Справа № 2-2728/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
12 листопада 2010 року Каховський міськрайонний суд Херсонської області
в складі: судді Терещенко О.Є.
при секретарі Яковенко І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Каховка цивільну справу за позовом ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2 до Любимівської селищної ради, третя особа – Каховське БТІ про визнання права власності у порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
У жовтні 2010 р. представник позивачки звернувся до суду з вказаним позовом, по-силаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно: жилий будинок по АДРЕСА_1.
Рішенням Каховського міськрайонного суду від 20.04.2006 р. ОСОБА_1 був продовжений строк для прийняття спадщини.
Пізніше нею була подана заява про прийняття спадщини до Каховської районної державної нотаріальної контори. Нотаріусом було видано свідоцтво про право на спад-щину за законом на земельну ділянку площею 6,35 га та на майновий пай.
При зверненні у лютому 2007 року до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, а саме житловий будинок АДРЕСА_1, їй було відмовлено, посилаючись на від-сутність державної реєстрації будинку.
Даний будинок був збудований у 1961 році і з того часу не було проведено технічної інвентаризації будинку. При зверненні до Каховської БТІ з заявою про прове-дення державної реєстрації будинку їй було відмовлено, в зв’язку з тим, що особа померла і первісна реєстрація права власності не проводилась.
ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею за законом і спадщину прийняла шляхом фактичного керування нею, відмови від прийняття спадщини не заявляла.
Просив суд визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 літ. “А”, загальною площею 66,9 м2, в тому числі житловою площею 36,4 м2, з над-вірними господарськими будівлями та спорудами до нього: літня кухня “Б”, пригребиця з погребом “В”, сарай “Г”, сарай “Д”, сарай “Е”, туалет “Ж”, сарай “З”, сарай “К”, душ “М”, що знаходиться по АДРЕСА_1, у порядку спадкування за законом на спадщину, що залишилася після смерті її матері ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1
В судове засідання представник позивачки (а.с.19) не з'явився, в телефонному режимі повідомив, що він на позовних вимогах наполягає, просить позов задовольнити повністю, а справу розглянути за його відсутністю.
Представник Любимівської селищної ради до суду не з'явився, надав до суду заяву, в якій проти задоволення позову не заперечував, справу просив розглянути за його відсутністю (а.с.21).
Представник третьої особи – Каховське БТІ також надали до суду заяву про роз-гляд справи за відсутністю їхнього представника, проти задоволення позову не заперечу-вали (а.с.22).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (а.с.9), яка є матір’ю позивачки ОСОБА_1, що вбачається із свідоцтва про народження останньої (а.с.10).
Після смерті матері залишилося спадкове майно на жилий будинок АДРЕСА_1, земельну ділянку площею 6,35 га та майновий пай. Спадщину на земельну ділянку і на майновий пай позивачка отримала, про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за законом (а.с.7, 8).
Оформити правовстановлюючі документи на житловий будинок на своє ім’я і вільно ним розпоряджатися позивачка не може, оскільки особа померла і не проведено первісної реєстрації права власності, про що видано рішення реєстратора про відмову в реєстрації (а.с.6). Інших спадкоємців, прийнявших спадок немає.
З технічного паспорта вбачається, що власником спадкового будинку є ОСОБА_3 і нею було збудовано більше споруд ніж вказано за проектом, тобто самовільне будівництво, яке не було належним чином оформлене (а.с.14-17).
Згідно висновку відділу містобудування та архітектури збудовані самовільно бу-дівлі поАДРЕСА_1 відповідають Державним будівельним нормам ДБН 360-92 “Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень” (а.с.18).
Самовільно збудовані будівлі не порушують права та інтереси інших осіб.
У відповідності до ст.376 ЦК України право власності на самочинно збудоване не-рухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позивачкою вимоги підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_3 приступила до будівництва житлового будинку, маючи на це всі необхідні документи, довела будівництво до кінця, однак через її смерть житлова будівля не була здана в експлуатацію, що позбавило позивачку оформити право власності в порядку спадкування. Відмови від прийняття спадщини позивачка не заявляла. Крім неї на вказане майно ніхто не претендує і вона є спадкоємицею першої черги за законом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 64, 88, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 15, 317, 319, 328, 376, 386, 392, 1216, 1261, 1268, 1272, 1296, 1299 ЦК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 про визнання права власності у порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 під літерою "А" загальною площею 66,9 м2, в тому числі житловою площею 36,4 м2, з надвірними господарськими будівлями та спорудами до нього: літня кухня “Б”, пригребиця з погребом “В”, сарай “Г”, сарай “Д”, сарай “Е”, туалет “Ж”, сарай “З”, сарай “К”, душ “М”, тераса “а1”, веранда “а”, ганок “а2”, що знаходиться по АДРЕСА_1, у порядку спадкування за законом, що залишився після смерті її матері ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення через Каховський міськрайонний суд Херсонської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
С у д д я: О.Є. Терещенко