Справа №2а-1975/10
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2010 року місто Одеса
Суддя Малиновського районного суду міста Одеси –Плавич І.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до державного нотаріуса Сьомої одеської державної нотаріальної контори про визнання дій нотаріуса неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, –
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом в суд до державного нотаріуса Сьомої одеської державної нотаріальної контори про визнання дій нотаріуса неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.
Розглядаючи матеріали даного позову та виконуючи вимоги ст. 107 КАС України, суд встановив наступне.
Згідно ст. 2 ч.ч.1,2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. При цьому, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Як роз’яснює ст. 3 ч.1 п.7 КАС України, суб’єкт владних повноважень –орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ст. 1 ч.ч.1,2 Закону України, «Про нотаріат», нотаріат в Україні –це система органів і посадових осіб, на які покладено обов’язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
Водночас, відповідно до ст. 3 ч.ч.2,3 Закону України «Про нотаріат», нотаріус не може займатися підприємницькою або адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або на службі в органах місцевого самоврядування, перебувати у штаті інших юридичних осіб, входити самостійно, через представника або підставних осіб до складу правління чи інших виконавчих органів господарських організацій, кредитно-фінансових установ, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої, у вільний від роботи час.
З урахуванням положень ст. 6 Конституції України, Указу Президента України «Про систему центральних органів виконавчої влади», Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд не вбачає підстав розглядати державного нотаріуса в якості суб’єкту владних повноважень в законодавчому розумінні даної категорії.
Як чітко встановлює ст. 107 ч.1 п.4 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ст. 109 ч.1 п.1, ч.2, ч.3, ч.6 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо, зокрема, заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз’яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
На підставі наведеного, суд прийшов до висновку, що у відкритті провадження у даній справі належить відмовити. Разом з тим, враховуючи суть спору та з огляду на додані до позову матеріали, суд вбачає доцільним роз’яснити стороні позивача, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, який встановлений Цивільним процесуальним кодексом України.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 107, 109, 158, 159, 160 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до державного нотаріуса Сьомої одеської державної нотаріальної контори про визнання дій нотаріуса неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Роз’яснити позивачеві, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий: