Справа № 22-ц-30545/2010 Головуючий 1-ї інстанції –
Сенаторов В.М.
Категорія : стягнення аліментів Доповідач - Черкасов В.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2010 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі :
головуючого - Кукліної Н.О.
суддів - Черкасова В.В., Пономаренко Ю.А.
при секретарі - Назаренко О.О.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
на рішення Київського районного суду м.Харкова від 23 вересня 2010 року
по цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И Л А :
У квітні 2010 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів.
В обгрунтуванні позову позивач посилалась на те, що з 10 серпня 1991 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 На теперішній час шлюб з відповідачем розірвано рішенням суду першої інстанції від 23 вересня 2010 року. Неповнолітня донька ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, після розірвання шлюбу, залишилась проживати з нею та знаходиться повністю на її утриманні.
У зв’язку з тим, що відповідач повністю ухиляється від батьківських обов’язків, матеріально не допомагає, має можливість матеріально утримувати свою доньку, позивачка просила стягнути аліменти з ОСОБА_2 на утримання дитини у розмірі 700 грн. щомісячно починаючи з дня подання позову і до досягнення донькою повноліття.
Відповідач в судове засідання не з’явився проти позову заперечував, вказавши, що після розірвання шлюбу, під час поділу спільного майна, позивач отримала 10 тис. доларів США в рахунок сплати аліментів на дитину.
Рішенням Київського районного суду м.Харкова від 23 вересня 2010 року позов ОСОБА_3 задоволено. Стягнуто з відповідача на користь позивача аліменти на утримання доньки 1994 року народження в розмірі 700 грн щомісячно, починаючи з 28.04.2010 року і до її повноліття, а саме до 21.02.2012 року. Стягнуто з відповідача на користь держави 51 грн. державного мита та 120 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення, яким просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 у повному обсязі.
В обгрунтуванні доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального і матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення осіб, які приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення районного суду у відповідності до ст. 303 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, знаходить апеляційну скаргу підлягаючою задоволенню частково.
При цьому колегія суддів виходить з наступного.
Задовольняючи позовні вимоги позивачки суд першої інстанції обгрунтовано виходив з того, що відповідач повинен сплачувати аліменти на утримання своєї неповнолітньої доньки до її повноліття. Такі висновки колегія суддів вважає правильними.
Згідно з ч.1,3 ст.181 СК України способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за рішенням суду у частці доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 180, 184 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що згідно свідоцтва про укладення шлюбу 10 серпня 1991 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 укладено шлюб (а.с.4). Від шлюбу подружжя має доньку, ОСОБА_4 1994 року народження (а.с.3).
Рішенням Київського районного суду м.Харкова від 10 лютого 2010 року розірвано шлюб між сторонами, майно подружжя що було придбане під час шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яке є їх спільною сумісною власністю поділено(а.с.5). Рішення набрало законної сили.
Доводи відповідача стосовно того, що позивач отримала 10 тис. доларів США в рахунок сплати аліментів на дитину матеріалами справи не підтверджуються.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 184 СК України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
З матеріалів справи та зі слів позивачки вбачається, що відповідач не надає матеріальної допомоги на утримання дитини.
А тому суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо стягнення з відповідача на користь позивачки аліментів на їхню доньку.
Разом з тим, суд першої інстанції не врахував доводи сторін і те, що відповідач ніде не працює та не має постійного заробітку.
Враховуючи надані відповідачем пояснення та перевіряючи його доводи щодо визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі, судова колегія вважає, що суд першої інстанції належним чином врахував положення ч. 1 ст. 184 СК України до визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі, як у разі наявності нерегулярного, мінливого доходу платника.
Тому розмір аліментів, які підлягають стягненню з відповідача необхідно визначити в твердій грошовій сумі, з урахуванням Закону України « Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20 жовтня 2009 року яким встановлено розмір прожиткового мінімуму на 2009-2010 роки, дітей віком від 6 до 18 років: з 1 листопада 2009 року-776 гривень, з 1 січня 2010 року - 901 гривні, з 1 квітня -
917 гривень, з 1 липня - 921 гривні, з 1 жовтня - 941 гривні, з
1 грудня - 957 гривень, визначивши розмірі аліментів щомісяця 300 гривень.
За таких обставин рішення суду не можна визнати законним і обгрунтованим, воно підлягає зміні в частині розміру стягнутих аліментів і враховуючи обставини по справі та зібрані докази, доводи сторін стягненню підлягають аліменти в розмірі 300 гривень щомісяця.
В інший частині рішення суду ухвалено у відповідності до вимог діючого законодавства України, а тому немає підстав для його скасування.
Керуючись ст.ст. 303,304, 307,309, 314, 316, 317, 319,325 ЦПК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 – задовольнити частково.
Рішення Київського районного суду м.Харкова від 23 вересня 2010 року – змінити, Зменшити суму стягнених аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до 300(трьох сот) грн. щомісячно, починаючи з 28.04.2010 року і до її повноліття, але не менше30% відсотків прожиткового мініму для дитини відповідного віку.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін
Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено безпосередньо до Вищого касаційного спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді: