Справа № 2-4481/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Заочне
22 листопада 2010 року м. Донецьк
Калінінській районний суд м. Донецька в Донецькій області в складі:
головуючої судді - Токарєвої Н.М.,
при секретарі - Наугольнікової О.В.,
за участю представника
ПАТ «Фінанси та Кредит» - Боднар О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит», в особі філії «Донецьке регіональне управління» Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» до ОСОБА_2, ОСОБА_1 про виконання зобов’язання та стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит», в особі філії «Донецьке регіональне управління» ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» звернувся до Калінінського районного суду м. Донецька з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_1 про виконання зобов’язання та стягнення заборгованості у розмірі 191 933,16 грн.
У позовній заяві позивач вказав, що 27 вересня 2007 року між ВАТ «Банк “Фінанси та Кредит” та громадянкою ОСОБА_2 (далі – Позичальник) був укладений кредитний договір №4242Р (далі – Кредитний договір).
Відповідно до умов Кредитного договору Банк надав у тимчасове користування на умовах забезпеченості, поворотності, строковості, платності, а Позичальник отримав кредит у сумі 121 800,00 (сто двадцять одна тисяча вісімсот гривень 00 центів) гривень, з оплатою по процентній ставці 14,79% річних, що підтверджується платіжним дорученням №7795/2 від 27.09.2007.
Згідно з п. 2.3. Кредитного договору кредитні ресурси отримані Позичальником за цим договором використовуються за цільовим призначенням: для придбання автомобіля КІАMagentisGE2.0.
Відповідно до п. 3.2. Кредитного договору Позичальник зобов’язується повністю повернути кредитні ресурси, отримані за цим договором, до 27 вересня 2014 року. Погашення проводиться шляхом зарахування відповідної суми на позичковий рахунок. Цим пунктом Кредитного договору сторони домовилися про такий порядок повернення кредитних ресурсів: у період користування кредитними ресурсами з 27 вересня 2007 року до 01 жовтня 2008 року Позичальник зобов'язується щомісяця, в термін до 10 числа місяця, наступного за місяцем користування кредитними ресурсами, здійснювати погашення позичкової заборгованості за виданими кредитними ресурсами у розмірі 2030,00грн., згідно із Графіком зниження розміру заборгованості; у період користування кредитними ресурсами з 01 жовтня 2008 року до 27 вересня 2014 року Позичальник зобов'язується щомісяця, в термін до 10 числа місяця, наступного за місяцем користування кредитними ресурсами (а в останній звітній період — в термін не пізніше кінцевої дати повернення кредитних ресурсів, зазначеної в абзаці першому п.3.2. Цього Договору), здійснювати погашення позичкової заборгованості за виданими кредитними ресурсами у розмірі 1353,33грн., згідно із Графіком зниження розміру заборгованості.
Згідно п. 4.7 Кредитного договору, Позичальник щомісяця, в строк до 10 числа кожного місяця, сплачує щомісячну комісійну винагороду за надання кредитних ресурсів у розмірі 0,00% на залишок кредиту. У зазначений термін сплачується комісійна винагорода за попередній календарний місяць.
Пунктом 3.4. Кредитного договору передбачено право Банку, зокрема, вимагати дострокового повернення Кредитних ресурсів, сплати нарахованих процентів по них, неустойки відповідно до умов цього Договору, у випадку, якщо: б) Позичальник в період дії цього Договору порушував будь-які умови цього Договору, у тому числі: несвоєчасно або не в повному обсязі здійснював зарахування грошових коштів на погашення заборгованості за кредитом або процентах, відповідно до п. п. 3.2., 4.3., 4.4., 4.7., 4.8. цього договору; - припускався інших порушень.
Позичальник неодноразово повідомлявся Банком про необхідність належного виконання зобов’язань за Кредитним договором.
Через неналежне виконання відповідачем своїх зобов’язань, станом на 30 липня 2010 року заборгованість Позичальника перед Банком складає 191 933 гривні 16 копійок, із яких: заборгованість за кредитом – 84 926,25 грн.; нараховані, але непогашені відсотки – 16 969,71 грн.; пеня – 90 037,20 грн.
Відповідно до п. 6.1 Кредитного договору за прострочення повернення Кредитних ресурсів та/або сплати процентів, Позичальник сплачує Банку пеню з розрахунку 1% від простроченої суми за кожний день прострочення. Зазначена пеня сплачується у випадку порушення Позичальником строків платежів, передбачених п. п. 3.2., 3.4., 4.3., 4.4., 4.6., 4.7., 4.8. цього Договору, або будь-яких інших строків платежів, передбачених цим Договором. Сплата пені не звільняє Позичальника від зобов’язання сплатити відсотки за весь час фактичного користування Кредитними ресурсами.
Неодноразово Банк звертався до Позичальника з вимогами про дострокове повернення кредитних коштів, у зв’язку з несвоєчасним та не в повному обсязі погашенням заборгованості за кредитом та несплатою щомісячної комісійної винагороди Банку, що підтверджується відповідним листом, повідомленнями про вручення останньому.
Однак, вимоги Банку у встановлений строк Відповідачем не виконано до теперішнього часу.
Пунктом 7.2. Кредитного договору передбачено, що він набирає чинності з моменту першої видачі Кредитних ресурсів (їхньої першої частини) та діє до повного виконання Сторонами прийнятих на себе зобов’язань.
Відповідно до п. 5.1. Кредитного договору забезпеченням виконання зобов’язань за цим Договором є застава автомобіля КІАMagentisGE2.0, 2007 року випуску, № кузова НОМЕР_1, що належить Позичальнику на підставі Свідоцтва про реєстрацію ТЗ, серія АНС №НОМЕР_2, виданого Старобешевським МРЕВ Дон.обл., дата 26.09.2007, а також, - порука фізичної особи ОСОБА_1, оформлена Договором поруки №4242Р від 27.09.2007.
Згідно п. п. 2.2., 3.1. вказаного вище Договору поруки від 27.09.2007 Поручитель відповідає перед Банком у тому ж обсязі, що й Боржник, у т.ч. по основному боргу, сплаті щомісячних процентів і підвищених процентів, сплаті комісійної винагороди, сплаті неустойки по основному боргу та процентам, а також по відшкодуванню всіх збитків та у випадку невиконання Позичальником зобов’язань у встановлені Кредитним договором строки, Поручитель повинен не пізніше 2-х банківських днів сплатити грошову суму, яку вимагає Кредитор.
У зв’язку з невиконанням Позичальником своїх зобов’язань за Кредитним договором Банк звертався до Поручителя з вимогами про виконання зобов’язання за Позичальника, згідно із рішенням Загальних зборів учасників та рішення Установчих зборів, Банк “Фінанси та Кредит”, товариство з обмеженою відповідальністю з 02.07.2007 року реорганізовано у відкрите акціонерне товариство “Банк “Фінанси та Кредит” (скорочене найменування – ВАТ “Банк “Фінанси та Кредит”). ВАТ “Банк “Фінанси та Кредит” є правонаступником всіх прав та обов’язків Банку “Фінанси та Кредит” ТОВ.
Рішенням Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» (протокол від 02 вересня 2009 року №4) з метою приведення у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» статут банку викладено в новій редакції та змінено найменування банку на Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит». Банк є правонаступником щодо всіх прав та зобов'язань Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит».
Банк звертався до відповідачів з вимогою погасити заборгованість за кредитним договором, що підтверджується листами, вимогами та повідомленнями про їх вручення. Вимоги банку відповідачами не виконано до теперішнього часу.
Просив суд стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_1 на користь АТ «Банк “Фінанси та Кредит” в особі Філії «Донецьке РУ» АТ «Банк «Фінанси та Кредит» заборгованість за кредитним договором складає 191 933 гривні 16 копійок, із яких: заборгованість за кредитом – 84 926,25 грн.; нараховані, але непогашені відсотки – 16 969,71 грн.; пеня – 90 037,20 грн., а також судовий збір у сумі 93,08 гривень та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120 гривень.
У судовому засіданні представник позивача Боднар О.О. підтримала позовні вимоги і дала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_1 у судові засідання не з’явились. Про день, час і місце розгляду справи були сповіщені у порядку ст. 169 ЦПК України, що підтверджується представленими в матеріалах справи документами. Від відповідачів не надійшло до суду повідомлення про причини неявки. У справі мається достатньо матеріалів про права і взаємини сторін, суд приходить до висновку про можливість розглянути дану справу заочно під час відсутності відповідачів на підставі наявних досліджених у судовому засіданні доказів відповідно до вимог ст. 224 ЦПК України.
Представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи.
Розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 526 ЦК України, зобов’язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору.
Як встановлено у судовому засіданні 27 вересня 2007 року між ВАТ «Банк “Фінанси та Кредит” та громадянкою ОСОБА_2 (далі – Позичальник) був укладений кредитний договір №4242Р (далі – Кредитний договір).
Відповідно до умов Кредитного договору Банк надав у тимчасове користування на умовах забезпеченості, поворотності, строковості, платності, а Позичальник отримав кредит у сумі 121 800,00 (сто двадцять одна тисяча вісімсот гривень 00 центів) гривень, з оплатою по процентній ставці 14,79% річних, що підтверджується платіжним дорученням №7795/2 від 27.09.2007.
Згідно з п. 2.3. Кредитного договору кредитні ресурси отримані Позичальником за цим договором використовуються за цільовим призначенням: для придбання автомобіля КІАMagentisGE2.0.
Відповідно до п. 3.2. Кредитного договору Позичальник зобов’язується повністю повернути кредитні ресурси, отримані за цим договором, до 27 вересня 2014 року. Погашення проводиться шляхом зарахування відповідної суми на позичковий рахунок. Цим пунктом Кредитного договору сторони домовилися про такий порядок повернення кредитних ресурсів: у період користування кредитними ресурсами з 27 вересня 2007 року до 01 жовтня 2008 року Позичальник зобов'язується щомісяця, в термін до 10 числа місяця, наступного за місяцем користування кредитними ресурсами, здійснювати погашення позичкової заборгованості за виданими кредитними ресурсами у розмірі 2030,00грн., згідно із Графіком зниження розміру заборгованості; у період користування кредитними ресурсами з 01 жовтня 2008 року до 27 вересня 2014 року Позичальник зобов'язується щомісяця, в термін до 10 числа місяця, наступного за місяцем користування кредитними ресурсами (а в останній звітній період — в термін не пізніше кінцевої дати повернення кредитних ресурсів, зазначеної в абзаці першому п.3.2. Цього Договору), здійснювати погашення позичкової заборгованості за виданими кредитними ресурсами у розмірі 1353,33грн., згідно із Графіком зниження розміру заборгованості.
Згідно п. 4.7 Кредитного договору, Позичальник щомісяця, в строк до 10 числа кожного місяця, сплачує щомісячну комісійну винагороду за надання кредитних ресурсів у розмірі 0,00% на залишок кредиту. У зазначений термін сплачується комісійна винагорода за попередній календарний місяць.
Пунктом 3.4. Кредитного договору передбачено право Банку, зокрема, вимагати дострокового повернення Кредитних ресурсів, сплати нарахованих процентів по них, неустойки відповідно до умов цього Договору, у випадку, якщо: б) Позичальник в період дії цього Договору порушував будь-які умови цього Договору, у тому числі: несвоєчасно або не в повному обсязі здійснював зарахування грошових коштів на погашення заборгованості за кредитом або процентах, відповідно до п. п. 3.2., 4.3., 4.4., 4.7., 4.8. цього договору; - припускався інших порушень.
Позичальник неодноразово повідомлявся Банком про необхідність належного виконання зобов’язань за Кредитним договором.
Через неналежне виконання відповідачем своїх зобов’язань, станом на 30 липня 2010 року заборгованість Позичальника перед Банком складає 191 933 гривні 16 копійок, із яких: заборгованість за кредитом – 84 926,25 грн.; нараховані, але непогашені відсотки – 16 969,71 грн.; пеня – 90 037,20 грн.
Відповідно до п. 6.1 Кредитного договору за прострочення повернення Кредитних ресурсів та/або сплати процентів, Позичальник сплачує Банку пеню з розрахунку 1% від простроченої суми за кожний день прострочення. Зазначена пеня сплачується у випадку порушення Позичальником строків платежів, передбачених п. п. 3.2., 3.4., 4.3., 4.4., 4.6., 4.7., 4.8. цього Договору, або будь-яких інших строків платежів, передбачених цим Договором. Сплата пені не звільняє Позичальника від зобов’язання сплатити відсотки за весь час фактичного користування Кредитними ресурсами.
Неодноразово Банк звертався до Позичальника з вимогами про дострокове повернення кредитних коштів, у зв’язку з несвоєчасним та не в повному обсязі погашенням заборгованості за кредитом та несплатою щомісячної комісійної винагороди Банку, що підтверджується відповідним листом, повідомленнями про вручення останньому.
Однак, вимоги Банку у встановлений строк Відповідачем не виконано до теперішнього часу.
Пунктом 7.2. Кредитного договору передбачено, що він набирає чинності з моменту першої видачі Кредитних ресурсів (їхньої першої частини) та діє до повного виконання Сторонами прийнятих на себе зобов’язань.
Відповідно до п. 5.1. Кредитного договору забезпеченням виконання зобов’язань за цим Договором є застава автомобіля КІАMagentisGE2.0, 2007 року випуску, № кузова НОМЕР_1, що належить Позичальнику на підставі Свідоцтва про реєстрацію ТЗ, серія АНС №НОМЕР_2, виданого Старобешевським МРЕВ Дон.обл., дата 26.09.2007, а також, - порука фізичної особи ОСОБА_1, оформлена Договором поруки №4242Р від 27.09.2007.
Згідно п. п. 2.2., 3.1. вказаного вище Договору поруки від 27.09.2007 Поручитель відповідає перед Банком у тому ж обсязі, що й Боржник, у т.ч. по основному боргу, сплаті щомісячних процентів і підвищених процентів, сплаті комісійної винагороди, сплаті неустойки по основному боргу та процентам, а також по відшкодуванню всіх збитків та у випадку невиконання Позичальником зобов’язань у встановлені Кредитним договором строки, Поручитель повинен не пізніше 2-х банківських днів сплатити грошову суму, яку вимагає Кредитор.
У зв’язку з невиконанням Позичальником своїх зобов’язань за Кредитним договором Банк звертався до Поручителя з вимогами про виконання зобов’язання за Позичальника, згідно із рішенням Загальних зборів учасників та рішення Установчих зборів, Банк “Фінанси та Кредит”, товариство з обмеженою відповідальністю з 02.07.2007 року реорганізовано у відкрите акціонерне товариство “Банк “Фінанси та Кредит” (скорочене найменування – ВАТ “Банк “Фінанси та Кредит”). ВАТ “Банк “Фінанси та Кредит” є правонаступником всіх прав та обов’язків Банку “Фінанси та Кредит” ТОВ.
Рішенням Загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» (протокол від 02 вересня 2009 року №4) з метою приведення у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства» статут банку викладено в новій редакції та змінено найменування банку на Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит». Банк є правонаступником щодо всіх прав та зобов'язань Відкритого акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит».
Банк звертався до відповідачів з вимогою погасити заборгованість за кредитним договором, що підтверджується листами, вимогами та повідомленнями про їх вручення. Вимоги банку відповідачами не виконано до теперішнього часу.
Оскільки кредитний договір є окремим видом зобов’язання, то відповідно до ст. 526 ЦК України повинен виконуватися належним чином і відповідно до умов договору. А, виходячи з вимог статті 617 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов’язання.
Відповідно до вимог ч.1 ст.553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником.
Згідно зі ст.554 ЦК України у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Згідно вимог ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу. Строк повернення кредиту протягом розгляду цієї справи згідно кредитного договору №4242Т від 27 вересня 2007 року спливає 27 вересня 2014 року, але внаслідок неналежного виконання відповідачами своїх договірних зобов’язань позивач змушений був звернутися до суду з вимогою про дострокове повернення всіх сум за кредитним договором у зв’язку з істотним порушенням умов договору.
Враховуючи викладене, в силу ст.ст. 543, 554 ЦК України суд приходить до висновку, що відповідачі відповідно до умов кредитного договору, договору поруки зобов’язані виплачувати платежі в строки, вказані в кредитному договорі, проте вони свої обов’язки не виконали, внаслідок чого утворилася заборгованість за кредитним договором на момент звернення у суд. Загальна сума заборгованості відповідачів перед позивачем складає 191 933,16 грн.
Також суд приходить до висновку, що діями відповідачів були порушені вищезгадані договірні зобов’язання, виконання яких було прострочене, у зв’язку з чим, на підставі ст.ст. 526, 546, 549 ЦК України, вказана сума заборгованості по кредиту, по відсотках, по пені повинна бути стягнута з відповідачів на користь позивача, при цьому обставин, що звільняють відповідачів від відповідальності за прострочення виконання даного зобов’язання судом не встановлено.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України всі судові витрати, пов’язані з розглядом справи покладаються на відповідача, тому сплачена позивачем сума судового збору в доход держави у розмірі 93,00 гривень, витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 гривень підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача солідарно.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 509, 526, 543, 546, 549, 554, 610-612, 617, 625, 1050, 1054 ЦК України, Законом України “Про банки і банківську діяльність”, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212, 213, 214, 215, 224, 226, 228 ЦПК, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Пблічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит», в особі філії «Донецьке регіональне управління» Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» до ОСОБА_2, ОСОБА_1 про виконання зобов’язання та стягнення заборгованості – задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1; а мешкає за адресою: АДРЕСА_2, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2, на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит», в особі філії «Донецьке РУ» АТ «Банк «Фінанси та Кредит» заборгованість за кредитом у сумі 191 933 гривні 16 копійок, із яких: заборгованість за кредитом – 84 926,25 грн.; нараховані, але непогашені відсотки – 16 969,71 грн.; пеня – 90 037,20 грн.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1; а мешкає за адресою: АДРЕСА_2, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2, на користь АТ «Банк «Фінанси та Кредит», в особі філії «Донецьке РУ» АТ «Банк «Фінанси та Кредит» судовий збір у сумі 93,08 гривень та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте Калінінським районним судом м. Донецька за письмовою заявою відповідачів. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Токарєва Н.М.
- Номер: 6/569/90/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-4481/10
- Суд: Рівненський міський суд Рівненської області
- Суддя: Токарєва Наталя Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.03.2016
- Дата етапу: 30.08.2016
- Номер: 2-во/751/20/16
- Опис: про виправлення описки
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-4481/10
- Суд: Новозаводський районний суд м. Чернігова
- Суддя: Токарєва Наталя Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.04.2016
- Дата етапу: 21.04.2016