№ 2-а-1047/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.12.2010 року
Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Слободяник Т.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та відновлення її конституційного права на підвищення пенсії відповідно до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» порушеного бездіяльністю управлінням Пенсійного фонду України у Немирівському районі,
В С Т А Н О В И В:
09 .11.2010 року ОСОБА_2 звернулась в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та відновлення її конституційного права на підвищення пенсії відповідно до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» порушеного бездіяльністю управлінням Пенсійного фонду України у Немирівському районі. Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачка є дитиною війни і має право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Статтею 6 цього Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивачкою зазначено, що всупереч ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та п.п.2,3 ст.22 Конституції України доплата до пенсій в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, за 2006 - 2007 роки її не виплачувалася, а з січня 2008 року по жовтень 2010 року виплата була проведена не в повному обсязі, а лише в розмірі 10 % від передбаченої законом.
На підставі вищенаведеного, позивачка просить суд поновити їй пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів. Визнати дії управління Пенсійного Фонду України у Немирівському районі протиправними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсій та стягнути з відповідача на її користь недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії за період з 01.01.2010 року по жовтень 2010 року включно.
03.12.2010 року представник відповідача надав суду заперечення проти позову, в якому просить в задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та відновлення її конституційного права на підвищення пенсії відповідно до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» порушеного бездіяльністю управлінням Пенсійного фонду України у Немирівському районі відмовити.
Відповідно до ст.. 183-2 п.4 адміністративні справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг розглядаються суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, причину пропущення строку звернення до суду ОСОБА_2 слід вважати поважною, поновити її строк звернення до суду. Позов задовольнити частково виходячи з наступного.
ОСОБА_2 є дитиною війни та має право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України і доплату до пенсії здійснює управління Пенсійного фонду у Немирівському районі, яке є відповідачем за цим позовом.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».
Зокрема ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Наявність у позивача права на призначення йому підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України.
Суддею встановлено, що позивачка є громадянкою України, якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, тобто відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вона є дитиною війни. Зазначені обставини визнані відповідачем.
З огляду на наведене, позивач має право на отримання державної соціальної допомоги - підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п.12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік.
Проте Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. положення п.12 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з урахуванням ст.111 цього Закону визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до п. 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни – 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення п.41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Тому, в період з 01 січня 2010 року по 31 жовтня 2010 року включно відповідач був зобов’язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в редакції Закону, яка діяла до 01.01.2006 року. Оскільки суд не вправі проводити перерахунок пенсії, тому слід зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Немирівському районі здійснити перерахунок та виплату позивачу державної соціальної допомоги як дитині війни, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, з урахуванням виплачених коштів, починаючи з 01 січня 2010 року по 31 жовтня 2010 року включно.
В той же час суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання дій управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі по невиплаті надбавки до пенсій, як дітям війни протиправними, оскільки вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі будь-яких прав, свобод та інтересів позивача не порушено, управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі діяло на підставі, у межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачено діючими законами України з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 9 5 Конституції України виключно законом про Державний Бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно п. п. 3,4 ст. 22 Бюджетного кодексу України управління пенсійного фонду, як головний розпорядник коштів місцевого бюджету отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у Законі про Державний бюджет України чи рішення про місцевий бюджет.
Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління пенсійного фонду може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет.
Тому на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивачки щодо зобов'язання УПФ України у Немирівському районі здійснити перерахунок та виплати пенсій дітям війни за 2010 р. починаючи з 01.01.2010 р. по жовтень 2010 року, згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Керуючись ч.2 ст.152 Конституції України від 28.06.1996 року, Законом України «Про бюджет на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058, ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_2 строк звернення до суду.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі здійснити перерахунок та виплатити пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2010 року по жовтень 2010 року включно з урахуванням підвищення 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до положень ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з відповідною виплатою різниці після здійсненого перерахунку.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Немирівському районі на користь ОСОБА_1 3 грн. 40 коп. державного мита.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
Копія вірна:
Суддя:
- Номер: 2-а-1047/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1047/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Слободяник Тетяна Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.08.2015
- Дата етапу: 18.08.2015
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1047/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Слободяник Тетяна Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.02.2016
- Дата етапу: 12.02.2016
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1047/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Слободяник Тетяна Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.10.2010
- Дата етапу: 13.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1047/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Слободяник Тетяна Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.12.2010
- Дата етапу: 22.12.2010