Справа № 2-550/2010р.
УХВАЛА
28 жовтня 2010 року смт. Березнегувате
Суддя Березнегуватського районного суду Миколаївської області Міщенко Г.В., розглянувши позовну заяву приватного підприємця ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради Березнегуватського району Миколаївської області про скасування рішення сесії селищної ради та зобов'язання вчинити дії, визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки дійсним та визнання права власності на спірну земельну ділянку, третя особа - Березнегуватський селищний голова Клеветенко Володимир Васильович,
ВСТАНОВИВ:
25 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду як приватний підприємець із зазначеним позовом, в якому вказала, що їй на праві власності належить магазин «Престиж», розташований по вулиці АДРЕСА_1. Рішеннями сесій селищної ради від 07.04.1999 р. № 6, 10.09.1999 р. № 14,31.10.2007 р. № 39 було вирішено продати їй у власність земельну ділянку площею 155 кв. метрів для обслуговування магазину. Після виготовлення необхідних документів, рішенням XXI сесії Березнегуватської селищної ради п'ятого скликання від 23 січня 2009 року № 18 їй було відмовлено в продажу землі та рекомендовано укласти договір оренди. Посилаючись на неправомірність дій відповідача, просила визнати незаконним і скасувати рішення Березнегуватської селищної ради Миколаївської області від 23 січня 2009 року № 18 про відмову в затвердженні звіту про експертну оцінку земельної ділянки і відмову в продажі земельної ділянки, зобов'язати виконати рішення X сесії п'ятого скликання Березнегуватської селищної ради від 31.10.2007 року № 39, яким затверджено звіт про експертну оцінку земельної ділянки в сумі 3807 грн., визнати дійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 155 кв. метрів, укладеного між нею і відповідачем, визнати за нею право власності на спірну земельну ділянку.
Вказана позовна заява підлягає поверненню позивачеві зі слідуючих підстав.
Звертаючись до суду в порядку цивільного судочинства ОСОБА_1 виходила з того, що порушено її права та інтереси, що випливають із цивільних та земельних правовідносин.
Згідно з положеннями ч. 1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Пунктом 34 частини 1 статі 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключних повноважень пленарних засідань сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 128 ЗК України визначено порядок продажу земельної ділянки державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам.
У пункті 1 частини 1 статті З КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому, хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень ( нормативно-правових актів чи , правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до суду з вимогою про визнання протиправним та скасування рішення сесії Березнегуватської селищної ради від 23 січня 2009 року № 18 та зобов'язання виконати рішення сесії Березнегуватської селищної ради від 31 жовтня 2007 року № 39.
Тобто предметом спору є рішення і бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо здійснення ним своїх владних управлінських повноважень, а отже спір в цій частині має публічно-правовий характер і належить до адміністративної юрисдикції.
Крім того, ОСОБА_1 є фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, яка посилається на укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки з юридичною особою і просить суд визнати цей договір дійсним та визнати за нею право власності на спірну земельну ділянку.
Відповідно до положень ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Згідно із пункту 6 частини 1 статті 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із мелених відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, характер та підстави спірних правовідносин вказують на те, що позовна заява не належить до провадження суду загальної юрисдикції.
У відповідності з пунктом 4 частини 3 статті 121 ЦПК України заява повертається у випадках, коли справа не підсудна цьому суду.
У зв'язку із наведеним, керуючись п.4 ч.3 ст.121 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради Березнегуватського району Миколаївської області про скасування рішення сесії селищної ради та зобов'язання вчинити дії, визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки дійсним, третя особа - Березнегуватський селищний голова Клеветенко Володимир Васильович - повернути позивачеві, роз'яснивши, що для вирішення цього спору їй потрібно звернутися до адміністративного і господарського судів.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Березнегуватський районний суд Миколаївської області шляхом подачі протягом п'яти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, а у разі якщо ухвалу було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Міщенко Г.В.