Справа № 2- 1653 / 2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
3 грудня 2010 року
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої – судді Губіш О.А.
секретаря – Березюк Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Шепетівка справу за позовом ОСОБА_1 до Городищенської сільської ради, третя особа – відділ Держкомзему у Шепетівському районі Хмельницької області, про визнання права власності на земельну частку ( пай), -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2, який за життя отримав право на земельну частку (пай) розміром 2.34 умовних кадастрових гектара, що перебувала у колективній власності СВАТ «Городищенське» с. Городище Шепетівського району. Оскільки відповідно до рішення Шепетівського міськрайсуду Хмельницької області від 29 квітня 2010 року було встановлено факт її проживання однією сім»єю з померлим ОСОБА_2 в період з 1975 року по 06.03.2001р, просила суд визнати за нею, як спадкоємцем четвертої черги, право на земельну частку (пай), право на яку мав ОСОБА_2
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, її представник ОСОБА_3 позов підтримали повністю.
Голова Городищенської сільської Ради – Козіцький М., представник третьої особи відділу Держкомзему у Шепетівському районі Хмельницької області – Лахай Т.О. позов визнали.
Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям ” право на земельну частку (пай) мають члени колективу сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пашуки Шепетівського району Хмельницької області, що стверджено копією свідоцтва про смерть, виданого 06.03.2001р. Городищенською сільською радою Шепетівського району Хмельницької області.
Після смерті останнього відкрилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) СВАТ «Городищенське» с. Городище Шепетівського району Хмельницької області, площею 2,34 умовних кадастрових гектара, вартістю 10477 грн.
За життя ОСОБА_2 сертифікат щодо права на земельну частку (пай) не отримав, земельна частка ( пай) в натурі йому виділена не була, і такою він не користувався. Той, факт, що останній мав право на земельну частку ( пай) став відомим позивачу у 2009 році, коли відділом Держкомзему, сільською радою встановлювались спадкоємці осіб, які за життя своїх прав на земельну частку (пай) не оформили. Зазначені обставини в судовому засіданні сторонами не оспорювались, були стверджені поясненнями сторін, їх представників.
Крім того, як встановлено судом, що стверджено матеріалами цивільної справи 2-0-39/2010р., позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 фактично проживали однією сім»єю з 1975 року. Даний факт, було встановлено рішенням Шепетівського міськрайонного суду від 29.04.2010р., яке набрало законної сили 11.05.2010р., за заявою ОСОБА_1, яка при зверненні до суду зазначила, що встановлення такого факту необхідне для оформлення прав на спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 судом встановлено не було.
Проте, як слідує з інформації наданої завідуючою Шепетівської державної нотаріальної контори № 905/01-14 від 01.12.2010 р. спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, ОСОБА_1 надано довідку про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину так як вона не входить в коло спадкоємців за законом.
Відповідно до ст. ст. 527, 529-530 Цивільного Кодексу Української РСР ( в редакції 1963 року, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти, дружина і батьки померлого; при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують в рівних частках брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого, як з боку батька, так і з боку матері.
Аналізуючи всі досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки така на момент відкриття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 в коло спадкоємців за законом не входила.
При цьому, суд відхиляє та не приймає твердження останньої в тій частині, що така є спадкоємцем четвертої черги після смерті ОСОБА_2, з тих підстав, що саме такий порядок спадкування передбачено нормами діючого Цивільного Кодексу України, так як такий регулює правовідносини щодо спадкування, які виникли після 01.01.2004 року.
Виходячи з наведеного, на підставі Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям ”, ст. ст. 527, 529-530 Цивільного Кодексу Української РСР ( в редакції 1963 року ), керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України суд, –
в и р і ш и в :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Городищенської сільської ради, третя особа – відділ Держкомзему у Шепетівському районі Хмельницької області, про визнання права власності на земельну частку ( пай) - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду Хмельницької області через Шепетівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення, а особами які не були присутні при його оголошенні – в 10-ти денний строк з дня отримання його копії.
Головуюча: