Судове рішення #12522470

     Новомиколаївський районний суд Запорізької області

                                                                                                  Справа № 2 – А-264/10

                                                                               

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

3 грудня 2010 року                                                                                     смт Новомиколаївка

Новомиколаївський районний суд Запорізької області в складі

    Головуючого судді      ВДОВЕНКО  В.О.

    Без участі сторін.

Р озглянувши адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1  до управління Пенсійного Фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до суду з позовом в якому вказує, що відповідач, в порушення ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", в 2007-2010 роках не виплачував їй щомісячну соціальну допомогу, внаслідок чого в 2007-2010 роках утворилася заборгованість, яку просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Зазначає, що є людиною похилого віку, часто хворіє, тому пропустив строк звернення до адміністративного суду. Просить поновити йому строк звернення до адміністративного суду.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження.

В запереченнях на позов відповідач із вимогами не погодився, та зазначив, що він діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Зокрема, зазначив, що позивач отримував доплату до пенсії в розмірах, встановлених законами України про державні бюджети на відповідні роки. Також відповідач зазначає, що позивач пропустив строк звернення до суду.

Вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Згідно із статтею 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років. Відповідно, позивач є дитиною війни в розумінні Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Відповідач вказаний факт не заперечує.

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Однак, статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія вказаної статті на 2007 рік була зупинена, проте рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зупинення дії статті 6 вказаного Закону на 2007 рік, передбачене пунктом 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року вказані положення Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані неконституційними.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

В 2009 – 2010 роках зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не вносилися.

Таким чином особи, на яких поширюється статус "дітей війни" мають право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по даний час.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Вказане право не може бути поставлено у залежність від наявності у державному бюджеті відповідних коштів.

Позивач 2 вересня  2010 року зверталась до суду із вказаним позовом в порядку цивільного судочинства, в межах строку, визначеного Цивільним процесуальним кодексом України, провадження у справі по якому було закрито у зв’язку з ухваленням Конституційним Судом України Рішення від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами”.

Суд вважає, що звернення особи до 9 вересня 2010 року до місцевого загального суду з позовною заявою в межах строку, визначеного Цивільним процесуальним кодексом України, яка не була розглянута у зв’язку з ухваленням Конституційним Судом України вищевказаного Рішення є поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст. 11, 71, 159, 163 КАС України,

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1   процесуальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, порушених бездіяльністю Управління Пенсійного фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області з 2 вересня  2007 року.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області в частині не призначення, не донарахування та не виплати ОСОБА_1  надбавки до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 2 вересня  2007 року по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2010 року, включно.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області призначити, до нарахувати та виплатити ОСОБА_1  надбавку до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 2 вересня  2007 року по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня 2008 року по 30 листопада 2010 року , включно, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат.

В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СУДДЯ                     В.О.ВДОВЕНКО

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація