Справа №2-а-1689
2010 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2010 року суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Коваль Ф.І. розглянув в порядку скороченого провадження в залі суду м. Деражня справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області про зобов’язання проведення перерахунку пенсії інваліду третьої групи Чорнобильської катастрофи, -
встановив:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області про зобов’язання проведення перерахунку йому, як інваліду третьої групи Чорнобильської катастрофи, пенсії, виплата якої передбачена ст.ст. 50, 54 Закону України „Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі – Закон № 796-ХІІ).
У своїй заяві позивач зазначив, що він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а з 26 червня 2007 року є інвалідом третьої групи довічно і отримує пенсію в розмірі 1373 грн. 70 коп. Згідно зі ст. 54 Закону № 796-ХІІ призначений розмір пенсії для інвалідів третьої групи повинен бути не менший 6 мінімальних пенсій за віком, однак пенсія позивачу виплачується в меншому розмірі. Позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, проте відповідачем у цьому було відмовлено, тому він просить зобов’язати відповідача провести перерахунок, починаючи з 26 червня 2007 року, основної пенсії у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, з розрахунку 50 % мінімальної пенсії.
15 жовтня 2010 року суддею винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копія якої направлена відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.
Суддя, оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), що підтверджується посвідченням, серії А, № НОМЕР_1.
Відповідно до ст. 54 Закону № 796 та п. 4 Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком по третій групі інвалідності, а відповідно до ст. 50 цього ж Закону розмір додаткової пенсії для інвалідів першої групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим ніж 50 % мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вихідним критерієм основної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком.
Відмова відповідача від перерахунку пенсії позивачу як інваліду третьої групи Чорнобильської катастрофи, є незаконною, оскільки суперечить ст. 22 Конституції України, де визначено, що „При прийнятті законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод”.
При таких обставинах, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, має застосовуватись в першу чергу Конституція України, Закони України, а відтак постанови Кабміну України. Якщо постанова Кабміну України суперечить Закону України, то застосовується Закон України.
В даному випадку при розрахунку пенсії позивачу згідно із ст. 54 Закону № 796 застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію по інвалідності, а тому його вимоги, приймаючи до уваги набрання чинності змін до Закону № 796-ХІІ з 31 жовтня 2006 року, підлягають задоволенню саме з 26 червня 2007 року включно в повному обсязі за мінусом отриманих виплат, оскільки у 2007 році обмежень не існувало, постанова була чинною. Щодо вимог позивача за 2008 рік, то такі вимоги підлягають частковому задоволенню.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано таким, що не відповідає Конституції України положення Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Положення закону, визнанні Конституційним Судом України неконституційними, втрачають чинність від дня прийняття судом відповідного рішення.
Виходячи з наведеного, позивач має право на отримання зазначених пенсій з 22 травня 2008 року.
Що стосується вимог позивача про стягнення з відповідача на його користь пенсії за 2009 рік, то суд бере до уваги, що ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, тому такі вимоги підлягають задоволенню.
З наведених вище підстав підлягають до задоволення і вимоги позовної заяви про перерахунок основної та додаткової пенсії за період з 1 січня 2010 року по 15 жовтня 2010 року
Безпідставним є посилання представника відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначених пенсій у таких розмірах, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину не виконання своїх зобов’язань, які встановлені ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, щодо визначення розміру та виплати пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону № 796-ХІІ, яка є чинною з 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
На підставі наведеного, суд доходить висновку про незаконність відмови відповідача в перерахунку пенсії позивачу, оскільки останній має право на призначення пенсії в розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Керуючись ст. ст. 50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. ст. 160-163 КАС України, суд, -
постановив:
адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 з 26 червня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 15 жовтня 2010 року, при цьому основної пенсії у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про соціальний статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з наступним перерахунком вказаних основної та додаткової пенсії відповідно до змін законодавчо встановлених розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Коваль Ф.І.