Справа № 2-5269
2010 рік
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2010 року м. Білгород - Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - одноособово судді Донцова Д.Ю.,
при секретарі Мамончик К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2; третя особа сектор громадянства і реєстрації Фізичних осіб Білгород-Дністровського МВ УМВС України в Одеській області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 в якому просить визнати його таким, що втратив право користування жилим приміщенням в будинку №АДРЕСА_1 та зобов’язати СГІРФО Білгород-Дністровського МВ УМВС України в Одеській області зняти відповідача з реєстрації за адресою АДРЕСА_1, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що на підставі договору найму житлового будинку відповідач вселився в належний їй на праві власності будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрував своє місце проживання в ньому. У даний час в її будинку відповідач не проживає, але з реєстраційного обліку місця проживання в будинку не знявся.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилася, але надала до суду письмову заяву в якої просить справу розглядати у її відсутності, за наявними у справі матеріалами, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити у повному обсязі та у зв’язку з неявкою відповідача ухвалити заочне рішення.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з’явився, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, причина неявки відповідача визнана судом неповажною, незалежно від причин, суд розглядає справу за наявністю у справі доказів, у відсутність відповідача.
Представник третьої особи сектору громадянства і реєстрації Фізичних осіб Білгород-Дністровського МВ УМВС України в Одеській області у судове засідання не з’явився, згідно наданої до суду письмової заяви просить справу розглядати у його відсутності.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Звертаючись до суду з дійсним позовом позивачка, як на підставу для задоволення позовних вимог посилається на ст. ст. 71, 72 ЖК України.
Однак суд не погоджується з зазначеними позивачем правовими нормами, які він навів на обґрунтування позову, оскільки правила ст. 71 ЖК України про збереження житлової площі за наймачами та ст. 72 ЖК України про визнання особи втратившою право на житлову площу не розповсюджуються на правовідносини, які виникли між сторонами, у зв’язку з тим, що ці норми матеріального права регулюють правовідносини які виникають між наймачами житлових приміщень в будинках державного і громадського житлового фонду та їх власниками.
Згідно п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду пленум роз’яснює, що оскільки підставою позову є фактичні обставини, що наведені у заяві, то зазначення позивачем конкретної правової норми на обґрунтування позову не є визначальним при вирішенні судом питання про те, яким законом слід керуватися при вирішенні спору.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1 є власницею житлового будинку № АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 16.09.1996р., посвідченого державним нотаріусом Білгород-Дністровської районної державної нотаріальної контори, реєстровий № 2-2485, зареєстрований у державному реєстрі прав власності на нерухоме майно08.12.2005р. за номером 13110510.
13 березня 2006 року між позивачкою та відповідачем ОСОБА_2 був укладений договір найму будинку № 60, який розташований за адресою АДРЕСА_1 згідно умов якого позивачка надала відповідачу у найм вищевказаний будинок на строк 1 рік.
На підставі договору найму від 13 березня 2006 року відповідач ОСОБА_2 зареєстрував своє місце проживання за адресою АДРЕСА_1 у будинку, який належить на праві власності позивачці, що підтверджується штампом про реєстрацію у домовій книзі.
Зазначені обставини свідчать про те, що 13 березня 2006 року ОСОБА_2 набув право користування належним позивачці будинком у відповідності до ст. ст. 158, 159 ЖК України, на підставі укладеного між ними договору найму житлового будинку.
Відповідно до ст. 168 укладений на визначений строк договір найму жилого приміщення в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, припиняється після закінчення цього строку, і його може бути продовжено лише за угодою між наймачем і наймодавцем.
Таким чином дія договору найму укладеного між сторонами по праві припинилася 13 березня 2007 року.
Згідно п. 5 договору найму житлового приміщення від 13 березня 2007 року після спливу строку договору найму відповідач повинен був здати будинок у справному стані.
Згідно ст. 169 ЖК України у разі припинення договору найму жилого приміщення в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, наймач і особи, які проживають разом з ним, зобов’язані звільнити жиле приміщення, а в разі відмовлення підлягають виселенню в судовому порядку без надання іншого жилого приміщення.
З січня 2007 року відповідач не проживає у житловому будинку № АДРЕСА_1, що підтверджується актом обстеження побутових умов проживання Шабівської сільської ради від 21.08.2010 р., при цьому, у встановленому законом порядку відповідач не знявся з реєстраційного обліку у будинку позивачки.
Згідно ст. 150 ЖК України – громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.
Згідно ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб
Згідно ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідач своєчасно не знявся з реєстрації за місцем колишнього проживання, що є порушенням прав позивача як, власника на свій розсуд володіти, користуватись і розпоряджатись належним йому майном.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» - зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть.
За таких обставин, враховуючи те, що у судовому засіданні встановлено факт порушення відповідачем ОСОБА_2 права власності позивачки на належний їй будинок, суд приходить до висновку, що право власності позивачки підлягає захисту шляхом задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 150, 158, 159, 168, 169 ЖК України, 316, 321, 391 ЦК України , ст. ст. 209, 213-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2; третя особа Сектор громадянства і реєстрації фізичних осіб Білгород-Дністровського МВ УМВС України в Одеській області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням – задовольнити у повному обсязі.
Визнати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 таким, що втратив право користування жилим приміщенням в будинку № 60, який розташований по АДРЕСА_1.
Зобов’язати СГІРФО Білгород-Дністровського МВ ГУМВС України в Одеській області зняти з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: -підпис- Рішення не набрало законної сили.
Згідно з оригіналом
Суддя Білгород-Дністровського
міськрайонного суду Донцов Д.Ю.