КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________________________________________________
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати з цивільних справ
апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого судді Шершуна В.В.
суддів Костенка А.М., Власенка О.В.
при секретарі Товкан І.І.
з участю представників сторін
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-4245 за апеляційною скаргою Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області на рішення Віньковецького районного суду від 9 липня 2010 року за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
13.04.2010 року позивач звернувся до суду. Він вказує, що 18.02.2010 року звернувся до голови Віньковецької районної державної адміністрації з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 113,5 га розташованої в урочищі „Хлоп’я” для ведення фермерського господарства. Однак, 22 березня 2010 року йому відмовлено в задоволенні його заяви з підстав, передбачених ст.ст.19, 22, 123 ЗК України, посилаючись на те, що земельна ділянка може бути йому надана лише на умовах оренди або на земельних торгах. Мотиви відмови і саму відмову, позивач вважає незаконною, а тому просив визнати відмову Віньковецької районної державної адміністрації у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки водного фонду для рибогосподарських потреб та організації місць відпочинку громадян на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, площею 113,5 га для ведення фермерського господарства незаконною. Зобов’язати Віньковецьку РДА видати йому в натурі названу земельну ділянку.
Рішенням Віньковецького районного суду Хмельницької області від 09 липня 2010 року постановлено позовні вимоги задовільнити частково. Визнано незаконною відмову Віньковецької районної державної адміністрації у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки водного фонду для рибогосподарських потреб та організації місць відпочинку громадян на території Женишковецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, площею 113,5 га для ведення фермерського господарства. Зобов’язано Віньковецьку РДА переглянути заяву ОСОБА_1 від 18.02.2010 року про надання йому дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 113,5 га розташованої на урочищі „Хлоп’я” з врахуванням ст.21 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”.
______________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Потапов О.О. Справа № 22ц-4245
Доповідач - Шершун В.В. Категорія №
Не погоджуючись з рішенням суду, Віньковецька райдержадміністрація оскаржила його в апеляційному порядку. Апелянт просить рішення суду від 09.07.2010 року скасувати і постановити нове рішення, яким в позові відмовити. При цьому апелянт посилається на порушення і неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Апелянт вказує, що спірна земельна ділянка відноситься до земель водного фонду і не може одночасно бути землями сільськогосподарського призначення, а саме ці землі можуть бути надані селянському фермерському господарству.
На думку апелянта, у відповідності зі ст. 59 ЗК України землі водного фонду можуть бути передані громадянам і юридичним особам лише на правах оренди. В зв’язку з цим, райдержадміністрація вважає неможливим виділення спірної земельної ділянки позивачеві, оскільки фермерському господарству виділяються землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Крім того, на думку апелянта, селянсько-фермерському господарству може бути виділено земельну ділянку в розмірі земельної частки (паю), в той же час, виділена земельна частка (пай) із земель водного фонду неможлива.
Колегія суддів вважає, що апеляція задоволенню не підлягає.
Згідно ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без зміни, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції вірно встановлені фактичні обставини справи, дана їм правильна оцінка , а його вимоги узгоджуються з матеріалами справи і відповідають закону.
Так, судом першої інстанції правильно встановлено, що 18.02.2010 року ОСОБА_1 який, як випливає із статуту фермерського господарства „Ясени”, є його головою, звернувся з заявою до райдержадміністрації про передачу господарству в оренду ділянки площею 113,5 га із земель водного фонду. Метою і предметом діяльності цього господарства згідно п.2.1 Статуту є отриманою прибутку шляхом виробництва сільськогосподарської продукції та рибогосподарської діяльності її переробки, реалізації та здійснення інших видів діяльності.
Згідно протоколу №2 засідання комісії з питань створення фермерського господарства від 11 березня 2010 року встановлено, що відповідно до ст.6 Закону України „Про фермерське господарство” ОСОБА_1 має достатній досвід роботи у сільському господарстві та необхідну кваліфікацію для створення фермерського господарства.
В той же час, ст.8 Закону України „Про фермерське господарство” встановлює, що державна реєстрація фермерського господарства проводиться після одержання державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки.
В зв’язку з цим, ОСОБА_1 і звернувся до Віньковецької райдержадміністрації з заявою про передачу в оренду із земельль водного фонду земельну дялнку площею 113,5 га..
Дана ділянка була обстежена у відповідності з вимогами Закону і встановлено, що землі водного фонду складають 81,8 га., гідротехнічна споруда (дамба) складає 0,414 га. І прибережна зона – 31,286 га..
Як видно з заяви ОСОБА_1, до заяви про виділення земельної ділянки додані всі необхідні документи.
Стаття 22 ЗК України встановлює, що землями сільськогосподарського призначення визначаються землі надані для виробництва сільськогосподарської продукції, які передаються у власність або у користування сільськогосподарських підприємств для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В той же час ст. 23 ЗК України встановлює пріоритетність земель сільськогосподарського призначення, яка полягає в тому, що землі придатні для сільськогосподарського виробництва насамперед передаватись для цих цілей.
Статті 31, 32 ЗК україни передбачають право селянського фермерського господарства отримувати землі сільськогосподарського призначення як у власність, так і в оренду.
Механізм передачі земель встановлено ст. 123 ЗК України.
В свою чергу, Закон України „Про фермерське господарство” (ст.1) встановлює, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
При цьому ст. 7 названого Закону встановлює механізм надання земельних ділянок фермерському господарству. Пункт 8 названої статті вводить обмеження щодо передачі земель водного та лісового фонду лише у випадку передачі таких земель у власність, однак ці обмеження не стосуються передачі земель в оренду, про що і просив позивач.
За таких обставин надуманими і такими, що суперечать закону є твердження апелянта про те, що землі водного фонду не можуть передаватись в оренду фермерському господарству, як і посилання на те, що таке господарство не створене, а тому йому неможливо передати землю в оренду.
Доводи скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Рішення відповідає матеріалам справи, нормам процесуального права і підстав для його скасування в межах доводів скарги та заявлених вимог не вбачається.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області відхилити .
Рішення Віньковецького районного суду від 09 липня 2010 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Копія вірна: суддя апеляційного суду В.В. Шершун