Судове рішення #12471699

 

Справа № 2-8180/10

 

РІШЕННЯ

іменем   України

м.Донецьк                                      29 листопада 2010 року          

Пролетарський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого судді                                Масендич В.В.

при секретарі                                    Михайловській Р.О.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Пролетарської районної в м. Донецьку ради, третя особа: шоста Донецька державна нотаріальна контора «про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини», -

                       

Встановив:

    Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача виконавчого комітету Пролетарської районної в м. Донецьку ради «про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини», в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її мати – ОСОБА_2, її батьком є ОСОБА_3. Після одруження позивач змінила прізвище на «ОСОБА_1». На праві приватної власності матері позивача – ОСОБА_2 належала частка квартири АДРЕСА_1. Після смерті її матері відкрилась спадщина на належну їй на праві приватної власності квартиру АДРЕСА_2. На час смерті, ОСОБА_2 мешкала за адресою: АДРЕСА_3. В нотаріальну контору після смерті матері у встановлений законом строк з заявою про прийняття спадщини вона не зверталась, оскільки в силу добросовісної омани вважала, що може подати заяву в будь-який час.

    Таким чином позивачка вважає, що строк на прийняття спадщини нею був пропущений з поважних причин, хоча своїми фактичними діями вона прийняла спадщину у вигляді спірної квартири.

      У зв'язку з тим, що з моменту відкриття спадщини пройшло більше шести місяців і позивачем пропущений строк для прийняття спадщини з поважних причин, остання просить суд ухвалити рішення, яким надати додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини,  яка відкрилася після смерті її мати ОСОБА_2

У судовому засіданні позивач підтримала заявлені позовні вимоги просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача та 3 особи в судове засідання не з'явилися, звернулися з заявою про розгляд справи без їхньої участі, проти задоволення позову не заперечують(а.с.14).

Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти  спадщину або не прийняти її.

У відповідності зі ст. ст. 1270, 1272 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом вказаного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. У випадку пропуску з поважної причини передбаченого для прийняття спадщини шестимісячного строку, що починається з моменту відкриття спадщини, судом, за позовом спадкоємця, може бути наданий додатковий строк, достатній для звертання з заявою про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року « Про судову практику у справах про спадкування », вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.  

    Так в судовому засіданні встановлено, що АДРЕСА_1 у м. Донецьку  належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_1 та  ОСОБА_2, ОСОБА_4 і ОСОБА_5, на підставі свідоцтва від 10.01.1994 року  (а.с. 9).

    Як вбачається з копії свідоцтва про народження ОСОБА_6 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 року,  і її батьками є ОСОБА_3 і ОСОБА_2 (а.с. 7).

    З копії свідоцтва про розірвання шлюбу вбачається, що 18.11.2009 року ОСОБА_7 і ОСОБА_1 розірвали шлюб, після розірвання шлюбу позивачка залишила прізвище «ОСОБА_1».

    Відповідно до копії свідоцтва про смерть мати позивача ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року  (а.с.6).

     В судовому засіданні встановлено, що позивач своєчасно не звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, що залишилось після смерті матері, тому що на момент відкриття спадщини вона своїми фактичними діями прийняла спадщину, про що свідчить той факт, що позивачка після смерті матері на протязі тривалого часу відноситься до спірної квартири як до своєї власності.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем шестимісячний строк для прийняття спадщини пропущений з поважних причин, які були пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, а тому вважає за необхідне визначити додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її матері, що є достатнім для звернення позивача з вказаною заявою.

    На підставі ст. ст. 1217, 1220, 1262, 1268, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 6, 10, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд, –                  

                                     

Вирішив:

Позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Пролетарської районної в м. Донецьку ради, третя особа: шоста Донецька державна нотаріальна контора «про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини» - задовольнити, надати  ОСОБА_1 додатковий термін строком в один місяць, з моменту вступу даного рішення в законну силу, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.  

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області   через Пролетарський районний суд м. Донецька. Апеляційна скарга на рішення суду подається у письмовій формі протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

 

Суддя:                                     В.В. Масендич

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація