Судове рішення #12488174

Справа № 2-3735/10

ЗАОЧНЕ  РІШЕННЯ

Іменем    України  

08 грудня 2010 року

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого     – судді Гуревського В.К.

за секретаря     – Кузнецовій Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії – Одеського обласного управління до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, –

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення солідарно з відповідачів суми боргу за кредитним договором, заборгованості за кредитом, заборгованості за відсотками, пені, посилаючись на такі обставини. 28 квітня 2006 року сторони уклали кредитний договір № 681-н, відповідно до якого позивач надав відповідачу у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості та платності грошові кошти у сумі 197 000,0 грн. строком з 28.04.2006 року по 28.04.2013 року із сплатою 18 % річних за користування кредитними коштами, а відповідач зобов'язався сплачувати мінімальні платежі, встановлені договором. В забезпечення виконання зобов'язань щодо погашення кредиту, сплаті відсотків за користування кредитом, можливих штрафних санкцій, а також відшкодування збитків, пов'язаних із порушенням умов кредитного договору, згідно п. 1.5.1 кредитного договору, банк укладає в день укладення цього договору з ОСОБА_1 договір застави транспортного засобу та з ОСОБА_2 договір поруки №1 до кредитного договору № 681-н від 28.04.2006 року. Відповідно до договору поруки поручитель поручився за виконання ОСОБА_1 взятих на себе зобов'язань у повному обсязі, а згідно договору застави транспортного засобу ОСОБА_1 передав в заставу автомобіль марки „MITSUBISHI GRANDIS”,   2006   року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, для своєчасного виконання зобов’язань за кредитним договором, „Заставодавець” заставив „Заставодержателю” належний йому на праві приватної власності транспортний засіб. У зв'язку з тим, що позичальник належним чином свої обов'язки не виконує, станом на 16.10.2009 року виникла прострочена заборгованість за кредитним договором на загальну суму 217 105,48 грн., на підставі цього позивач вимагає стягнення з відповідачів солідарно заборгованості за кредитним договором, судових витрат та витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідачів.

Відповідачі у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися в установленому законом порядку, поважних причин неявки в судове засідання суду не представили. Суд у зв'язку з неявкою відповідачів та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 169 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від представника позивача ухвалив слухати справу за відсутності відповідачів, що не з'явилися, у порядку заочного розгляду справи.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити із задоволенням позову. Судом встановлені такі фактичні обставини на підставі представлених представником позивача письмових доказів.

28 квітня 2006 року між Відкритим акціонерним товариством „Державний ощадний банк України” в особі Філії - Одеського обласного управління та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 681-н, відповідно до якого позивач надав відповідачу у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості та платності грошові кошти у сумі 197 000,0 грн. строком з 28.04.2006 року по 28.04.2013 року із сплатою 18 % річних за користування кредитними коштами. Згідно з пунктом 1 кредитного договору Кредитор відповідно до умов цього Договору, надає Позичальнику Кредит, а Позичальник зобов'язується отримати кредит, використати його за цільовим призначенням: придбання автомобіля, повернути Кредитору суму кредиту, сплатити проценти із користування кредитом та комісії згідно умов Договору та Тарифів Кредитора, а також виконати інші обов’язки, визначені цим Договором.

В забезпечення виконання зобов’язань щодо погашення кредиту, сплаті відсотків за користування кредитом, можливих штрафних санкцій, а також відшкодування збитків, пов’язаних із порушенням умов кредитного договору, згідно п. 1.5.1 кредитного договору, Банк укладає в день укладення цього Договору з ОСОБА_1 договір застави транспортного засобу, за умовами якого позичальник передає банку у заставу автотранспортний засіб марки „MITSUBISHI GRANDIS”,   2006   року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить позичальнику на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_3, виданого РЕВ-1МРВ ДАІ ГУ-УМВС України в Одеській області 28.04.2006 року, та з ОСОБА_2 договір поруки №1 до кредитного договору № 681-н від 28.04.2006 року. Відповідно до договору поруки поручитель поручився за виконання ОСОБА_1 взятих на себе зобов’язань у повному обсязі, відповідно п. 2.5 договору поруки, поручитель зобов'язаний виконати взяті на себе зобов'язання, не пізніше 5 (п'яти) банківських днів з моменту отримання повідомлення від кредитора про невиконання позичальником зобов'язань і необхідності їх виконання поручителем. Згідно з п. п. 3.1, 3.2 Договору поруки у випадку невиконання або неналежного виконання Боржником взятих на себе зобов’язань по Кредитному договору поручитель і боржник несуть солідарну відповідальність перед Банком на всю суму заборгованості, встановлену на момент подання позовної вимоги.

В зв'язку з тим, що позичальник належним чином свої обов'язки не виконує, станом на 16.10.2009 року виникла прострочена заборгованість по поверненню кредиту на загальну суму сумі 217 105,48 грн., яка складається: залишок заборгованості за кредитом – 100 814,0 грн., прострочена заборгованість за кредитом – 53 958,0 грн., заборгованість за відсотками – 43 366,89 грн., заборгованість за пенею по відсоткам – 7 749,27 грн., заборгованість за пенею по кредиту – 11 217,32 грн.

Відповідно до пунктів 2, 3 кредитного договору кредитор у разі невиконання або неналежного виконання Позичальником своїх зобов’язань за цим договором Кредитор має право вимагати дострокового погашення Кредиту Позичальником у повному обсязі разом зі сплатою всіх сум, належних до сплати на дату пред’явлення вимоги, включаючи проценти за Кредитом (в тому числі, прострочені проценти), пеню та штрафи відповідно до цього договору.

           Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України "Про заставу" в силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості   заставленого майна переважно перед іншими кредиторами.

             Відповідно до змісту ст. 526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватись належним чином згідно умов договору й вимог Цивільного кодексу, а згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. За ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Згідно п. п. 1 та 3 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; сплата неустойки. Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). В силу ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч. 1 ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Згідно ч. 1 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя, а відповідно до ч. 2 цієї статті поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

              ВАТ „Державний ощадний банк України” утворено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 1999 р. № 876 «Про деякі питання управління Державним спеціалізованим комерційним ощадним банком України» шляхом перетворення Державного спеціалізованого комерційного Ощадного банку України у відкрите акціонерне товариство з метою створення умов для більш ефективної реалізації державою своїх прав власника і функцій держави. Засновником банка є держава в особі Кабінету Міністрів України і державі належить 100% акцій на всю суму статутного фонду.

Враховуючи обставини справи, суд вважає за необхідне визнати позов обґрунтованим та стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача суму заборгованості у повному обсязі у межах заявлених вимог. Також підлягає задоволенню вимога про стягнення з відповідача судового збору у сумі 1700,0 грн., витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 120,0 гривень та витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідачів в розмірі 630,0 гривень.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов'язання в натурі.

Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільну справу в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів.

Керуючись ст. ст. 16, 525, 526, 530, 553, 554, 610, 611, 1054 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 88, 169, 209, 212, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, СУД -

В И Р І Ш И В :

Позов Відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії – Одеського обласного управління - задовольнити.

Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_4; з ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_5, на користь Відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” особі в Філії – Одеського обласного управління заборгованість за кредитним договором № 681-н від 28.04.2006 року в сумі 217105,48 грн.

Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 солідарно  на користь Відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії – Одеського обласного управління суму державного мита в розмірі 1700,0 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 120,0 грн., витрати, пов’язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідачів в розмірі 630,0 грн.

Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення із заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

СУДДЯ:                        Гуревський В.К.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація