Судове рішення #12541702

ЛАДИЖИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

справа № 2-а-609/2010 рік  


  П  О  С  Т  А  Н  О  В  А  

І  М  Е  Н  Е  М      У  К  Р  А  Ї  Н  И  

03 листопада 2010 року         Ладижинський міський суд Вінницької області в складі:  


  головуючого - судді     Сушко О.О.,  


 

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов’язання здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю,  -  

В  С  Т  А  Н  О  В  И  В :  

Позивачка звернулась до суду з цим позовом, і просила  визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити їй перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, зобов’язати перерахувати її у розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність, як передбачено ч. 4 ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою додатковою пенсією з 22.05.2008 року.  

На обґрунтування своїх позовних вимог повідомила, що вона відповідно до   ч. 3 ст. 51   Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, оскільки являється потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідачем її право було порушено, у зв’язку з чим вона звернулась до суду з даним позовом.  

Сторони подали суду заяви, у яких просять розглядати справу у їх відсутність на підставі поданих документів.  

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 122 КАС України судовий розгляд вказаної справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до п. 10 ст. 3 КАС України.  

  У письмових запереченнях відповідач просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, позивачці була призначена та нараховані виходячи з норм діючого законодавства.  

Оцінивши повідомлені сторонами обставини та давши їм належну юридичну оцінку, вважаю, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.  

Судом встановлено і не заперечується сторонами, що позивачка має статус особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи -   особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, і за станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.  

Дія ст. 51   Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині розмірів додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, була зупинена на 2007 рік Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік».  

В подальшому рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року таке зупинення дії ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було визнано неконституційним.    

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема, п. 28 Розділу ІІ, викладена була у новій редакції стаття 51   Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,   згідно з якою особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року названа норма визнана неконституційною, і втратила чинність. У зв’язку з цим продовжила діяти попередня редакція статті 51 названого Закону.  

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до постраждалих четвертої категорії, виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.  

При таких обставинах позивачка має право на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.  

Наявність такого права у позивачки є визначальним для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46).  

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.  

    Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру виплат позивачеві застосуванню підлягає ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови   Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,   № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі яких були нараховані ці виплати, оскільки останні істотно звужують обсяг встановлених законом прав.  

Таким чином, з урахуванням викладеного вище, відмова відповідача у здійсненні перерахунку позивачці додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України.  

Відповідно до ст. 99 КАС України строк для звернення до адміністративного суду встановлений у шість місяців, а тому позовні вимоги підлягають розгляду та задоволенню лише за період з  11.04.2010 року.  

На підставі ч. 2 ст. 3, ст. 8, ст. 22, ч. 1 ст. 55 Конституції України, ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,   рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року,   керуючись ст. ст. 2 - 17, 99, 122, 158 - 163 КАС України, суд -  

П  О  С  Т  А  Н  О  В  И  В  :  

Позов задовольнити частково.  

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області щодо відмови здійснити ОСОБА_2 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.  

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області здійснити з 11.04.2010 року ОСОБА_2 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та виплатити недоплачені кошти з різницею отриманих сум.  

У задоволенні решти частини позову – відмовити.  

Постанова може бути оскаржено протягом 10 днів після отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Ладижинський міський суд.  

 

Суддя: (підпис)  

З оригіналом вірно:  

Суддя Ладижинського міського суду                                                Сушко О.О.                                                                                                                                                                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація