Справа № 2-699
2010 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2010 року смт. Нова Ушиця
Новоушицький районний суд Хмельницької області
в складі : головуючого- судді Стефанишина С.Л.
при секретарі - Фурман Г.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нова Ушиця цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Куражинської сільської ради про визнання права власності на спадковий житловий будинок та надвірні будівлі, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до територіальної громади в особі Куражинської сільської ради про визнання права власності на спадковий житловий будинок посилаючись на те, що є спадкоємцем за законом, що прийняла спадщину після смерті – ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 невзмозі прийняти спадщину на житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 через відсутність правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на зазначений будинок. Тому вимушена звернутись до суду про визнання права власності на спадковий житловий будинок.
Представник позивача за довіреністю ОСОБА_3 у судовому засіданні позов підтримала.
Відповідач представника у судове засідання не направив, та не повідомив суд про причину неявки проте подав до суду заяву, в якій визнає позовні вимоги та просить справу слухати у відсутності їх представника.
Суд, заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що згідно запису в погосподарській книзі №4 Куражинської сільської ради за 2006-2010 роки по с.Куражни погосподарський номер рахувався за ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 про що свідчить свідоцтво про смерть НОМЕР_1 виданого Куражинською сільською радою 15.01.2008 року про що зроблено актовий запис №2.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.3 ст.1223 ЦК України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини
ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрилась спадщина до складу якої ввійшло усе майно та майнові права які належали спадкодавцю на день смерті.
Спадкоємці за законом, відповідно до вимог ч. 1 ст. 1258 ЦК України, одержують право на спадкування почергово. У першу чергу згідно вимог ст..1261 ЦК України право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя який його пережив, та батьки.
Відповідно до п.3 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Позивач прийняла спадщину яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 так, як була зареєстрована за вказаним номером тобто фактично вступила в управління або володіння спадковим майном, що вбачається з даних витягу погосподарської книги виконавчого комітету Куражинської сільської ради.
З даних нотаріальної контори суд вбачає, що спадкова справи після смерті ОСОБА_2 заведена за №329. Спадкоємцем за законом, що прийняла спадщину є ОСОБА_1.
Також, зазначеною вище постановою нотаріуса районної державної нотаріальної контори позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями після смерті ОСОБА_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документу на вищезазначене майно.
Довідкою Новоушицького госпрозрахункового проектно – виробничого архітектурно – планового бюро визначено, що нерухоме майно, що належало на день смерті спадкодавцю, розташоване по АДРЕСА_1 загальною вартістю – 32165 (тридцять дві тисячі сто шістдесят п’ять) гривень.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Зібрані по справі докази вказують, що померлому належав житловий будинок із надвірними будівлями, спадщина не визнана відумерлою, позивач є спадкоємцем за законом, що прийняла спадщину, право власності спадкодавця не припинено відповідно до ст.1296 ЦК України. Відсутність свідоцтва на право на спадщину не позбавляє спадкоємця на право на спадщину, а згідно ст.16 ЦК України засобом захисту свого права є визнання права.
Осіб, що мають право на обов’язкову частку у спадщині відповідно до ст.. 1241 ЦК України – не має.
За таких обставин суд приймає визнання позову і задовольняє його, оскільки судом встановлені всі обставини, які дають позивачу право на визнання його права власності на майно за законом.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 174, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст.ст. 16, 328, 1217 – 1218, 1223, 1258, 1261, 1268 – 1274 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання права власності на спадковий житловий будинок та надвірні будівлі - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, спадкоємцем за законом, право власності на житловий будинок, що знаходиться АДРЕСА_1 загальною площею – 62,1 кв.м. житлова площа – 48,0 кв.м вартістю – 27884 (двадцять сім тисяч вісімсот вісімдесят чотири) гривні.
Загальною площею нерухомого майна – 113,2 кв.м., житловою – 48,0 кв.м., загальною вартістю нерухомого майна – 32165 (тридцять дві тисячі сто шістдесят п’ять) гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Новоушицького
районного суду С.Л. Стефанишин