Справа № 2-а-212/10 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2010 року смт Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Греська В.А.
при секретарі Сорока М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Ємільчине справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії
в с т а н о в и в:
17 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі , в якому просила поновити строк звернення до суду, визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії згідно із ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.10.2007 року з подальшим перерахунком та виплатою пенсії з урахуванням збільшення мінімального розміру пенсії за віком та мінімальної заробітної плати на послідуючі роки. Вимогу мотивує тим, що вона має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду в Ємільчинському районі як пенсіонер. Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно ст. 51 цього ж Закону особам віднесеним до категорії 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, а ст. 39 передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на забруднених територіях підвищуються в розмірах встановлених частиною першою цієї статті.. Однак відповідач не виплачує їй пенсію у розмірі визначеному Законом, а в значно меншому розмірі. В 2010 році вона зверталась із заявою про перерахування пенсії, однак від відповідача отримав відмову в перерахуванні та доплати коштів, з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення управлінням виплати, а тому вважає., що дії відповідача є незаконними.
В судове засідання сторони не з’явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв’язку з чим суд на підставі ст. ст. 12 ч.6, 41 КАС України розглядає справу у їх відсутність без фіксування судового засідання технічним засобом.
Дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка є громадянкою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 08.12.2008 року, та є пенсіонером відповідно до пенсійного посвідчення НОМЕР_2.
Відповідно до ст. 39 ч. 2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст.39 зазначеного Закону громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення - у зоні посиленого радіоекологічного контролю, проводиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який визначає принцип, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Суд вважає, що позивачка має право на отримання доплати до пенсії на підставі ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Дія ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2010 рік не зупинялась.
Щодо вимог позивачки про визнання дій відповідача протиправними та зобов’язання провести перерахунок пенсії останнім за період з 01.10.2007 року по 17.05.2010 року, слід зазначити наступне.
Виплати, про стягнення яких просить позивачка, носять періодичний характер, виплачуються щомісячно, і про порушення своїх прав позивачка була обізнана безпосередньо після отримання допомоги за кожен конкретний часовий період – відповідний місяць відповідного року. Вимога про перерахунок доплати до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може бути розглянута в межах шестимісячного строку, що передував зверненню позивачки до суду, яка звернулася до суду 17.11.2010 року.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Слід зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.
Таким чином внаслідок пропущення строків звернення до адміністративного суду для позивача наступають негативні юридичні наслідки.
За таких обставин вимоги позивачки підлягають задоволенню в частині стягнення доплати до пенсії, передбаченої ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 червня 2010 року по 30 листопада 2010 року включно.
Ухвалюючи рішення суд покладає обов’язок на відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону за відповідний період року. Суд не є уповноваженим органом проводити розрахунок суми заборгованості.
Сторони звільнені від сплати судового збору.
Оскільки згідно ст.19 ч.2 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, дії відповідача, які виразились в не проведенні перерахунку та не виплаті позивачці доплати до пенсії, є неправомірними та порушують її права та законні інтереси.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 6, ч.6 ст.12, 17, 41, 99, 100, 104, 105, ч.4 ст.128, ч. 1 ст.158, ст. ст. 159-163, 186, 254 КАС України, ст.ст. 39, 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірною .
Зобов’язати управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.06.2010 року по 30.11.2010 року включно, відмовивши в решті позовних вимог, в зв’язку з пропущенням шестимісячного строку звернення до суду та за безпідставністю позовних вимог.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду через Ємільчинський районний суд протягом десяти днів з дня копії постанови.
Головуючий - суддя В.А. Гресько