Справа № 2-4996
2010 рік
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2010 року Ворошиловський районний суд м. Донецька в складі:
головуючої – судді Бухтіярової І.О.,
при секретарі – Галич Л.В.,
з участю – представника позивача Чмірьової Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” Донецькі електричні мережі до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду 17.06.2010 року з позовом до відповідача про стягнення заборгованості про спожиту електричну енергію, посилаючись на наступні обставини: Донецькі електричні мережі є структурним підрозділом ВАТ „Донецькобленерго” згідно Положення. На підприємство покладені завдання здійснення з постачання електроенергії населенню та контроль оплати за її використання. Споживач зобов’язаний здійснювати плату за спожиту електричну енергію, а Донецькі електричні мережі – безперебійно її відпускати.
Між ВАТ „Донецькобленерго” та ОСОБА_2 виникли цивільні правовідносини, які підтверджуються конкретними обставинами, а саме: з боку позивача – це постачання електроенергії та контроль її споживання шляхом зняття показів приладу обліку на об’єкт відповідача, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1 10 поверх, а з боку відповідача – це, зокрема, споживання електроенергії, оплата спожитої електричної енергії. За даною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1.
Згідно рішення Судової палати в цивільних справах Верховного Суду України від 04.06.2008 року підключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактично укладанням договору на умовах, передбачених Законом України „Про електроенергетику” та правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357.
Відповідно до діючого законодавства тарифи на електричну енергію для споживачів категорії „Населення” встановлюються Постановами Національної комісії з регулювання електроенергетики України. Так, зокрема, постановою НКРЕ України „Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам” від 10.03.1999 року № 309 встановлені тарифи на електричну енергію, які почали діяти з 01.04.1999 року. В подальшому вказані тарифи змінювалися постановами НКРЕ України № 401 від 30.03.2006 року, № 926 від 20.07.2006 року.
На підставі вказаний нормативно-правових актів та технічних документів споживання споживачем електричної енергії можливе лише через прилад обліку електричної енергії, який захищений відповідними пристроями та пломбами постачальника та Держспоживстандарту. Порушення цього правила та обов’язку є протиправною поведінкою з боку споживача. Відповідно до ст. ст. 26, 27 Закону України „Про електроенергетику” споживач зобов’язаний виконувати умови договору, Правил користування електричною енергією, інших нормативно-правових актів та технічних документів, а у разі їх порушення несе відповідальність згідно законодавством України.
Згідно п. 48 ПКЕЕН, затверджених Постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357, споживач несе відповідальність згідно з діючим законодавством за порушення електромереж і споживання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження приладу обліку та інші дії за які законодавством передбачена відповідальність.
24.05.2007 року при перевірці представника позивача на виконання вимог Закону України „Про електроенергетику” від 16.10.1997 року, ПКЕЕН за місцем проживання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 10 поверх, було виявлено порушення ним ст. ст. 26,27 Закону України „Про електроенергетику” та п. п. 42, 48 ПКЕЕН, що виразилося у без обліковому споживанні електричної енергії без дозволу енергопостачальника.
На підставі п. 53 ПКЕЕН виявлене порушення було зафіксовано в Акті правопорушення ПКЕЕН № 013130 від 24.05.2007 року.
Відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.2006 року з наступними змінами та доповненнями, на підставі зазначеного Акту про порушення ПКЕЕН споживачу було визначено обсяг та вартість електричної енергії не облікованої внаслідок порушення на загальну суму 836,37 гривень.
Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії здійснювався за тарифами, встановленими Постановами НКРЕ України для споживачів відповідної групи та класу напруги, які діяли під час порушення відповідачами ПКЕЕН та в прядку, передбаченому Методикою.
Зазначена сума була пред’явлена відповідачу до сплати. Однак, до теперішнього часу вартість не облікованої електроенергії відповідачем не оплачена.
Просять стягнути з відповідача суму заборгованості в розмірі 836,37 гривень та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в розмірі 30 гривень.
У судовому засіданні представник позивача Чмірьова Л.С., діюча за довіреністю, надала пояснення, аналогічні викладеним в заяві, просила позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з’явилася, про день і час слухання справи повідомлена належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 169 ЦПК України у разі повторної неявки у судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення)
Відповідно до ч. 1 ст. 224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшла заява про розгляд справи у його відсутність або якщо зазначені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Представник позивача у судовому засіданні не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню по наступних підставах.
Як встановлено в судовому засіданні, між ВАТ „Донецькобленерго” здійснює постачання електроенергії та контроль її споживання шляхом зняття показів приладу обліку на об’єкті відповідача ОСОБА_2, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1 10 поверх, а відповідач зобов’язана здійснювати за споживання електроенергії оплату за спожиту електричну енергію. За даною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1.
Згідно рішення Судової палати в цивільних справах Верховного Суду України від 04.06.2008 року підключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактично укладанням договору на умовах, передбачених Законом України „Про електроенергетику” та правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357.
Відповідно до п. 48 ПКЕЕН, затверджених Постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357, споживач несе відповідальність згідно з діючим законодавством за порушення електромереж і споживання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку, пошкодження приладу обліку та інші дії за які законодавством передбачена відповідальність.
24.05.2007 року при перевірці представника позивача на виконання вимог Закону України „Про електроенергетику” від 16.10.1997 року, ПКЕЕН за місцем проживання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 10 поверх, було виявлено порушення ним ст. ст. 26, 27 Закону України „Про електроенергетику” та п. п. 42, 48 ПКЕЕН, що виразилося у без обліковому споживанні електричної енергії без дозволу енергопостачальника.
Відповідно п. 53 Правил користування електричною енергією для населення в разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, складається акт „Про порушення Правил користування електричною енергією для населення”, відповідно якому та згідно з Методикою обчислення розміру відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення споживачем ПКЕЕН, яка затверджена Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22.11.1999 року № 1416 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.12.1999 року за № 919/4212 і визначається розмір завданих збитків енергопостачальнику за фактично спожиту, але невраховану приладами обліку, електроенергію споживачем.
На підставі п. 53 ПКЕЕН виявлене порушення було зафіксовано в Акті правопорушення ПКЕЕН № 013130 від 24.05.2007 року.
Відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.2006 року з наступними змінами та доповненнями, на підставі зазначеного Акту про порушення ПКЕЕН споживачу було визначено обсяг та вартість електричної енергії не облікованої внаслідок порушення на загальну суму 836,37 гривень.
Зроблене обчислення за спожиту, але не враховану приладом обліку, електроенергією на суму 836,37 гривень підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 гривень, сплачені позивачем при подачі позовної заяви.
На підставі ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 51 гривня.
На підставі викладеного та керуючись п. п. 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357, Методикою обчислення розміру відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення споживачем ПКЕЕН, яка затверджена Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 22.11.1999 року № 1416 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.12.1999 року за № 919/4212, ст. ст. 541, 1166 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” Донецькі електричні мережі до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” Донецькі електричні мережі (рахунок № 260383011297 у Ощадбанку України Донецького обласного управління, код ЄДРПОУ 00131469, МФО 335106) заборгованість по сплаті за спожиту електричну енергію, але не враховану приладом обліку, електричну енергію в розмірі 836 (вісімсот тридцять шість) гривень 37 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” Донецькі електричні мережі (рахунок № 26007044187000 у АКІБ (УкрСиббанк”), код ЄДРПОУ 00131469, МФО 351005) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 (тридцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 51 (п’ятдесят одна) гривня 00 копійок.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача.
Заява про перегляд заочного рішення суду може буди подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Позивач має право оскаржити рішення у загальному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається в Донецький апеляційний суд через даний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Рішення надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя Ворошиловського районного
суду м. Донецька І.О. Бухтіярова