Судове рішення #12547677

Справа № 2-а-2664/10  

    ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

06 грудня 2010 року                 м.Кам`янець-Подільський  

Суддя Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Вдовичинський А.В. розглянувши  в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду  України в м.Кам`янець-Подільський про визнання дій неправомірними та зобов’язання нарахувати та виплатити надбавку до пенсії як дитині війни,-    

встановив:  

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кам‘янець-Подільський. В обгрунтування вимог позивач вказує, що являється дитиною  війни і має право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Статтею 6 цього Закону  передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Проте їй доплата до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком виплачувалася не в повному розмірі. Посилаючись на рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 р. та від 22.05.2008 р., ст.ст. 8,  22, 46, 55 Конституції України, просить суд: визнати дії відповідача неправомірними; стягнути з відповідача недоплачену їй відповідно до ст.6 закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 12 травня 2010 р. по листопад 2010 р.. Позивачка просить справу розглянути в її відсутності.  

Відповідач письмових заперечень в строки встановлені ч.3 ст. 183-2 КАС України суду не подав, враховуючи що справа розглядається по місцю знаходження відповідача, суд вважає за можливе справу розглянути без них.  

Суд, дослідивши матеріали справи в цілому, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.    

Позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Таким чином, у відповідності до вимог ст. 1 Закону «Про соціальний захист дітей війни” вона має статус дитини війни. У 2010 році позивач отримувала підвищення до пенсії як „дитина війни” з 1 січня 2010 року по 49 грн. 80 коп. щомісяця. Дані обставини підтверджуються копією паспорта позивача громадянина України, копією пенсійного посвідчення і довідками щодо розміру виплаченої пенсії з січня 2007 р. по жовтень 2010 року включно, в т.ч. підвищення до пенсії як дитині війни за вказаний період.  

Згідно ст.6 вказаного Закону, яка була чинною на 01.01.2006 року, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.    

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.    

  Згідно п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме: дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надбавка становить 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни внесені Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані неконституційними.  В зв’язку з цим відновили свою дію положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які були чинними станом на 01.01.2006 року.  

В 2009 р. та в 2010 р. в законодавчому порядку обмеження щодо визначення розміру виплати визначеної ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не встановлювались. Статтею 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»   Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Зазначена норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом  України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.  

Відсутність бюджетного фінансування доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни», не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду зобов’язань, оскільки реалізація особою права що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Постанова Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою визначаються розміри підвищення до пенсії дітям війни (п. 8), не може бути взята судом до уваги, оскільки дана постанова суперечить положенням закону України "Про  соціальний  захист дітей війни", який має вищу юридичну силу. На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність. В силу ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком. Таким чином, при визначенні розміру підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону № 2195-ІV застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 ч. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Положення частини 3 цієї статті не є перешкодою для застосування зазначеної величини, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.  

Враховуючи те, що судом встановлено що відповідач у справі порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає дії відповідача протиправними і вважає за необхідне в межах заявлених позовних вимог з врахуванням строків звернення до суду передбачених ст.. 99 КАС України зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату належних позивачу сум відповідно до закону за період з 12.05.2010 р. по 12.11.2010 р. включно з врахуванням виплачених за цей період коштів.  

Керуючись ст.ст. 19, 95, 152 Конституції України, Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України „Про Державний бюджет на 2009 рік”, Законом України „Про Державний бюджет на 2010 рік”, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 5-15, 99-100, 159-163,185-186 КАС України, суд, -    

ПОСТАНОВИВ:  

  Позов задовольнити.  

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Кам‘янець-Подільський щодо щомісячної недоплати ОСОБА_1 як дитині війни відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 12 травня 2010 року по 12 листопада 2010 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Кам‘янець-Подільський здійснити нарахування ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за період з 12 травня 2010 року по 12 листопада 2010 року з врахуванням виплачених за цей період сум. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 грн. 40  коп. судового збору.  

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.    

  Суддя:  

              копія                           Справа № 2-а-2664/10  

    ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

06 грудня 2010 року                 м.Кам`янець-Подільський  

Суддя Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Вдовичинський А.В. розглянувши  в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду  України в м.Кам`янець-Подільський про визнання дій неправомірними та зобов’язання нарахувати та виплатити надбавку до пенсії як дитині війни,-    

встановив:  

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кам‘янець-Подільський. В обгрунтування вимог позивач вказує, що являється дитиною  війни і має право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Статтею 6 цього Закону  передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Проте їй доплата до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком виплачувалася не в повному розмірі. Посилаючись на рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 р. та від 22.05.2008 р., ст.ст. 8,  22, 46, 55 Конституції України, просить суд: визнати дії відповідача неправомірними; стягнути з відповідача недоплачену їй відповідно до ст.6 закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 12 травня 2010 р. по листопад 2010 р.. Позивачка просить справу розглянути в її відсутності.  

Відповідач письмових заперечень в строки встановлені ч.3 ст. 183-2 КАС України суду не подав, враховуючи що справа розглядається по місцю знаходження відповідача, суд вважає за можливе справу розглянути без них.  

Суд, дослідивши матеріали справи в цілому, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.    

Позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Таким чином, у відповідності до вимог ст. 1 Закону «Про соціальний захист дітей війни” вона має статус дитини війни. У 2010 році позивач отримувала підвищення до пенсії як „дитина війни” з 1 січня 2010 року по 49 грн. 80 коп. щомісяця. Дані обставини підтверджуються копією паспорта позивача громадянина України, копією пенсійного посвідчення і довідками щодо розміру виплаченої пенсії з січня 2007 р. по жовтень 2010 року включно, в т.ч. підвищення до пенсії як дитині війни за вказаний період.  

Згідно ст.6 вказаного Закону, яка була чинною на 01.01.2006 року, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.    

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.    

  Згідно п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме: дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надбавка становить 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни внесені Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані неконституційними.  В зв’язку з цим відновили свою дію положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які були чинними станом на 01.01.2006 року.  

В 2009 р. та в 2010 р. в законодавчому порядку обмеження щодо визначення розміру виплати визначеної ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не встановлювались. Статтею 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»   Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Зазначена норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом  України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.  

Відсутність бюджетного фінансування доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону «Про соціальний захист дітей війни», не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду зобов’язань, оскільки реалізація особою права що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Постанова Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою визначаються розміри підвищення до пенсії дітям війни (п. 8), не може бути взята судом до уваги, оскільки дана постанова суперечить положенням закону України "Про  соціальний  захист дітей війни", який має вищу юридичну силу. На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність. В силу ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком. Таким чином, при визначенні розміру підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону № 2195-ІV застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 ч. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Положення частини 3 цієї статті не є перешкодою для застосування зазначеної величини, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.  

Враховуючи те, що судом встановлено що відповідач у справі порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає дії відповідача протиправними і вважає за необхідне в межах заявлених позовних вимог з врахуванням строків звернення до суду передбачених ст.. 99 КАС України зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату належних позивачу сум відповідно до закону за період з 12.05.2010 р. по 12.11.2010 р. включно з врахуванням виплачених за цей період коштів.  

Керуючись ст.ст. 19, 95, 152 Конституції України, Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України „Про Державний бюджет на 2009 рік”, Законом України „Про Державний бюджет на 2010 рік”, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 5-15, 99-100, 159-163,185-186 КАС України, суд, -    

ПОСТАНОВИВ:  

  Позов задовольнити.  

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Кам‘янець-Подільський щодо щомісячної недоплати ОСОБА_1 як дитині війни відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 12 травня 2010 року по 12 листопада 2010 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Кам‘янець-Подільський здійснити нарахування ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за період з 12 травня 2010 року по 12 листопада 2010 року з врахуванням виплачених за цей період сум. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 грн. 40  коп. судового збору.  

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.    

  Суддя: (підпис)  

Згідно: Суддя Кам`янець-Подільського міськрайсуду                                       Вдовичинський А.В.  

                                ОСОБА_1  

Адреса: АДРЕСА_1  

  Управління Пенсійного фонду  

України в м.Кам`янець-Подільський  

Адреса: вул.Огієнко, 10  

    Кам`янець-Подільський міськрайонний суд направляє до відому копію постанови від 06.12.2010 р.  

  Додаток: копія постанови.  

   

Суддя Кам`янець-Подільського  

  міськрайсуду                                                                                     Вдовичинський А.В.  

      ОСОБА_1  

Адреса: АДРЕСА_1  

  Управління Пенсійного фонду  

України в м.Кам`янець-Подільський  

Адреса: вул.Огієнко, 10  

    Кам`янець-Подільський міськрайонний суд направляє до відому копію постанови від 06.12.2010 р.  

  Додаток: копія постанови.  

   

Суддя Кам`янець-Подільського  

  міськрайсуду                                                                                     Вдовичинський А.В.  

    ОСОБА_1  

Адреса: АДРЕСА_1  

  Управління Пенсійного фонду  

України в м.Кам`янець-Подільський  

Адреса: вул.Огієнко, 10  

    Кам`янець-Подільський міськрайонний суд направляє до відому копію постанови від 06.12.2010 р.  

  Додаток: копія постанови.  

   

Суддя Кам`янець-Подільського  

  міськрайсуду                                                                                     Вдовичинський А.В.  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація