Справа № 2-а-226/10 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2010 року смт Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Греська В.А.
при секретарі Сорока М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Ємільчине справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі про визнання дій протиправними та спонукання до виплати пенсії
в с т а н о в и в:
24 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі , в якому просила визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити заборговану суму пенсії як інваліду 2 – ї групи по захворюванню пов'язаному з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, передбачену ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.06.2010 року та в дальнійшому виплачувати пенсію відповідно до зазначеного Закону. Вимогу мотивує тим, що вона є інвалідом другої групи по захворюванню, пов’язаному з наслідками аварії на ЧАЕС та має посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії. Їй була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довічно. Відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 вищевказаного Закону він повинен отримувати додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Однак відповідач з моменту вступу вказаного Закону в силу не виплачує їй в добровільному порядку пенсію у вказаному розмірі.
У судове засідання позивачка не з’явилася, надіслала до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила справу розглянути у її відсутності.
Представник управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області в судове засідання не з’явився, надіслав до суду заперечення, в якому просив у задоволенні позовних вимог позивачки відмовити в повному обсязі.
Дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов про зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату заборгованої суми пенсії підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка є особою, якій з 16.12.2002 року призначена пенсія по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням НОМЕР_1.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року особам, віднесеним до категорії 1, призначається інвалідам 2-ї групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Стосовно державних пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою то їх розміри в усіх випадках не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком (ст.54 ч.4 Закону).
При цьому зазначений Закон передбачає здійснення перерахунку пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Тобто законодавець чітко врегулював порядок нарахування пенсії та здійснення перерахунку в бік збільшення кожного року, коли збільшується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який визначає принцип, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Суд вважає, що позивачка має право на отримання державної та додаткових пенсій на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Для обрахунку державної та додаткової пенсії, пенсії за віком розмір встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом (ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Відповідно до ст.67 ч.3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2010 рік» затверджено такі розміри прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць з 01.01.2010 року – 825 грн., з 01.04.2010 року – 839 грн., з 01.07.2010 року – 843 грн.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у Законі про Державний бюджет України на відповідні роки, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Дія ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2010 рік не зупинялась.
Ухвалюючи рішення суд покладає обов’язок на відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону за відповідний період року. Суд не є уповноваженим органом проводити розрахунок суми заборгованості.
Сторони звільнені від сплати судового збору.
Оскільки згідно ст.19 ч.2 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, дії відповідача, які виразились в нарахуванні та виплаті позивачу допомоги в розмірах менших законодавчо встановлених, є неправомірними та порушують його права та законні інтереси.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 6, 17, 104, 105, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати дії управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі протиправними .
Зобов’язати управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі провести перерахунок та виплатити заборговану суму пенсії ОСОБА_1 як інваліду 2 – ї групи по захворюванню пов’язаному з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, передбачену ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.06.2010 року по листопад 2010 року включно, відмовивши у вимозі про зобов’язання в подальшому виплачувати пенсію відповідно до зазначеного Закону за безпідставністю.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Ємільчинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий - суддя В.А. Гресько