Справа № 2- 3137 / 2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2010 року Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Міленко М.П.
при секретарі - Шаповаленко Н.І.
з участю представника позивача –ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа: ОСОБА_5 про усунення перешкод у користуванні гаражем , -
В С Т А Н О В И В :
28 вересня 2010 року у провадження Роменського міськрайонного суду за ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Сумської області від 21 вересня 2010 року надійшла зазначена цивільна справа за позовом ОСОБА_2, яка обґрунтовувалася положеннями Конституцією України, Цивільного та Цивільно – процесуального кодексів України, Закону України «Про оренду землі». Свої вимоги позивач обґрунтовував тими обставинами, що рішенням Роменської міської ради від 20 листопада 2002 року для розміщення металевого гаражу по АДРЕСА_1 йому було надано земельну ділянку та укладено договір її оренди строком на п»ять років. У 2009 році з правого боку від належного йому гаражу відповідачка ОСОБА_3 розпочала самовільне будівництво гранітного паркану, а відповідачем ОСОБА_4 з іншої сторони створено перешкоди у користуванні гаражем.
У судовому засіданні представником позивача підтримані позовні вимоги. Договір оренди позивачем зареєстровано 30 листопада 2006 року у Роменській МДПІ, акт на встановлення межових знаків виділеної земельної ділянки позивачу не надавався.
Відповідачем ОСОБА_3 позовні вимоги в судовому засіданні не визнані з підстав відсутності у позивача дозвільних документів на користування земельною ділянкою.
У письмових запереченнях відповідачем ОСОБА_4 зазначені позовні вимоги також не визнані з тих підстав, що ОСОБА_2 не є тією особою, яка, згідно ст. 152 Земельного кодексу України, має право на судовий захист права на земельну ділянку, у зв»язку із відсутністю правовстановлюючого документу на користування земельною ділянкою, розташованою по АДРЕСА_1.
Дослідженням матеріалів справи встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради за № 446 від 20 листопада 2002 року ОСОБА_2 надано в оренду земельну ділянку площею 21 кв. м. (а. с. 27).
20 листопада 2002 року Роменська міськрада і ОСОБА_2 заключили договір, за яким міськрада надала в оренду 0, 0021 га строком на п»ять років для гаражного будівництва з орендною платою в розмірі 28 грн. Відповідно до п. 2.2. зазначений Договір набуває чинності з моменту його реєстрації. Зареєстровано Договір Роменською МДПІ 30 листопада 2006 року № 231. (а. с. 26).
За листом відділу Держкомзему у Роменському районі від 09 березня 2010 року ОСОБА_3 самовільно користується земельною ділянкою площею 0,0009 га державної власності для розміщення будівельних матеріалів, у зв»язку з чим відносно неї відкрито адміністративне провадження за ст. 53 – 1 КУпАП (а. с. 28).
Відповідно до акту міжвідомчої комісії Роменського міськвиконкому від 11.06.2010 року виділення земельної ділянки площею 42 кв.м. під гараж позивачу можливе при умові коригування генплану забудови з врахуванням діючих будівельних норм та погодження його в установленому порядку; відмови ОСОБА_2 від зайнятої гаражем земельної ділянки та виділення її на тому ж місці ОСОБА_5 (а. с. 32).
За проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 по АДРЕСА_1, замовник зобов»язаний, зокрема, до використання земельної ділянки приступити після одержання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (а. с. 72 - 88).
Суд приходить до висновку про передчасність звернення позивача до суду у зв»язку з відсутністю доказів обґрунтування позову, враховуючи наступне.
Згідно зі ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних, або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
При прийнятті рішення у справі суд керується як діючими на час виникнення правовідносин правовими нормами, так і такими ж нормами на час розгляду справи у суді.
Відповідно до ст. 124 ч.1 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі – продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди шляхом укладення договору оренди земельної ділянки).
За діючим законодавством невід»ємною частиною договору оренди є план (схема) земельної ділянки, тобто об»єкт оренди – земельна ділянка, яка відведена користувачу в натурі (на місцевості), після перенесення меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками, встановленого зразка. Довгострокові межові знаки передаються на зберігання користувачу земельної ділянки, про що складається відповідний акт, який підписується власником або користувачем земельної ділянки, виконавцем робіт і представником міського управління земельних ресурсів Держкомзему України (п. п. 1.12, 1.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 року № 43), ст. 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.08.1998 року № 161 – ХІУ.
Відповідно до п. 4 під. п. 11 Положення про Державний комітет України по земельних ресурсах, затвердженого указом Президента України від 14 серпня 2000 року № 970/2000, Держкомзем України відповідно до покладених на нього завдань здійснює у межах державного земельного кадастру реєстрацію землеволодінь, землекористувань, об»єктів нерухомого майна, розташованих на земельних ділянках, договорів оренди земельних ділянок та забезпечує ведення відповідних реєстрів (у редакції на час заключення договору оренди земельної ділянки від 20 листопада 2002 року).
На час розгляду справи підпункт 11 п.4 Положення викладено в наступній редакції: « здійснює у складі державного земельного кадастру реєстрацію земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договір оренди земельних ділянок, веде Державний реєстр прав на землю та нерухоме майно, організовує в установленому законодавством порядку в єдиній системі державних органів земельних ресурсів надання громадянам і юридичним особам додаткових платних послуг у сфері землеустрою та використання даних державного земельного кадастру за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України (станом на листопад 2002 року) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно зі ст. 18 Закону України № 161 – ХІУ, ст. 23 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 125, 126 ч. 5 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав за договором оренди землі.
Враховуючи ту обставину, що у позивача відсутні правовстановлюючі документи на спірну земельну ділянку, межі якої не встановлені в натурі, а договір оренди земельної ділянки не зареєстрований у встановленому порядку, що свідчить про відсутність законного права користування цією земельною ділянкою, позивач не є тією особою, яка відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України має право вимагати усунення будь – яких порушень його прав на землю та користування гаражем, розташованим на зазначеній земельній ділянці. Позивач не надав суду переконливих доказів на підтвердження правомірності користування цією земельною ділянкою, якими не являється і проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки на ОСОБА_5, виготовлений ТОВ «Діната», якому в установленому порядку не передано в оренду цю земельну ділянку.
Понесені у справі витрати покласти на сторони.
Керуючись ст. ст. 11, 60, 88, 212-214, 218 ЦПК України, ст. ст. 125, 126, 152 Земельного Кодексу України, суд , -
В И Р І Ш И В :
У позовних вимогах ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа: ОСОБА_5 про усунення перешкод у користуванні гаражем - відмовити.
Витрати у справі покласти на сторони у розмірах, понесених ними.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 - ти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Сумської області через Роменський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 -ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя підпис…
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ М.П. МІЛЕНКО
Рішення суду в повному обсязі складено 05 листопада 2010 року.
- Номер: 6/766/354/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-3137/2010
- Суд: Херсонський міський суд Херсонської області
- Суддя: Міленко Микола Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.02.2021
- Дата етапу: 17.02.2021
- Номер: 6/766/354/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-3137/2010
- Суд: Херсонський міський суд Херсонської області
- Суддя: Міленко Микола Петрович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.02.2021
- Дата етапу: 19.02.2021