справа №-2-а-811/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2010 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Савицької Л.Й.
при секретарі Змієвській І. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради
про визнання протиправним рішення комісії та його скасування , –
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом та просить визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання виконкому Новоград-Волинської міської Ради від 13.08.2010 р. про відмову у наданні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, зобов'язати виконавчий комітет Новоград-Волинської міської Ради в особі постійно діючої міжвідомчої комісії з питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання надати офіційний дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.
В обґрунтування позову зазначає, що він є власником квартири АДРЕСА_1, яка підключена до центрального теплопостачання. Існуюче централізоване опалення не забезпечує належного температурного режиму в його квартирі, що тягне за собою підвищений рівень вологості в приміщенні, стіни покриваються пліснявою. З ним в квартирі проживають двоє його малолітніх дітей, 2003 р.н. та 2008 р.н ., які часто хворіють на застудні захворювання, в зв’язку з чим їм протипоказано проживати в холодних та вологих приміщеннях, що практично робить його житло непридатним для проживання в ньому дітей. У зв’язку з цим вирішив встановити автономне опалення в своїй квартирі, однак рішенням постійно діючої комісії при міськвиконкомі йому було відмовлено. Вважає таку відмову незаконною, такою, що порушує його конституційні та цивільні права.
В судове засідання позивач не з’явився, надав суду заяву в якій просить справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю з підстав, зазначених в позовній заяві, просить задовольнити їх.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився повторно з невідомих суду причин про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено , що ОСОБА_1 – позивач по справі, згідно копії договору дарування від 24.11.2000 року (а.с.6) є власником квартири АДРЕСА_1 і споживачем по отриманню послуг з теплової енергії та гарячого водопостачання, якість яких його не влаштовує, що підтверджується відповідними актами про неналежний температурний режим в квартирі.
Крім того, неповнолітні діти ОСОБА_2, 2008 року народження та ОСОБА_3, 2003 року народження згідно довідок Новоград-Волинського міськрайонного ТМО від 06.08.2010 року №№ 871, 872 хворіють на часті респіраторно-вірусні захворювання та потребують перебування в теплі. (а.с. 3, 4).
В зв’язку з цим позивач звернувся з заявою до постійно діючої міжвідомчої комісії Новоград-Волинського міського виконавчого комітету на відключення від мережі ЦО і ГВП.
Рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії з питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП від 13.08.2010 року, протокол № 6, позивачу було відмовлено у наданні дозволу на відключення від мережі ЦО і ГВП, з тих підстав, що не дотримано вимоги пункту 2.1 наказу № 4 Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року. (а.с.7)
Відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» зі змінами, внесеними до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 постановою КМУ від 31.10.2007 року № 1268, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється в порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Таке відключення здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Згідно п. 1.2 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води» при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі – Порядок), затвердженого наказом № 4 Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 року , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 року за № 1478/11758 зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 від 06.11.2007 року, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі – Комісія), призначає голову та затверджує її склад, положення про роботу комісії.
Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП, з зазначенням причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування в будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п. 2.1 Порядку у редакції згідно наказу № 169 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року).
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Після вивчення наданих власником (власниками) документів комісія у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації (п. 2.2 Порядку).
Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП в зв’язку з тим, що позивачем в порушення вимог п. 2.1 наказу № 4 не надано копії протоколу загальних зборів мешканців будинку з рішенням про відключення всього будинку від мереж ЦО і ГВП.
Разом з тим, відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право зокрема володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Згідно ч. 1, 2, 6 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Це означає, що власник може чинити стосовно своєї речі усе, що не заборонено законом або не суперечить соціальній природі власності. Воля власника щодо реалізації влади над річчю, в тому числі і над нерухомою, виражається у володінні, користуванні і розпорядженні нею.
Своє право на річ власник здійснює завжди своєю владою та у своєму (власному) інтересі. В той же час, відмова відповідача в наданні дозволу на влаштування індивідуального опалення та гарячого водопостачання, фактично обмежує права позивачки, як власниці квартири, вільно користуватися та розпоряджатися належним нерухомим майном (квартирою), пов’язуючи її право на вибір індивідуального опалення та теплопостачання із волею власників інших окремих житлових приміщень багатоквартирного будинку. Тобто у даному випадку воля власника розпоряджатися квартирою на свій розсуд обмежується бажанням або небажанням інших власників в такий же самий спосіб обігрівати приміщення.
Власник майна, права якого суттєво порушені, відповідно до ст. 391 ЦК України, має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Таке право особи реалізується шляхом звернення до суду з позовом про захист свого порушеного права та усунення будь-яких перешкод у вільному та на власний розсуд користуванні та розпорядженні майном.
З огляду на наведене, є безпідставним посилання відповідача на наказ № 4 Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року , позаяк подібний суперечить вказаним вище нормам Законів та Конституції України. Причому, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Принагідно слід зазначити, що судовим рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 09.06.2008 року №2/34 визнано незаконним наказ №4 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169 «Про затвердження змін до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року».
Положення п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» зобов’язує суд оцінювати на відповідність як Конституції, так і Закону нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу в тому числі накази, інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ, організацій.
Суд бере до уваги наданий позивачем протокол загальних зборів мешканців будинку № 2 по вул. Шолом Алейхема м. Новоград-Волинський від 13.09.2010 року про надання йому згоди на відключення його квартири від централізованої системи опалення та встановлення автономного опалення.
Так як, всупереч ч. 2 ст. 71 КАС України, представник відповідача в судове засідання не з’явився та не надав доказів про правомірність рішення, а саме наявність неможливості забезпечення у разі відокремлення квартири позивачки від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому, не навів переконливих доказів про його відповідність обставинам справи, суд вважає, що є підстави для визнання даного рішення неправомірним.
Отже, позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 104, 158-163 КАС України, ст. 383 ЦК України, ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання, централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення № 630, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року, Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення, затверджений наказом № 4 Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати рішення постійно діючої комісії з питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради від 13.08.2010 року про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання неправомірним .
Зобов’язати виконавчий комітет Новоград-Волинської міської ради в особі постійно діючої комісії з питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання вирішити питання про надання ОСОБА_1 дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуюча суддя Савицька Л.Й.
- Номер: 6-а/157/249/19
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-811/10
- Суд: Камінь-Каширський районний суд Волинської області
- Суддя: Савицька Людмила Йосипівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.10.2019
- Дата етапу: 10.10.2019
- Номер: 2-а-811/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-811/10
- Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
- Суддя: Савицька Людмила Йосипівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.11.2010
- Дата етапу: 23.12.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-811/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Савицька Людмила Йосипівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.10.2010
- Дата етапу: 12.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-811/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Савицька Людмила Йосипівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.11.2010
- Дата етапу: 17.12.2010