Судове рішення #12495463

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України                    

       справа № 2-о-111/10                                                                                                                                                                                                                                                                      

м. Балаклія                                                                                                   1 грудня 2010 року

Балаклійський районний суд Харківської області -

головуючий : Стригуненко В.М.,

за участі:

заявника : ОСОБА_1, представника – адвоката ОСОБА_2,

секретаря : Паточка А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Шевелівська сільська ради Балаклійського району Харківської області, про встановлення факту проживання чоловіка і жінки однією сім'єю без шлюбу, -

В С Т А Н О В И В :

24.11.2010р. ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю без шлюбу з ОСОБА_3, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, починаючи з 11.2000 року. Метою встановлення даного факту є набуття права на спадкування відповідно до ст. 1264 ЦК України. Вказує, що з 2000 року проживав з ОСОБА_3 однією сім'єю без шлюбу в с. Шевелівка. Отримали квартиру, приватизували її.

В суді заява підтримана з наведених у ній підстав.

Заінтересована особа заперечень проти задоволення заяви не має, просила справу розглянути за відсутності їхнього представника (а.с. 30).

Суд, всебічно, повно, об'єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх в сукупності, визнає заяву такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

На підставі наказу СТОВ «Шевелівське» № 141 від 16.10.2001 року ОСОБА_3 сім'єю з 2-х осіб разом з «чоловіком»   ОСОБА_1 був виданий ордер № 42 на право зайняття ізольованої квартири АДРЕСА_1 (а.с. 14).

На підставі свідоцтв, виданих Шевелівською сільською радою Балаклійського р-ну Харківської області 12.07.2004 року в порядку приватизації  ОСОБА_3 та ОСОБА_1 належать по Ѕ частині вищевказаної квартири (а.с. 9, 15, 16, 17).

За даними Шевелівської сільської  ради Балаклійського р-ну Харківської області ОСОБА_3 та ОСОБА_1 проживали разом з 2000 року, заявник поховав її за власний рахунок, продовжує проживати в квартирі (а.с. 10, 11, 12, 13).

Свідок ОСОБА_4 підтвердила факт проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_1 однією сім'єю з 2000 року. Відносини у них були як у чоловіка і дружини (а.с. 31).

За рішенням народного суду Дубровицького району Ровенської області від 18.11.1982 року шлюб ОСОБА_1 розірваний (а.с. 21).

Згідно до копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с. Шевелівка Балаклійського р-ну Харківської області (а.с. 7).

Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру від 30.11.2010 року, наданого Балаклійською державною нотаріальною конторою, із заявою про прийняття спадщини після ОСОБА_3 звернувся лише ОСОБА_1 (а.с. 28, 29).

Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкоємцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Таким чином правове значення має лише період 5-річний період до часу відкриття спадщини.

Згідно до роз'яснень, що містяться у п. 21постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 31.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»  при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкоємцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного Кодексу про те, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Зазначений п'ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно  обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю  до набрання чинності цим Кодексом.

На підставі сукупності наведених доказів суд прийшов до висновку про проживання однією сім'єю без шлюбу ОСОБА_1 і ОСОБА_3 не менш як п'ять років до часу смерті останньої.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-11, 60, 88, 208-223, 256 ЦПК України,

ст. 3 СК України, -

В И Р І Ш И В :

1.   Заяву задовольнити частково.

2.   Встановити факт проживання протягом п'яти років, з 09.09.2004 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 року, однією сім'єю без шлюбу   ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з ОСОБА_3, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

3.   В іншій частині заяви відмовити.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий                                                                                                 В.М. Стригуненко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація