Судове рішення #12495034

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.11.10                                                                                        Справа №  7/16/10

Суддя   

За позовом: Відкритого   акціонерного   товариства  “Райффайзен Банк  Аваль”  в  особі

           Запорізької обласної дирекції “Райффайзен Банк Аваль”,  м. Запоріжжя  

До  відповідача: Суб’єкта  підприємницької  діяльності –фізичної  особи  ОСОБА_1, м. Пологи, Запорізька область

                                                                                                          Суддя Н.С. Кутіщева

Представники:

Від позивача: Храпкіна Є.В., довіреність  № 806 від 15.07.2009р.

Від відповідача: не з’явився.

Заявлено позов про стягнення заборгованості за кредитним договором № 10/17-08/95 від 23.04.2008р. в  сумі  864072 грн. 47 коп.                                             

           Ухвалою суду від 28.12.2009 р. позовна заява прийнята до провадження, судове засідання призначене на 10.02.2010 р. Ухвалою суду від 10.02.2010 р., у зв’язку з неявкою представника відповідача, судове засідання відкладалось на 24.02.2010 р.

          Ухвалою суду від 24.02.2010р. провадження по справі № 7/16/10  зупинено до отримання результатів  розгляду пов’язаної з нею  справи 6/52д/10.

          Ухвалою суду від 07.10.2010р. поновлено провадження по справі № 7/16/10, судове засідання призначено на 29.11.2010р.

Згідно п. 26.4.7-1 Роз’яснення президії Вищого господарського суду України № 04-5/609 від 31.05.2002р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.

Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.  

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

За клопотанням  представника позивача судове засідання ведеться без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Позивачем надана заява про уточнення позовних вимог, якою збільшено їх розмір.

Заява подана згідно ст. 22 ГПК України,  судом прийнята до розгляду, спір розглядається в сумі 945548,73 грн.

Відповідач чи його представник в судове засідання не з’явились, про причини неявки суд не повідомили. Відповідач без поважних причин не виконав вимоги суду, доказів поважності неявки та витребуванні судом матеріали відповідач в установленому законом порядку не надав.

Спір розглянуто згідно ст. 75 ГПК України, по наявних у справі матеріалах.

Розгляд справи закінчено 29.11.2010р. оголошенням рішення суду в повному об’ємі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

23.04.2008р. між Відкритим акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль»(далі позивач) та  фізичною особою підприємцем  ОСОБА_1 (далі відповідач) було укладено кредитний договір № 010/17-08/95 (далі договір).

Згідно з п. 1.1 договору, кредитор,   на   положеннях   та   умовах   цього   договору,   відкриває   позичальнику   відновлювальну (револьверну) кредитну лінію (надалі - кредит) у сумі 97 580,00 доларів США (дев'яносто сім тисяч п'ятсот вісімдесят доларів США           00 центів) (ліміт кредитування), в порядку, передбаченому цим договором, та повинен бути повернутий позичальником в строк по «22»квітня 2009 р. включно.

Під терміном  "відновлювальна  (револьверна)  кредитна лінія"  розуміється   кредитна лінія,  при  якій  ліміт кредитування визначається у вигляді ліміту основної (позичкової) заборгованості за кредитом. У разі часткового або повного погашення кредиту, позичальник може повторно отримати кредит в межах зазначеного ліміту на протязі дії договору.

Згідно з п. 3.1 договору, кредитор надає позичальнику кредит на умовах його забезпечення, цільового використання, строковості, забезпечення та плати за користування.

Відповідно до, п. 3.2. договору, на умовах цього договору для видачі кредиту та обліку заборгованості позичальника кредитор відкриває позичковий рахунок № 20629202199 (далі - позичковий рахунок).

В п. 3.3. договору сторони погодили, що  видача   позичальнику   кредиту  здійснюється   на   підставі   письмової заяви   позичальника  за  умови укладання договорів забезпечення,  передбачених п.2.1.  цього договору, та за умови надання документів,  що підтверджують виконання п.2.2. цього договору (договір страхування та документ про сплату страхового платежу).

Згідно з п. 3.4. договору, видача кредитних коштів позичальнику здійснюється шляхом: перерахування суми кредиту в безготівковій формі з позичкового рахунку на транзитний рахунок і продажу на міжбанківському валютному ринку з подальшим зарахуванням гривневого еквівалент на поточний рахунок позичальника                              № 26009202199 в Запорізькій обласній дирекції ВАТ «Райффайзен Банк Аваль»,  МФО 313827.

Позивач просить суд стягнути з відповідача 756348,96 грн. основного боргу.

Відповідно до ч. 2 ст. 180 ГК України, господарський договір вважається укладеним, якщо сторонами в передбаченому законом порядку та формі досягнуто згоду за всіма його істотними умовами.

Пунктом 1 ст. 1054 ЦК України, передбачено, що за кредитним договором банк, або інша фінансова установа (кредитодавець), зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.

Свої зобов’язання за договором позивач виконав у повному обсязі, що підтверджується матеріалами по справі.

Відповідач свої зобов’язання по договору належним чином не виконав внаслідок чого у відповідача перед позивачем, на момент розгляду спору по суті, утворилась заборгованість в сумі 756348,96 грн. (95600,00 дол. США), розрахунок долучено до матеріалів справи.

Згідно ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов’язання, що виникає між суб’єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб’єкт (зобов’язана сторона, у тому числі боржник) зобов’язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб’єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформації тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб’єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку.

Згідно ст. 193 ГК України, суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно п. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Відповідач свої зобов’язання належним чином не виконав, на момент розгляду спору по суті, доказів погашення заборгованості не надав.

Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідача 756348,96 грн.                боргу по кредиту є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Позивач просить суд стягнути з відповідача 98562,08 грн. (12457,92 дол. США) суми заборгованості  по відсотках.

          Відповідно до  п.1.3 договору,  за  користування  кредитом  позичальник сплачує  кредитору проценти   15,75  %  (п'ятнадцять  цілих сімдесят п'ять  сотих  процентів) річних  (далі - проценти); розмір процентів  може змінюватись в  порядку, передбаченому цим Договором.

Згідно з п. 3.6 договору, позичальник зобов'язаний   здійснити повернення   основної   заборгованості   за   кредитом   (позичкова заборгованість)   не   пізніше   останнього   дня   користування   кредитом,   зазначеного   у   п. 1.1   цього  договору. Позичальник має право здійснювати погашення кредиту частинами, починаючи з першого місяця видачі першого траншу за кредитом у сумі, визначеній позичальником.

Позичальник    зобов'язаний   щомісячно   сплачувати   проценти   за   користування   кредитом   на   рахунок  нарахованих процентів № 20685202199   в Запорізькій обласній дирекції ВАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 313827,  не пізніше останнього робочого дня кожного місяця шляхом перерахування позичальником коштів платіжним дорученням з поточного рахунку, а у випадку повного погашення кредиту - не пізніше дня такого погашення.

Згідно з п.3.5 договору, проценти за користування кредитом нараховуються виходячи з розміру процентної ставки, встановленої договором,  з  дня   перерахування  коштів  з   позичкового   рахунку  позичальника до  моменту  фактичного повернення (погашення) кредиту кредитору (в тому числі і за період прострочення погашення кредиту).

Сторони встановлюють,   що   нарахування   та   сплата   процентів   за   користування   кредитом   по  договору здійснюється  за  фактичне  число  календарних  днів   користування   кредитом,  виходячи з  фактичної кількості: днів у місяці та році.

При цьому, проценти за користування кредитом  нараховуються  на залишок заборгованості за кредитом починаючи з дня надання кредиту (часткового надання кредиту), до дня повного погашення заборгованості за кредитом (день надання кредиту та  день погашення заборгованості за кредитом вважаються одним днем).

Згідно з розрахунком наданим позивачем,  заборгованість по оплаті відсотків за користування кредитом, на момент розгляду  спору по суті, складає 98562,08 грн. по сплаті процентів.

Враховуючи, що відповідачем не надано доказів погашення заборгованості вимога позивача про стягнення заборгованості по оплаті відсотків за користуванні кредитом в сумі 98562,08 грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Також, позивачем заявлено вимогу про стягнення 84975,70 грн. пені за прострочення по сплаті кредиту та 5661,99 грн. пені за прострочення по сплаті відсотків.

Згідно ст. 3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань”, розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов’язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано.

Згідно з п. 10.2 договору, за порушення строків повернення кредиту, процентів за користування кредитом позичальник сплачує кредитору пеню від суми простроченого платежу в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на час виникнення заборгованості, за кожний день прострочення.

Таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідача 84975,70 грн. пені за прострочення по сплаті кредиту та 5661,99 грн. пені за прострочення по сплаті відсотків є обґрунтованою та підлягає задоволенню (розрахунок долучено до матеріалів справи).

Враховуючи вищевикладене, позов слід задовольнити.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати слід покласти на відповідача, поскільки спір доведений до суду з його вини.

Керуючись ст. ст. 526, 612, 629, 1054 ЦК України, ст. ст.. 180, 193 , 232 ГК України; ст. ст. 1, 3, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Суб’єкта підприємницької діяльності - фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)  на користь Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль», в особі Запорізької дирекції Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль»(69063, м. Запоріжжя, вул. Тургенєва, 29, р/р № 2909334 в ЗОД «Райффайзен Банк Аваль», МФО 313827, код ЄДРПОУ 23794014)  756348 грн. 96 коп. основного боргу, 98562 грн. 08 коп. заборгованості по сплаті відсотків, 84975 грн. 70 коп. пені за прострочення по сплаті кредиту, 5661 грн. 99 коп. пені за прострочення по оплаті відсотків, 9455 грн. 49 коп. державного мита, 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Рішення вступає в законну силу через 10 днів з дня його прийняття.



Суддя                                                                                            Н.С. Кутіщева



































                                                                                                   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація