерахунку пенсії. Відповідно до Постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» за бажанням пенсіонера перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховано особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто в даному випадку за 2009 рік, який визначений в розмірі 1650,43 гривні. Відповідачка посилається, що при проведенні перерахунку пенсії ним використовується в роботі спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/029, згідно до якого Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника середньої заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, тому підлягає застосуванню показник заробітної плати за 2007 рік – 1197,91 гривня. Суд вважає, що в даному випадку дії відповідача є неправомірними з урахуванням вищевикладених обставин.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державного управління та органи
місцевого самоврядування їх посадових осіб діяти тільки з підстав, в межах повноважень та в спосіб, які передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову
суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст.40, 42
Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6, 9, 17, 18, 94, 158-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Луганська по перерахунку пенсії ОСОБА_1 в 2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні на 2007 рік, який складає 1197,91 гривня, - неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Луганська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні на 2009 рік, який складає 1650,43 гривня.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м.Луганська. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Головуючий: суддя О.В.Бугера