Судове рішення #12488741

Справа № 2-а-172/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

         10 грудня  2010  року                                                                   селище Верховина    

Верховинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого- судді Атаманюка Р.І., з участю

секретаря Ласкурійчук С.І..

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Юрук Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Верховина справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1 до  управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в податкових органах, зразкове виконання трудових обов'язків, винагороди за вислугу років в розмірі 40 відсотків,-

                                                     В С Т А Н О В И В :

          Позивач звернулася в суд із зазначеним позовом  до управління Пенсійоного фонду України у Верховинському районі.

Позовні вимоги мотивує тим, що з 23 грудня 2008 року їй призначено пенсію по інвалідності як державному службовцю. Її стаж державної служби становить 16 років 20 днів, а стаж для  виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання становить 26 років 4 місяці 22 дні. З урахуванням стажу роботи  на час виходу на пенсію по місцю роботи їй нараховували та виплачували винагороду за вислугу років в розмірі 40% (718 грн.). Однак при вирахуванні  розміру пенсії  відповідачем в порушення вимог закону взято до розрахунку винагороду за вислугу років в розмірі 25%. Також в розрахунок для обчислення пенсії не включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, з яких фактично утримувались і нараховувались внески до Пенсійного фонду України.

Вважає, що  відповідачем з 23.12.2008 року їй пенсія виплачується не в повному розмірі, а  саме вона недоотримує  пенсії  по 916,67 грн. щомісячно.

На її  звернення  управління ПФУ у Верховинському районі відмовило у здійсненні перерахунку пенсії.

        Просить суд постановити рішення яким  визнати неправомірними дії управління ПФУ у Верховинському районі та зобов'язати відповідача включити в заробітну плату, з якої призначена пенсія, виплачену їй матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань в сумі 8418,66 грн., грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 6453,54 грн. та різницю винагороди за вислугу років в сумі 269,55 грн., провівши перерахунок пенсії з 23.12.2008 року.

        В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити.  

          Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, суду пояснила, що ОСОБА_1 управлінням ПФУ в Верховинському районі правомірно при нарахуванні пенсії не враховано отримані нею суми матеріальних допомог та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, оскільки на позивачку не розповсюджується дія ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Також вважає безпідставною вимогу ОСОБА_1 про врахування при виплаті пенсії надбавки за вислугу років в розмірі 40 відсотків, у зв’язку з тим, що стаж  її державної служби становить 16 років і за вислугу років їй виплачувалась надбавка в розмірі 25 відсотків від посадового окладу.  

Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, вважає, що позов підлягає до  задоволення з наступних підстав.  

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 працювала на посаді начальника відділу ДПІ в Верховинському районі , а 23.12.2008 року вийшла на пенсію по інвалідності.

Відповідно до довідки ДПІ в Верховинському районі від 22.12.2008 року(а.с.7) позивачці ОСОБА_1 на день виходу на пенсію,  винагорода за вислугу років виплачувалась у розмірі 40 % (718 грн.).

Довідкою ДПІ в Верховинському районі від 26.07.2010 року (а.с.9-11) стверджується, що до складу заробітної плати  ОСОБА_1 входили  надбавки та премії за період з грудня 2006 року по листопад 2008 року, а саме: матеріальна допомога в розмірі 8418,66 грн., надбавка за високі досягнення у праці - 15537,80 грн., премії- 21601,60 грн., грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної служби - 6453,54 грн. На всі вищезазначені виплати нараховувались внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Із змісту довідки управління ПФУ у Верховинському районі від 29.09.2010 року (а.с.14) вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію державного службовця в загальному розмірі 4204,90 коп., в склад якої входить оклад в розмірі  1675 грн., ранг - 120 грн., вислуга 25%- 448,45 грн., премія - 822,04 грн., надбавка за високі досягнення - 1139,11 грн.

На звернення позивача відповідачем відмовлено здійснити їй перерахунок призначеної пенсії з врахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків  посадового окладу з врахуванням надбавки за спеціальне звання, матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків (відповідь № 2089/03  від 31.08.2010 року)(а.с.12-13).  

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.  

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмежень граничного розміру пенсії.  

У відповідності до п.п.3,4 «Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам державної податкової служби, які мають спеціальне звання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 12.09.1997 року (із змінами внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1336 від 25.08.1998 року) визначено орган, який встановлює стаж та процедуру його визначення. Так, стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років визначається комісією органу державної податкової служби з питань встановлення стажу необхідного для нарахування винагороди за вислугу років. Рішення комісії про встановлення стажу роботи або зміну його розміру оформляється протоколом і передається керівникові відповідного органу державної податкової служби для видання наказу про виплату винагороди. Розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.

 Відповідно до протоколу  від 04.12.2008  року засідання постійно діючої комісії по встановленню стажу роботи, який дає право на виплату винагороди за вислугу років комісією було підтверджено стаж роботи для одержання винагороди за вислугу років ОСОБА_1 26 років 4 місяці, 4 дні, та визначений розмір винагороди 40 відсотків від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Наказом №154 від 04.12.2008 року начальника Державної податкової інспекції в Верховинському районі встановлено ОСОБА_1 виплату винагороди за вислугу років в розмірі 40 відсотків. (а.с.41-42 ).

 Таким чином, надбавку за вислугу років ОСОБА_1 було встановлено з урахуванням стажу, який визначено рішенням відповідного органу, що відповідає «Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам державної податкової служби, які мають спеціальне звання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 12.09.1997 року (із змінами внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1336 від 25.08.1998 року).

 Зменшуючи розмір такої надбавки при нарахуванні пенсії відповідач вийшов за межі своїх повноважень, чим порушив права та законні інтереси позивача, а тому слід зобов'язати суб'єкта владних повноважень поновити порушені пенсійні права, шляхом зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Верховинському районі здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, з включенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії винагороди за вислугу років в розмірі 40 %  з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.

Щодо вимоги позивача про зобов’язання  управління Пенсійного фонду України в Верховинському районі при нарахуванні пенсії врахувати суми матеріальної допомоги для вирішення  соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків слід вказати, що відповідно до ст.66  Закону України «Про пенсійне забезпечення», який в спірному випадку є спеціальним законом, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в  межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників,  оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних  фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За змістом ст.2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (юридичні особи, в т.ч. державні установи), - фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне  страхування» до заробітної плати(доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отриманих застрахованою особою, з яких фактично обчислені та сплачені страхові внески.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.1998 року №697 надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. Однак матеріальні допомоги та грошова винагорода не входять до зазначеного переліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам  матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.  

Відповідно до «Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків», затвердженого  Постановою Кабінету Міністрів України  від 24.02.2003 року №212 сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази(об’єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці.

Як вбачається з матеріалів справи, при визначенні розміру пенсії позивачу, відповідачем безпідставно не було враховано виплачені їй за період з грудня 2006 року по листопад 2008 року суми матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 8418,66 грн. та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов’язків в розмірі 6453,54 грн., з яких було здійснено утримання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому позов в цій частині також підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 64,65,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.1,2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.45-46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року №1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» , Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків», Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.1998 року №697 «Про затвердження переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов’язкове пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій», ст.ст.158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -  

                                                                 

                                                            ПОСТАНОВИВ:    

        Позов задовольнити.    

          Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Верховинському районі щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії із заробітку з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та винагороди за вислугу років у розмірі 40% з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Верховинському районі  провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 23.12.2008 року із заробітку з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та винагороди за вислугу років у розмірі 40% з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.

      Постанова може бути оскаржена до Львівського Апеляційного Адміністративного суду через Верховинський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.  

                       

Суддя Верховинського

районного суду                                                                                        Р.І. Атаманюк  

       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація