Справа № 2а-2362 /2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" грудня 2010 р. Суддя Якимівського районного суду Запорізької області Нестеренко Т.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області про визнання відмови Управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області у здійсненні перерахунку і виплаті позивачу підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком - неправомірною. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити позивачу підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за 6 місяців 2010 року по теперішній час в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка виплачена у цей період.
В судове засідання позивач не з’явився та надав письмову заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутності в порядку письмового провадження.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області в судове засідання не з`явився, проте, н е погоджуючись з позовними вимогами позивача, надав суду письмові заперечення, у відповідності до яких вказав, що для призначення та виплати позивачці підвищення як " Дитині війни" за період 6 місяців 2010 року підстави відсутні з наступних причин: Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, передбачений законодавством України. Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261. Відповідно до п. 15 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку його територіальні управління. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Пункт 9 Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фон6ду України, які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають. Крім того, вимоги позивача щодо зобов’язання управління здійснити перерахунок та виплатити підвищення до пенсії саме за період 6 місяців 2010 року по день розгляду справи у суді є безпідставними у зв’язку з тим, що управлінням такий перерахунок та виплату було вже здійснено за період з 01.01.2009 року по 23.07.2010 року включно, що підтверджується відповідним документом. Таким чином представник відповідача просить у задоволенні даного позову відмовити в повному обсязі.
Згідно ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Оцінюючи повідомленні позивачем, відповідачем обставини, за наявністю достатніх підстав суд приймає рішення яким задовольняє позов частково за наступними підставами.
Судом встановлено, що позивач звернувся з адміністративним позовом про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити позивачу підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за 6 місяців 2010 року по теперішній час в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка виплачена у цей період. Але в матеріалах справи знаходиться рішення Якимівського районного суду від 23.07.2010 року за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги " Дітям війни", відповідно до якого було зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області нарахувати ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу та стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Якимівському районі Запорізької області недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу згідно ст. 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України " Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2009 року по 23.07.2010 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка виплачена у цей період.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Київа від 15.06.2009 р. за № 2/385 визнано незаконним п.8 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 р. № 530.
Тобто, за думкою суду при визначенні розміру підвищення вказаної категорії громадян необхідно виходити з положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, згідно зі ст.6 Закону «Про соціальний захист дітей війни» позивачу повинна виплачуватися щомісячна державна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком»
У відповідності зі ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав ( наприклад, справа «Стаббігс та інш. Проти Великобританії» рішення від 22.10.1996р., «Девеер проти Бельгії» рішення від 27.02.1980р.).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу надбавки до пенсії є неправомірними, проте, задовольняючи позов частково, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 6 місяців 2010 року по теперішній час є необґрунтованими, на думку суду стягненню підлягають суми за період з 24.07.2010 року по 01.12.2010 року.
Керуючись ст. 1,3,6 Законом України "Про соціальний захист дітей війни", ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України №10- рп від 22 травня 2008 року, ст. ст. 9-12, 17, 21, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в Якимівському районі Запорізької області, у здійсненні перерахунку і виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 24.07.2010 року по 01.12.2010 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Якимівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 24.07.2010 року по 01.12.2010 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка виплачена у цей період.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Якимівський районний суд Запорізької області протягом 10 днів.
Суддя: