Справа № 2-а-2737 / 2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2010 року Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Ковригін О.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобов’язання проведення перерахунку пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії УПФУ в Чугуївському районі Харківської області щодо застосування при перерахунку його пенсії показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував наступним.
Позивач є пенсіонером за віком з 16.03.2007 року і після призначення пенсії продовжує працювати і по теперішній час. В травні 2009 року він звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії з добавленням стажу та заробітку за 24 місяця після попереднього перерахунку пенсії. Йому було зроблено перерахунок, але із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії - за 2007 рік, тоді як відповідач повинен був застосувати цей показник за 2008 рік.
УПФУ в Чугуївському районі Харківської області були направлені ухвала суду про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів. Відповідач скористався своїм правом у десятиденний строк подати заперечення на позов, ці заперечення базуються на посиланнях на підзаконні акти, всупереч нормам закону.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 183-2 КАС України адміністративні справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат, доплат, допомоги розглядаються в порядку скороченого провадження.
До суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, згідно яких відповідач вважає свої дії щодо перерахунку позивачу пенсії, передбаченого ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» правомірним через дію постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039 та листа Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року за № 4096/02-01 та ч.4 ст.42 вказаного Закону із змінами внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» якими було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням трудового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому відповідач зазначив, що хоча Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» були визнані неконституційним та втратили свою дію, не було відновлення дій норм закону в попередній редакції, тому перерахунок пенсії позивачу проводився відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік. Просить розглянути справи за відсутністю їх представника.
Суд дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач є пенсіонером за віком і отримує дану пенсію з 16.03.2007 року (пенсійне посвідчення а.с.5). Після призначення пенсії продовжує працювати по теперішній час, даний факт підтверджується трудовою книжкою (а.с. 6-8).
Відповідач не заперечуючи того факту, що позивач має право в розумінні Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на перерахунок пенсії - зробив відповідні перерахунки, застосувавши показник середньої плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Враховуючи зазначений статус позивача, суд зазначає, що дані правовідносини регулюється Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерви у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» були внесені зміни.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року вказані зміни були визнані такими, що не відповідає Конституції України (є не конституційними).
Вказаним Рішення Конституційного суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, зміни які були внесені до ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність 22 травня 2008 року. Втратили чинність і є неправомірними всі нормативні акти міністерств та відомств, в тому числі і постанови КабМіну України, які базувалися або базуються на вказаних змінах Закону.
Виходячи з приписів ч.2 ст.152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України УПФУ в Чугуївському районі Харківської області повинно було перераховувати та сплачувати позивачу пенсію, в передбаченому ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності змін у Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Отже, відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючих норм ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»».
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача - є Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що до повноважень Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі відноситься нарахування у розмірі, встановленому законодавством, та перерахунок і виплата пенсії позивачу, тому суд не повноважний визначати конкретний розмір перерахунку пенсії позивачу у грошовому вимірі, суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Суд вважає необхідним визнати протиправною діяльність УПФУ в Чугуївському районі Харківської області, по не виконанню з 22.05.2008 року приписів ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне перерахування та отримання підвищеної пенсії.
Згідно з п. 1 ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів – у межах суми стягнення за один місяць.
Суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Судові витрати по справі підлягають стягненню у відповідності до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 22, 46, ч.2 ст. 152 Конституції України, ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року за № 121/2001, ст. ст. 1, 3, ч.2 ст. 11, ч. 2 ст. 72, 94, 99, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобов’язання проведення перерахунку пенсії - задовольнити.
Визнати протиправним застосування Управлінням Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік для обчислення пенсії позивачу за відпрацьований період з травня 2007 року по травень 2009 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області здійснити з 01.05.2009 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії - за 2008 рік.
Обов’язати відповідача виконати постанову негайно.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подання протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя –