КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________________________________________________
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати з цивільних справ
апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого судді Шершуна В.В.
суддів Костенка А.М., Ніколової Б.Ю.
при секретарі Товкан І.І.
з участю ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2,
ОСОБА_3 та її представника
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-5240 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Нетішинського міського суду від 31 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про збільшення розміру аліментів, стягнення додаткових витрат на дитину, за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про звільнення від сплати аліментів на утримання дитини.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
17.05.2010 року ОСОБА_3 звернулась до суду. Вона вказувала, що рішенням Нетішинського міського суду від 22.04.2008 року з ОСОБА_1 на її користь, на утримання сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження стягнуто аліменти в розмірі 1/5 частини заробітку. Посилаючись на те, що в даний час в порівнянні з часом винесення судового рішення у неї погіршилось матеріальне становище – вона втратила роботу, а син хворіє, потребує значних додаткових витрат на лікування, позивачка просила збільшити розмір аліментів з відповідача до 30% від усіх його доходів і стягнути з нього 12682 грн. 50 коп. понесених нею додаткових витрат на дитину.
05.07.2010 року позивачка уточнила свої позовні вимоги і просила стягнути з відповідача аліменти в розмірі ј частини з усіх видів доходів, а також понесені нею додаткові витрати в сумі 12682 грн. 50 коп., а також стягнути з відповідача щомісячно по 1/10 частини від усіх його доходів на додаткові витрати по лікуванню і оздоровленню сина.
ОСОБА_1 звернувся до суду з зустрічним позовом про звільнення його від сплати аліментів, мотивуючи свої вимоги тим, що за рішенням органів опіки і піклування утримує сина почергово з дружиною однакові проміжки часу, а тому підстави для сплати аліментів відпали.
Рішенням Нетішинського міського суду Хмельницької області від 31.08.2010 року _____________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Ходоровський Б.В. Справа № 22ц-5240
Доповідач - Шершун В.В. Категорія № 46, 48
позов ОСОБА_3 задоволено частково. Постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 на сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти в розмірі ј частини з усіх видів заробітку, але не менше ніж 30% від прожиткового мінімуму для дитини, відповідного віку починаючи з вступу рішення в законну силу і до досягнення дитиною повноліття.
В решті позовних вимог ОСОБА_3 і ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку. Він просить рішення суду скасувати, постановити нове рішення, яким його позов задоволити, а в позові ОСОБА_3 до нього відмовити. При цьому, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та неповне з’ясування судом обставин справи. Апелянт вказує, що суд першої інстанції не врахував, що син кожних пів місяця знаходиться на його утриманні. Він одружений, дружина не працює і він утримує дочку дружини від першого шлюбу та своїх батьків.
Колегія суддів вважає, що апеляція не підлягає задоволенню.
Згідно ст.308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_1 і ОСОБА_3 і цього не заперечують сторони, як і не заперечують свого обов’язку по його утриманню.
Стаття 180 СК України встановлює, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Стаття 182 СК України передбачає, що при визначенні розміру аліментів суд враховує:
1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
4) інші обставини, що мають істотне значення.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
В той же час, ст.183 СК України встановлює, що частка заробітку (доходу) матері, батька яка буде стягуватись як аліменти на дитину визначається судом.
Згідно ч.1 ст.192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
В зв’язку з цим, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції обґрунтовано прийняв рішення про збільшення розміру аліментів, які стягнуто з ОСОБА_1 до ј частини заробітку, оскільки він здатен платити такі аліменти, не має інших дітей.
При цьому, судова колегія враховує, що ОСОБА_1 не зобов’язаний утримувати доньку дружини від першого шлюбу і не надав доказів, що його батьки працездатні і потребують його допомоги. Участь батька у вихованні дитини не звільняє його від сплати аліментів, а тому, враховуючи вищевикладені обставини, на думку колегії суддів, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив ОСОБА_1 в задоволенні його зустрічних позовних вимог.
Доводи скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Рішення суду відповідає матеріалам справи, нормам процесуального права і підстав для його скасування в межах доводів скарги та заявлених вимог не вбачається.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 31 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про збільшення розміру аліментів, стягнення додаткових витрат на дитину, за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про звільнення від сплати аліментів на утримання дитини, залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий /підпис/
Судді /підписи/
Копія вірна: суддя апеляційного суду В.В. Шершун