Копія
Справа №2-738/10/1605
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2010 року м. Гребінка
Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:
Головуючої судді - Кривчун Т.О.,
при секретарі – Сапі А.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, про визнання права власності на житловий будинок, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом до Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, посилаючись на те, що, на час смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його мати, ОСОБА_4 мала у власності житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами по АДРЕСА_1 та станом на 15.04.1991 року була членом та головою колгоспного двору за вказаною адресою.
Зазначає, що після смерті матері спадщину прийняв тільки він шляхом подання в установлений законом строк до державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що підтверджується, зокрема, Свідоцтвом про право на спадщину по заповіту на земельну частку (пай), яка належала його матері.
У зв»язку з відсутністю правовстановлюючого документу на будинок він вимушений звернутися до суду, оскільки вважає, що, в порядку спадкування, набув право власності на спадкове майно.
У зв”язку з цим просить визнати за ним, в порядку спадкування за законом, право власності на житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами по АДРЕСА_1.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, прохаючи їх задовольнити, та, в доповнення пояснив, що, на час смерті спадкодавця- ОСОБА_3.-інших спадкоємців, окрім позивача, не було: її чоловік- ОСОБА_4.-помер ІНФОРМАЦІЯ_2 донька (сестра позивача)-ОСОБА_5 померла у 2003 році, до відкриття спадщини, син спадкодавця (брат позивача)- ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3-після смерті матері не вчинив жодної з дій, які б свідчили про прийняття ним спадщини та не претендує на спадкове майно. На момент смерті ОСОБА_4 проживала одна, у встановлений законом строк позивач звернувся з заявою про прийняття спадщини та прийняв у спадщину належні спадкодавцю земельну ділянку та майновий пай.
Відповідач-Виконавчий комітет Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області- у судове засідання не з”явилися, хоча про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином завчасно, звернулися до суду з письмовою заявою від 30.11.2010р., в якій позов визнали, не заперечували щодо його задоволення, та прохали розглянути справу у відсутності представника сільської ради.
Відповідно до ч.2 ст.158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Тому дане клопотання судом задоволено.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом установлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Як установлено у судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, батьками позивача ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4, були ОСОБА_7 та ОСОБА_4, що підтверджується актовим записом №23 від 19.12.1954р. в Книзі записів актів громадянського стану про народження Першотравневої сільської ради Гребінківського району Полтавської області відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.8).
Відповідно до п.6 Постанови Пленуму ВСУ №20 „Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності” (в редакції від 22.12.1995р.), спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, що регулювали власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991р. не втратили права на частку в його майні; розмір частки члена двору визначається, виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
З матеріалів справи вбачається, що, в період з 1974-1976 роки у житловому будинку з допоміжними господарськими побудовами по АДРЕСА_1, який мав статус колгоспного двору, проживали та були членами колгоспного двору ОСОБА_7, 1923р.н. (голова сім”ї), ОСОБА_4, 1930р.н. (дружина голови сім”ї), ОСОБА_8, 19152р.н. (донька) та ОСОБА_2, 1954р.н. (син) (а.с.9-10).
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_7 та станом на 15.04.1991 року у колгоспному дворі за вказаною адресою залишилася проживати лише мати позивача-ОСОБА_3., яка була головою двору, що підтверджується записами в особовому рахунку №262 земельнокадастрової книги №234 Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області за 1991-1995 роки (а.с.14).
Таким чином, станом на 15.04.1991р. ОСОБА_4 мала право власності на майно колгоспного двору, - житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами по АДРЕСА_2
Як убачається з матеріалів справи, за життя, а саме 04.02.2000 року ОСОБА_4 оформила заповіт, яким заповіла своєму сину, ОСОБА_2, належну їй земельну частку (пай).
Судом установлено, що, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 (дана обставина підтверджується актовим записом №5 від 13.02.2004р. у Книзі реєстрації актів про смерть Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 а.с.11), відкрилася спадщина на належне їй на день смерті майно, у т.ч. на жилий будинок з допоміжними господарськими побудовами по АДРЕСА_1, в якому вона проживала одна (а.с.15-17).
У відповідності до ст.1269-1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У судовому засіданні встановлено та знайшло підтвердження матеріалами справи, що ОСОБА_2, який є спадкоємцем першої черги за законом, та на час відкриття спадщини не проживав постійно разом із спадкодавцем, у встановлений законом строк (09.08.2004р.) звернувся до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, а по закінченню даного строку-з заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину.10.12.2004 року ОСОБА_2 було видано Свідоцтво про право на спадщину по заповіту-на спадкове майно- земельну частку (пай) та Свідоцтво про право на спадщину по закону-на спадкове майно- манови пай. Разом із тим відсутність правоустановлюючого документу на житловий будинок по АДРЕСА_3 унеможливила оформлення спадщини на дане спадкове майно (а.с.5).
Як установлено в судовому засіданні, повнолітній працездатний син спадкодавця- ОСОБА_5, який також є спадкоємцем першої черги за законом, проживав окремо від спадкодавця, в установлений законом строк з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звернувся, і, таким чином, спадщину після смерті матері не прийняв.
Пояснення представника позивача, аналіз наданих доказів переконують суд у тому, що ОСОБА_2 набув право власності на житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами по АДРЕСА_4
За таких обставин, з урахуванням визнання позову відповідачем- Виконавчим комітетом Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, задоволення пред”явленого позову не суперечить закону, не порушує права і свободи чи інтереси інших осіб.
Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до вимог п.5 ст.1268 ЦК України, спадщина належить спадкоємцеві з часу її відкриття, незалежно від часу прийняття спадщини.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.328,1216,1220,1222-1223,1261,1268 ЦК України, ст.ст.8, 11,59-60,209,213–215,218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_2 до Сербинівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області про визнання права власності, - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами по АДРЕСА_4
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя підпис Т.О.Кривчун
З оригіналом згідно:
Суддя
Гребінківського районного суду
Полтавської області Т.О.Кривчун