Судове рішення #12502449

                                                     

Справа №   2-5401/10 р.

                                                   РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

18 листопада 2010 року   Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючої – судді Фоменко І.М., при секретарі Щербань Г.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Сумської міської ради, 3-ті особи: ОСОБА_3, Третя Сумська державна нотаріальна контора, КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» про встановлення факту родинних відносин, визначення часток у спільній сумісній власності та визнання права власності в порядку спадкування за законом,

                                           

                                                                   ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду та свої вимоги підтримали у судовому засіданні та мотивує тим, що вони є рідними брат з сестрою, а ОСОБА_3 є їх матерью.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер їх батько і чоловік матері – ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла мати батька – ОСОБА_5. Згідно свідоцтва про право власності на житло від 20.10.1993 р., виданого на підставі розпорядження Сумського міськвиконкому № 1317 від 06.10.1993 р. квартира АДРЕСА_1 належить на праві приватної спільної власності ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_1.

Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на належну їй частину вищевказаної квартири, спадкоємцями першої черги за законом є вони –позивачі по справі, які належним чином прийняли спадщину.

Оформити свідоцтво на право на спадщину в нотаріальній конторі не мають можливості, оскільки нотаріус відмовляє, бо не збереглося документів, що підтверджують родинні стосунки між їх батьком ОСОБА_4 та його матерью ОСОБА_5, та квартира знаходиться у спільній сумісній власності і потребує визначення частки кожного у ній.

Тому просять суд встановити факт родинних відносин між ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що остання була його матерью, також .визначити частку у спільній сумісній власності на квартиру АДРЕСА_1 м. Суми між ОСОБА_1, ОСОБА_3 та при житті за ОСОБА_5, та визнати право власності за позивачами по 1/6 частині вищевказаної квартири після смерті їх баби ОСОБА_5

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про день та час розгляду справи сповіщений належним чином, що дає суду можливість розглянути справу без їх участі.

3-тя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги позивачів підтримала, не заперечувати проти їх задоволення, пояснила, що позивачі є її рідні діти, коли помер її чоловік ОСОБА_4 в ІНФОРМАЦІЯ_1 році,  вона залишилася проживати разом з його матерью ОСОБА_5, разом з нею приватизували квартиру у 1993 році. ОСОБА_5 померла у ІНФОРМАЦІЯ_2 році.

3-тя особа: Третя Сумська державна нотаріальна контора в письмовому відгуку просить розглянути справу без участі їх представника.

          3-тя особа: КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» в письмовому відгуку просить виключити їх підприємство зі складу учасників судового розгляду.

Свідок ОСОБА_6 суду пояснила родину ОСОБА_5 вона знає на протязі тривалого часу, та їй достовірно відомо, що ОСОБА_5 була матерью ОСОБА_4, який помер у ІНФОРМАЦІЯ_1 році.

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_5 проживала з родиною свого сина ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1. Син помер у ІНФОРМАЦІЯ_1 році, а ОСОБА_5 разом з невісткою ОСОБА_3 та онуком ОСОБА_1 приватизували квартиру. ОСОБА_5 померла у ІНФОРМАЦІЯ_2 році.    

Вислухавши позивачів, 3-ту особу ОСОБА_3, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивачів обгрунтовані і підлягають задоволенню з слідуючих підстав.

Судом було встановлено, що згідно свідоцтв про народження ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року, та ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 року, батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.9,10)

ОСОБА_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, ОСОБА_5, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується свідоцтвами про смерть (а.с.7, 8).

Копією свідоцтва про право власності на житло від 20.10.1993 р., виданого на підставі розпорядження Сумського міськвиконкому № 1317 від 06.10.1993 р. квартира АДРЕСА_1 належить на праві приватної спільної власності ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 (а.с.13).

Довідкою ТОВ «Техкомресурси» підтверджується те, що за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_3, ОСОБА_1, разом з ними до дня своєї смерті була зареєстрована з 1970 року ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 р. (а.с.6).

Довідкою КП «СМБТІ» від 24.03.2010 р. вбачається, що інвентаризаційна вартість квартири АДРЕСА_1 станом на 25.03.2010 р. становить 73623 грн. (а.с.14).

Згідно типових договорів найму житлового приміщення від 05.11.1963 р., 20.11.1963 р., які були укладені між житловим управлінням заводу «Фрунзе» та ОСОБА_4, в квартирі проживають наймач ОСОБА_4, його мати ОСОБА_5, дружина ОСОБА_3 та дочка ОСОБА_10  (а.с.15-20)

Між сторонами склалися цивільно-правові відносини, які регулюються ЦК УРСР та ЦК України.

В судовому засіданні та по матеріалах цивільної справи було достовірно встановлено, що ОСОБА_5 є матеріью ОСОБА_4, про що свідчили свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7

Враховуючи, що встановити цей факт поза судовим шляхом неможливо, а від його встановлення залежить виникнення майнових прав позивачів для отримання ними свідоцтва про право на спадщину за законом, суд вважає необхідним встановити факт родинних відносин, в судовому засіданні, заявниця та свідки, а також по матеріалам справи достовірно встановлено, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року є сином ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» не визначені умови, за яких один із учасників приватизації має можливість отримати більшу чи меншу частку в приватизованому житлі. У жилому приміщенні, яке передається у власність, частки всіх учасників приватизації визнаються законом рівними.

Ст. 370 ЦК України передбачає, що у разі виділу із майна, що є у спільній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Враховуючи, те, що виділення частки кожного спадкоємця поза судовим шляхом неможливо, а від його встановлення та виділення часток залежить виникнення майнових прав позивача, суд вважає необхідним своїм рішенням виділити частки в квартирі за співвласниками та за кожним спадкоємцем.

З урахуванням викладеного суд вважає необхідним визнати частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності по 1/3 частині за ОСОБА_1, ОСОБА_3 та при житті за ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року на квартиру АДРЕСА_1.

Згідно ст. 549 ЦК УРСР(ред.. 1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заява про прийняття спадщини.

Згідно спадкової справи Третьої Сумської державної нотаріальної контори № 38 від 10.08.2000 року, вбачається, що після смерті ОСОБА_5, яка померла, ІНФОРМАЦІЯ_2 р., з заявою звернулася ОСОБА_2, яка є онукою померлої (а.с. 30,31).

Довідкою ТОВ «Техкомресурси» підтверджується те, що за адресою АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_3, ОСОБА_1, разом з ними до дня своєї смерті була зареєстрована з 1970 року ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 р. (а.с.6).

Відповідно до ст. 529 ч.2 ЦК УРСР (ред.. 1963 р.) онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем, вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Визнати, що спадкоємцями на 1/3частину квартири АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_5 є її онуки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по 1/6 частині кожному, оскільки інших спадкоємців немає.

З урахуванням викладеного суд вважає необхідним визнати право власності за ОСОБА_1, ОСОБА_2 по 1/6 частині кожному квартири АДРЕСА_1 м. Суми, в порядку спадкування за законом після смерті їх баби ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Керуючись ст.ст.10, 11, 57-60, 209,213-215 ЦПК України, ст.ст. 370 ЦК України,  ст. ст. 529, 549 ЦК УРСР (ред.. 1963 р.), суд,  –

                                                                ВИРІШИВ :

  Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 задоволити в повному обсязі.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_4, який померІНФОРМАЦІЯ_1 року та ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що остання є матерью ОСОБА_4.

  Визначити частки в спільній сумісній власності на квартиру АДРЕСА_1 м. Суми за ОСОБА_1, ОСОБА_3 та при житті за ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року по 1/3 частині кожному.

Визнати право власності за ОСОБА_1, ОСОБА_2 по 1/6 частині кожному квартири АДРЕСА_1 м. Суми, в порядку спадкування за законом після смерті їх баби ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

       Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

    Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

             

               СУДДЯ                                                                     І.М. ФОМЕНКО

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація