Судове рішення #12506627

справа №2-а-1134/10

УХВАЛА

про відмову в поновленні пропущеного процесуального строку,

про залишення адміністративного позову

в частині без розгляду

      25 листопада 2010  року                   м.Ніжин      

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

в складі:

судді -Олійника В.П.,

при секретарі – Павленко О.В.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Ніжині Чернігівської області про зобов"язання вчинити дії по перерахуванню та виплаті пенсії,

встановив:

    Позивачем заявлені вимоги про зобов"язання провести перерахування та виплату пенсії згідно ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 січня 2007 року по 31 жовтня 2010 року, при цьому позивач просить  поновити пропущений процесуальний строк звернення до суду.  Відповідно до позовної заяви позивач просить розглянути справу за відсутності.

    В запереченнях на позов відповідач зазначає, що позивач пропустив строк звернення до суду без поважних причин, даний строк поновленню не підлягає, при цьому просить розглянути справу за відсутності.

    Враховуючи, що в судове засідання всі особи, які беруть участь у справі, не з"явились, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ст.41 КАС України).

    Дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючих висновків.

    Положеннями ч.2 ст.99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто КАС України пов’язує початок перебігу строку звернення до суду із адміністративним позовом з моментом, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про протиправність дій відповідача.

    Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку (ч.1 ст.100 КАС України). Поважними визнаються обставини, які є об’єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов’язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій. Пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі (ч.1 ст.102 КАС України).

    Позивачем (дата звернення до суду-11 листопада 2010 року) заявлені вимоги про    поновлення строку звернення до суду, зобов"язання провести перерахування та виплату пенсії за період з 01 січня 2007 року по 31 жовтня 2010 року, при цьому позивач не конкретизує, коли він дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Також судом враховуються положення  Рішення  Конституційного  Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, які є загальновідомими і стосуються виплати пенсії відповідно до ст.ст.49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  положення КАС  України щодо розгляду вищезазначених спорів в порядку адміністративного судочинства до 10 березня 2010 року,  тобто п озивач про порушення своїх прав мав дізнатися в момент здійснення йому виплат пенсії у розмірах, що не відповідають вимогам даного Закону. Відомості на підтвердження звернення позивача до суду із вищезазначеними вимогами в порядку цивільного судочинства за період з 10 березня 2010 року до 09 вересня 2010 року в матеріалах справи відсутні.

    За таких обставин позивач пропустив процесуальний строк звернення до суду без поважних причин, що є підставою для відмови в його поновленні та  залишення позову в частині без розгляду відповідно до ч.1 ст.100 КАС України.

      Докази, що спростовують дане твердження, в матеріалах справи відсутні.      

    Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст.41, 99, 100, 102, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ухвалив:

    В задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до адміністративного суду-відмовити.

    Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Ніжині Чернігівської області про зобов"язання вчинити дії по перерахуванню та виплаті пенсії в частині позовних за період з 01 січня 2007 року по 10 травня 2010 року,- залишити без розгляду.

    Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали.

    Суддя                     Олійник  В.П.     .

справа №2-а-1134/10

ПОСТАНОВА

іменем України

      25 листопада 2010  року               м.Ніжин      

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

в складі:

судді -Олійника В.П.,

при секретарі – Павленко О.В.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Ніжині Чернігівської області про зобов"язання вчинити дії по перерахуванню та виплаті пенсії,

встановив:

    Позивачем заявлені вимоги про зобов"язання провести перерахування та виплату пенсії згідно ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 січня 2007 року по 31 жовтня 2010 року, здійснення даних виплат і в подальшому, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 01, інваліду 03 групи, посилаючись на те, що відповідач в порушення закону виплачує пенсію в меншому розмірі. Відповідно до позовної заяви просить розглянути справу за відсутності.

    В запереченнях на позов відповідач просить в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що позивач, як інвалід 03 групи, отримує пенсію згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", порядок обчислення пенсії визначається Кабінетом Міністрів України; застосування мінімального розміру пенсії по інвалідності із врахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, безпідставне; витрати для призначення та виплати пенсії у більших розмірах не передбачені; просить розглянути справу за відсутності.

    Враховуючи, що в судове засідання всі особи, які беруть участь у справі, не з"явились, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ст.41 КАС України).    

    Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову частково зі слідуючих підстав..

    Позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 01 категорії та інвалідом 03 групи, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності, яка призначена відповідно до ст.ст.49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII (далі-Закон  N 796-XII).

    Положеннями ст. 54 Закону N 796-XII (в редакції, що діяла до 28 грудня 2007 року) передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 03 групі інвалідності - 06 мінімальних пенсій за віком, при цьому додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 01, призначається інвалідам 03 групи у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком (ст.50 Закону N 796-XII).

    Із врахуванням Рішення   Конституційного  Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року розмір пенсії позивача не повинен бути нижчим 06 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія -у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.    

    Оскільки будь-яким іншим законом, крім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі-Закон №1058-ІV), мінімальний розмір пенсії не встановлений, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для застосування будь-якої іншої величини, ніж встановлена даним Законом, для розрахунку підвищень пенсій, передбачених ст.ст. 50, 54  Закону  N 796-XII.

    Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ст.28 Закону №1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який установлений у законі про державний бюджет України на відповідний рік.

    Законом України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” від 27 квітня 2010 року чи іншими законами станом на час розгляду справи виплати пенсії згідно ст.ст. 50, 54  Закону N 796-XII в повному розмірі зупинені не були.

    Докази на підтвердження нарахування та виплати пенсії позивачу згідно ст.ст. 50, 54  Закону N 796-XII в матеріалах справи відсутні, тобто відповідач не надав доказів на підтвердження правомірності своїх дій згідно ч.2 ст.71 КАС України.

    Таким чином відповідач зобов”язаний  провести перерахування та виплату позивачу пенсії згідно ст.ст. 50, 54  Закону  N 796-XII із врахуванням положень ч.2 ст.99 КАС України за період з 11 травня 2010 року по 31 жовтня 2010 року, при цьому суд, враховуючи положення ч.2 ст.11 КАС України,  виходить за межі позовних вимог і визнає діє відповідача за даний період протиправними.

    Вимога позивача щодо проведення нарахування та виплати пенсії в подальшому задоволенню не підлягає, оскільки захисту підлягає лише порушене право.

    Враховуючи вищезазначене, на підставі ст.ст. 19, 22, 46, 152 Конституції України,  ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 17, 41, 71, 99, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:    

    Визнати протиправними дії  Управління пенсійного фонду України в м.Ніжині Чернігівської області у непроведенні перерахування та невиплаті в повному розмірі ОСОБА_1 пенсії згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Зобов"язати Управління пенсійного фонду України в м.Ніжині Чернігівської області провести перерахування та виплату ОСОБА_1 державної пенсії згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не нижче шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком за період з 11 травня 2010 року по 31 жовтня 2010 року, за виключенням виплаченої пенсії за даний період.

    В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

    Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

    Суддя                     Олійник   В.П.     ..

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація