Судове рішення #12514741

                                       Справа №2-7400/10/04

РІШЕННЯ

Іменем     України

        26 листопада 2010 року Київський районний суд м.Харкова у складі:

головуючого - судді     Донець О.В.

при секретарі         Муленко К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: ОСОБА_2 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ :

    Харківська міська рада  просить зобов’язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0469 га по АДРЕСА_1. В обґрунтування позову посилається на те, що вирішення земельних питань в межах м. Харкова входить виключно до компетенції Харківської міської ради, крім того, міська рада на свій розсуд може вирішувати питання щодо прийняття рішень про надання земельних ділянок.

Рішенням Харківської міської ради № 37 від 02.02.2005 р. затверджено протокол № 11 від 30.12.2004 р. засідання міської громадської комісії з житлових питань щодо внесення  клопотання до Головного управління містобудування, архітектури та земельних відносин про надання ОСОБА_2 у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням Харківської міської ради № 31/05 від 22.02.2005р. ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту земельної ділянки, площею 1000,0 кв. м. по АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Пунктом 166 рішення Харківської міської ради № 23/10 від 24.02.2010 р. ОСОБА_2 передано у власність земельна ділянка, площею 1000, 0 кв. м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно інформації управління земельних відносин Харківської міської ради, земельна ділянка площею 0, 1000 га по АДРЕСА_1 в м. Харкові не огороджена та вільна від забудови. Частина земельної ділянки площею 0,0469 га, яка знаходиться поряд з домоволодінням АДРЕСА_2, самовільно зайнята ОСОБА_1

Земельна ділянка по АДРЕСА_2 площею 0,0530 га використовується відповідачкою для обслуговування житлового будинку, тобто нею самовільно зайнята частина земельної ділянки по АДРЕСА_1. Право користування на земельні ділянки по АДРЕСА_1 та 4 не оформлено.

ОСОБА_1 використовує земельну ділянку по АДРЕСА_1 у м. Харкові, площею 0, 0469 га без наявного права власності чи права користування земельною ділянкою, чим порушуються права та охоронювані законом інтереси щодо розпорядження землею.

Крім того, рішенням Київського районного суду м. Харкова від 22.11.2005 р. відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Харківської міської ради, 3-тя особа: ОСОБА_2, про визнання недійсним рішення Харківської міської ради №31/05 від 22.02.2005 р., яким надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту відводу земельної ділянки та визнання права користування земельною ділянкою. Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 01.02.2006 р. та ухвалою Апеляційного суду Луганської області від 31.08.2007 р. зазначене рішення залишено без змін.

    Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

    Відповідачка, її представник позов не визнали, посилаючись на те, що ОСОБА_1, є власником домоволодіння АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу від №9-24-04 від 24.09.1996 р. Зайвий шмат землі був захопленим ще попередніми власниками, які і передали його відповідачці. Зараз ця частина земельної ділянки використовується  нею під город та огороджена  парканом.

У жовтні 1996 р. вона звернулась до «ХМБТІ» з проханням заявою зробити обстеження земельної ділянки для подальшої приватизації, на що їй була дана письмова відповідь від 5.11.1996 р №6-1236, а також звернення до начальника управління земельних ресурсів виконавського комітету Харківської міської ради, в якій повідомлялося, що при обстеженні домоволодіння по АДРЕСА_2, проведеному за її замовленням, виявлений самозахват площі 469 кв.м. за рахунок міської землі і загальна площа земельної ділянки складає 1000 кв.м. До листа була долучена викопіровка з планшета будівельного кварталу №3242 на земельну ділянку по АДРЕСА_2 і в листі ставилося питання про ухвалення рішення з цього приводу. У подальшому, в зв'язку з її письмовою заявою у виконавчий комітет Харківської міської ради про приватизацію земельної ділянки, їй було запропоновано підготувати документацію з даного питання. У грудні 1999 р. був виконаний технічний звіт для приватизації земельної ділянки по АДРЕСА_2, і узгоджений з міським Управлінням архітектури. Вважає, що має право на першочергову приватизацію земельної ділянки площею 1000 кв.м, за адресою АДРЕСА_2, на якому вона проживає 14 років.

      Згідно діючого рішення 29 сесії Харківської міської Ради V скликання від 24.12.2008 р. №364/08, у прийнятих положеннях про порядок передачі у власність земельних ділянок п.2, вона має право на оформлення земельної ділянки. Після узгодження з міським Управлінням архітектури їй не дали можливість закінчити почату приватизацію, посилаючись на розвиток міста. Замість розвитку міста, позбавляючи її входу в домоволодіння, ці 469 кв.м. хочуть віддати ОСОБА_2 та 28 березня 2005 р., без її відома головою вуличного комітету Здоріком І.К. був підписаний акт узгодження меж.

Рішенням ХХХІІІ сесії IV скликання Міськради від 22.02.2005 р. № 31/05 ОСОБА_5 наданий дозвіл на розробку проекту відведення землі. Вважає, що при оформленні проекту відведення землі для ОСОБА_2 ТОВ «Харьковземинформ» були наявні грубі порушення, оскільки ніхто не виїжджав на місце розташування земельної ділянки, не робилася зйомка на місцевості, акт узгодження меж був узгоджений без її підпису і її відома.

      Земельне управління підготувало і погодило проект відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для ОСОБА_2, який знаходиться у межах її, ОСОБА_1, фактичного землекористування по АДРЕСА_2. Зазначила, що їй не відмовляють, але і не можуть підготувати відповідні документи на приватизацію земельної ділянки для обслуговування домоволодіння по АДРЕСА_2.

      24.02.2010 р. вона перед 41 сесією V скликання Харківської міської Ради, офіційною заявою попереджала і просила міську раду відкликати документи ОСОБА_2 до розгляду справи за її адміністративним позовом до Харківської міської ради про визнання незаконними дій і скасування рішення, однак рішення позивачем було прийнято. На теперішній час ухвалами суду від 03.06.2010 р. і 22.10.2010 р. припинено виконання рішення сесії в частині передачі у власність ОСОБА_2 оспорюваної земельної ділянки.

    Представник третьої особи ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав.

    Суд, вислухавши сторони, їх представників, дослідивши матеріали справи, задовольняє позовні вимоги, вважаючи їх законними та обґрунтованими, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Земельна ділянка є державною власністю та відповідно до ст. 12 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, повноваження щодо розпорядження нею в межах м. Харкова здійснює Харківська міська рада.

Державні інтереси закріплюються, як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Так, Конституцією України визначено, що земля, її надра, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.19 Конституції України та ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та місцевого самоврядування та їх посадові особи, діють в межах та у спосіб, визначений Конституцією України та законами України.

Згідно п. 12 Перехідних положень та ст.12 ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно з ч.2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Згідно з п.34 ст.26 та ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питання щодо регулювання земельних відносин, відповідно до закону, вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради, яка в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Таким чином, вирішення земельних питань в межах м. Харкова входить виключно до компетенції Харківської міської ради, крім того, міська рада на свій розсуд може вирішувати питання щодо прийняття рішень про надання земельних ділянок.

Судом встановлено, що Рішенням Харківської міської ради №37 від 02.02.2005 р. затверджено протокол № 11 від 30.12.2004 р. засідання міської громадської комісії з житлових питань, яким прийнято рішення про внесення клопотання перед Головним управлінням містобудування, архітектури та земельних відносин про надання ОСОБА_2 у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням Харківської міської ради № 31/05 від 22.02.2005 р. ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту земельної ділянки, площею 1000,0 кв. м. по АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Пунктом 166 рішення Харківської міської ради № 23/10 від 24.02.2010 р.  ОСОБА_2 передано у власність земельна ділянка, площею 1000,0 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно інформації управління земельних відносин Харківської міської ради, земельна ділянка площею 0,1000 га по АДРЕСА_1 в м. Харкові не огороджена та вільна від забудови, що підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 17.09.2009 р. № 2611/09, проведеним провідним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних відносин Харківської міської ради, під час якого здійснювалась фотозйомка та складений план схема обстеженої земельної ділянки.

Частина земельної ділянки площею 0, 0469 га, яка знаходиться поряд з домоволодінням АДРЕСА_2, самовільно зайнята ОСОБА_1, якою встановлена залізобетонна огорожа. Зазначена земельна ділянка по АДРЕСА_2 площею 0,0530 га, відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 17.09.2009 р. № 2610/09, використовується відповідачкою для обслуговування житлового будинку.

Таким чином, відповідачкою ОСОБА_1 самовільно зайнято частину земельної ділянки площею 0, 0469 га по АДРЕСА_1, яка використовується нею без документів, що підтверджують право власності чи право користування земельною ділянкою чим порушуються права та охоронювані законом інтереси власника щодо розпорядження землею.

Судом також встановлено, що рішенням Київського районного суду м. Харкова від 22.11.2005 р. відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Харківської міської ради, 3-тя особа: ОСОБА_2, про визнання недійсним рішення Харківської міської ради №31/05 від 22.02.2005 р., яким надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту відводу земельної ділянки, та визнання права користування земельною ділянкою.

Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 01.02.2006 р. та ухвалою Апеляційного суду Луганської області від 31.08.2007 р. зазначене рішення залишено без змін.

Згідно ч. 1 ст. 125 ЗК України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа,що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків,будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Доводи відповідача ОСОБА_1 та її представника суд вважає необґрунтованими. ОСОБА_1 протягом тривалого часу всупереч вимог чинного законодавства, без належних на те підстав користується спірною земельною ділянкою площею 0,0469 га по АДРЕСА_1. Документів, які б підтверджували її право власності або право користування зазначеною земельною ділянкою, у неї відсутні. Будь-яких рішень щодо надання їй суміжної земельної ділянки, органами місцевої виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не ухвалювалось. Таким чином, земельна ділянка площею 0,0469 га, розташована по АДРЕСА_1, самочинно захоплена ОСОБА_1, а тому підлягає звільненню.  

    На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,60,212-215 ЦПК України, ст.ст. 125,212 Земельного Кодексу України, суд -

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги Харківської міської ради задовольнити.

    Зобов’язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0469 га, розташовану по АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

    Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація