Судове рішення #12477741

0555                                                                                               Справа № 2-А-3077/2010                            

 

                                     

                       

                                                                                                                                                             

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М          У К Р А Ї Н И

         25 листопада 2010 року суддя Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області Чернота С.В, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької област і про визнання дій не правомірними та спонукання до проведення перерахунку пенсії,  -

В С Т А Н О В И В :

29 жовтня 2010 року позивач звернувся до Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.  Ясинувата Донецької області про визнання дій не правомірними та спонукання до проведення перерахунку пенсії. Посилаючись на те, що він перебуває на обліку в УПФУ м. Ясинувата Донецької області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. З 12.04.2005 р. по теперішній час продовжує працювати. За попереднім перерахунком пенсії звертався 16.12.2008 року, стаж зараховано по 31.07.2008 р. Вдруге, 17.10.2010 року він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але йому рішенням Управління пенсійного фонду України в м.  Ясинувата Донецької області було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає, що зазначене рішення є незаконним,  оскільки з 2005 року офіційно безперервно працює на ДП «Шахта Путилівська» і з заробітної плати щомісячно здійснюється утримання внесків до Пенсійного фонду, попередній перерахунок пенсії з урахуванням здійснено із зарахуванням стажу по 31.07.2008 р. і порушує вимоги закону, в тому числі ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” згідно якої у разі, коли застрахована особа  після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Таким чином, на день звернення із заявою до відповідача, після проведення попереднього перерахунку пенсії з урахуванням здійснено із зарахуванням стажу по 31.07.2008 р. він пропрацював більше 24 місяців, які  увійшли до страхового стажу. Відповідачем неправильно застосовано показник заробітної плати за 2008 рік, а необхідно було застосувати показник заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650 гривень 43 копійки, що суттєво порушило його інтереси. Просив постановити рішення, яким визнати за ним право на відповідний перерахунок пенсії, зобов’язавши відповідача провести такий перерахунок.  

Позивач в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи сповіщений належним чином, однак від нього на адресу суду надійшла заява, в котрій просив справу розглянути за його відсутністю.

Відповідач УПФУ в м. Ясинувата участь у судовому засіданні не брав, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, однак на адресу суду надійшли заперечення в якому зазначено, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. В обґрунтування своєї позиції в запереченні УПФУ в м. Ясинувата зазначило, що пенсія позивачу нараховувалась відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 42  Закону України № 1058 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. передбачено, що кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Згідно до ч. 1 ст. 24 Закону України № 1058 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. страховий стаж – це період ( строк ), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України № 1058 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. З 12.04.2005 року позивач по теперішній час працює. За попереднім перерахунком звертався 16.12.2008 року, стаж згідно пенсійної справи враховано по 31.07.2008 року, проте, згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу – ОСОБА_1, працював на ДП «Шахта Путилівська» ( даним підприємством страхові внески сплачені за період з 01.01.2010 року по 28.02.2010 року включно ), страховий стаж обрахований пропорційно сплаченим внескам складає 1 рік 06 місяців 27 днів (  18 місяців та 27 днів ), що менше потрібного ( 24 календарних місяців ). За таких обставин, позивачу у перерахунку пенсії було відмовлено, рекомендовано допрацювати недостатній страховий стаж та за наявності 24 календарних місяців страхового стажу ( за умови сплати підприємством страхових внесків у повному обсязі ) звернутися до відділу пенсійного забезпечення з відповідною заявою. Посилання позивача на ті обставини, що він з 2005 року по теперішній час працює на ДП «Шахта Путилівська» та з його заробітної плати здійснюється відрахування внесків на загальнообов'язкове страхування не доводять факту сплати цим підприємством відрахованих сум до бюджету Пенсійного фонду України. Просять справу розглянути за відсутністю їх представника.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Згідно ч.  1  ст. 41   КАС України, суд під час судового розгляду  адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності   осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що в задоволені позову необхідно відмовити.

Судом встановлено, що ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в  Управлінні пенсійного фонду України  м. Ясинувата і отримує пенсію за віком, а також продовжує працювати.

За попереднім перерахунком пенсії звертався 16.12.2008 року, стаж зараховано по 31.07.2008 р.

17.10.2010 року він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”

Рішенням № 2/767 від 15.10.2010 року Управлінням пенсійного фонду України в м.  Ясинувата Донецької області було відмовлено в перерахунку пенсії позивачу, так як з 12.04.2005 року позивач по теперішній час працює. За попереднім перерахунком звертався 16.12.2008 року, стаж згідно пенсійної справи враховано по 31.07.2008 року, проте, згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу – ОСОБА_1, працював на ДП «Шахта Путиліська» ( даним підприємством страхові внески сплачені за період з 01.01.2010 року по 28.02.2010 року включно ), страховий стаж обрахований пропорційно сплаченим внескам складає 1 рік 06 місяців 27 днів (  18 місяців та 27 днів ), що менше потрібного ( 24 календарних місяців ). За таких обставин, позивачу у перерахунку пенсії було відмовлено, рекомендовано допрацювати недостатній страховий стаж та за наявності 24 календарних місяців страхового стажу ( за умови сплати підприємством страхових внесків у повному обсязі ) звернутися до відділу пенсійного забезпечення з відповідною заявою.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, конституція має вищу юридичну силу, а її норми – норми прямої дії, а стаття 22 Конституції України говорить, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути відмінені при прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та об’єму існуючих прав та свобод.

Суд встановив, що саме Управління Пенсійного Фонду України в м. Ясинувата є належним відповідачем по цій справі з наступних підстав.

Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, основним завданням органів пенсійного фонду є забезпечення своєчасного та у повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які відповідно до законодавства здійснюються за рахунок коштів фонду й інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до ст. 10 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, пенсійне забезпечення відповідно до цього закону здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями,   а також коштів державного бюджету України.    

Суд встановив, що органами державної влади саме на відповідача – УПФУ в м. Ясинувата покладено обов’язок провадити виплату позивачу пенсії, і ці виплати фактично здійснюються відповідачем позивачу за рахунок і в межах коштів, що виділяються йому на зазначені цілі з державного бюджету. За таких обставин судом встановлено, що саме Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата є належним відповідачем у цій справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Відповідно до п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника. Відповідно до п. 5 цього Порядку днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.  

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 45 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року, з наступними змінами та доповненнями, перерахунок призначеної пенсії, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 цього Закону в редакції, що діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії у лютому 2010 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Згідно пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28 травня 2008 року, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Згідно до ч. 1 ст. 24 Закону України № 1058 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. страховий стаж – це період ( строк ), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України № 1058 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно листа начальника управління Пенсійного фонду України в  Київському районі м. Донецька підприємством ДП «Шахта Путиліська» страхові внески сплачені за період 01.01.2010 року по 28.02.2010 року.

Відповідно до пенсійної справи позивача з березня 2010 року підприємством ДП «Шахта Путиліська» страхові внески не сплачуються.

Згідно зі ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тому суд встановив, що позивачу у проведені перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ясинувата  Донецької області відповідно до 42  Закону України № 1058 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. відмовлено правомірно.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне позивачу  в позовній заяві про визнання дій не правомірними та спонукання до проведення перерахунку пенсії необхідно відмовити.

Керуючись 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В адміністративній позовній заяві ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата  Донецької області про визнання дій не правомірними та спонукання до проведення перерахунку пенсії – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення або протягом десяти днів з дня отримання копії даного рішення.

Суддя:                                                                                                              

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація