Судове рішення #12485708

                                            № 2-509/10\1605

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

    6 жовтня 2010 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі головуючого - судді Татіщевої Я.В., розглянувши в м. Гребінка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області  про перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та стягнення недоплаченої суми додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю за період з 15 лютого 2009 року по 31 липня 2010 року, -  

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області про перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та стягнення недоплаченої суми щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю за період з 15 лютого 2009 року по 31 липня 2010 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, посилаючись на те, що він має соціальний статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2, та, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком. Просив зобов’язати відповідача виплатити недоплачену суму додаткової пенсії за період з 15 лютого 2009 року по 31 липня 2010 року у розмірі 1543,62 грн., а також стягнути з відповідача витрати, понесені на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

У судове засідання позивач не з’явився, згідно наданої заяви позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, згідно наданої заяви позовні вимоги не визнав, у своїх запереченнях просив  відмовити у їх задоволенні,  посилаючись на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Гребінківському районі позивачці  з 15 лютого 2009 року нарахована і виплачена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю як  учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2. Крім того, у своїх запереченнях відповідач посилається на те, що призначення додаткової пенсії регулюється Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю виплачується у розмірі 15 % до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Зазначали, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.

Суд, дослідивши матеріали справи, повністю і всебічно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і ця обставина підтверджується  посвідченням категорії 2 серії НОМЕР_1 ( а.с. 7 ) та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Гребінківському районі з 15 лютого 2009 року.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вказаний закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв’язання пов’язаних з нею проблем медичного та соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

    У відповідності  до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

    Позивачу додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, встановлювалась та виплачувалась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, виплачується у розмірі 15 % до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами,   при визначенні розміру пенсії позивачу застосуванню підлягає ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України. Також необхідно зазначити, що зазначена Постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом  (прийнятим на виконання закону), тому у разі виникнення колізії між їх нормами та нормами закону, застосуванню підлягають положення останнього.

Отже, позивач мав право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, з 15 лютого 2009 року відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Щодо доводів стосовно відсутності підстав для застосування до спірних правовідносин ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо застосування положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст.46 Конституції України та права на отримання додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю за період з 15 лютого 2009 року по 31 липня 2010 року з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням проведених виплат, та провести відповідні виплати.

Позовна вимога щодо виплати визначеної позивачем грошової суми задоволенню не підлягає, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на який законодавством покладено такі повноваження.

Позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача нараховувати в майбутньому  щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком  відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, починаючи з 1 серпня 2010 року, також не підлягають задоволенню, оскільки судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та спрямовано на відновлення порушених прав, свобод та інтересів. Виходячи із змісту законодавства воно не може в майбутньому регулювати суспільні відносини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 256-257, 268 ЦК України, ст.ст. 15, 30, 60, 88, 208, 213-215, 218  ЦПК України, суд, –

В И Р І Ш И В:

      Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області  про перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та стягнення недоплаченої суми додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю за період з 15 лютого 2009 року по 31 липня 2010 року – задовольнити частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленому ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 15 лютого 2009 року по 31 липня 2010 року з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Гребінківському районі Полтавської області  на користь ОСОБА_1 18,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судовий збір компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя                     підпис                 Я.В. Татіщева

З оригіналом вірно

Суддя

Гребінківського районного суду

Полтавської області                             Я.В.Татіщева

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація