№ 2а-170/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2010 року смт. Петриківка
Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючої судді Іщенко І.М. при секретарі Клисак Н.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про визнання відмови пенсійного фонду не чинною та зобов'язати вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
8 жовтня 2010 року ОСОБА_1С звернулася до Петриківського районного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про визнання відмови пенсійного фонду не чинною та зобов'язати вчинити дії.
В позовній заяві позивач зазначила, що вона відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" відноситься до категорії "діти війни".
В зв'язку з тим, що рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та 22.05.2008 року визнані неконституційними положення Законів України “Про державний бюджет України на 2007 рік” та “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” їй, як дитині війни, Пенсійний фонд повинен нараховувати 30 відсотків до пенсії, а нараховує тільки 10 відсотків.
У позовній заяві ОСОБА_1 просить суд визнати відмову Пенсійного фонду в перерахуванні пенсії не чинною; зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру пенсії їй, як особі що має статус дитини війни, та сплатити недоотримані кошти за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 01.10.2010 року із розрахунку збільшення розміру його пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, встановленої законодавством на відповідні періоди з нарахуванням компенсації втрати частини доходів на час виплати; зобов'язати відповідача надалі виплачувати їй пенсію зі збільшенням на 30 % мінімальної пенсії за віком як передбачено з ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року № 295- IV та судові витрати покласти на відповідача.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася та в поданій до суду заяві просить суд розглянути справу без її участі.
Відповідач надала до суду клопотання про розгляд справи без участі їх представника та подали заперечення на позов в якому зазначив, що позивач перебуває у них на обліку та отримує пенсію за віком.
Законодавством України не дано визначення поняття «мінімальна пенсія за віком» як розрахункової величини для підвищення пенсії згідно до статті 6 Закону N 2195-ІУ.
Крім того, розмір підвищення до пенсії встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Просить суд відмовити в позові.
Суд вважає можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач відноситься до соціальної категорії - «дитина війни», перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду, та має право на пільги, встановлені законодавством України, що підтверджується матеріалами справи: довідкою Управління праці та соціального захисту населення Петриківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (а.с. 6) та визнається відповідачем у наданих суду запереченнях на позов (а.с. 16-17).
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195-IV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року N 2195-ІV дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Приймаючи до уваги той факт, що положення ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» про зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними та втратили чинність з 09.07.2007 року, відповідач повинен був здійснити перерахунок та виплатити щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.
Суд також визнає наявність у позивача права на перерахунок підвищення до пенсії як «дитині війни» з 22 травня 2008 року, оскільки Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/08 від 22 травня 2008 року положення п.п. 2 п. 14 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та встановлено з 01 січня 2008 року інший порядок розрахунку підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання, чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії «дітям війни», були визнані неконституційними та втратили чинність з дня прийняття вказаного рішення. Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-У1 та Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27 квітня 2010 року № 2154-У1 зупинення дії статті 6 Закону України № 2195-1У передбачено не було.
Однак, відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Звернення позивача до загального місцевого суду відбулося 08.10.2010 року, тобто після ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 09 вересня 2010 року № 19-рп/2010 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами».
Позивач будь-яких поважних причин пропуску строку звернення до суду не навела.
За таких обставин, з урахуванням часу звернення позивача з позовом до суду (08.10.2010 року), суд вважає за необхідне в частині визнання неправомірною бездіяльність відповідача по невиплаті їй в повному обсязі підвищення пенсії як особі, що має статус дитини війни, за період з 09.07.2007 року по 8 квітня 2010 року – залишити без розгляду.
Отже суд вважає, що Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області повинно було провести відповідний перерахунок підвищення до пенсії позивача згідно вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 8 квітня 2010 року, та сплатити на її користь заборгованість з цих виплат, з урахуванням при цьому норм ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте, жодних дій з цього приводу відповідачем вчинено не було.
Абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Так, у частині третій статті 28 цього Закону закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Водночас, згідно з пунктом 4 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. В силу пункту 7 статті 9 цього Кодексу у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», покладено на відповідне територіальне управління Пенсійного фонду за місцем проживання позивача.
При цьому, в силу статті 7 цього Закону за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюється фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом. Наділивши дітей війни зазначеною соціальною гарантією, держава, таким чином, взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є дітьми війни.
Органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтею 6 Закону та це не є підставою для обмеження державної соціальної допомоги, встановленої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Правовий статус дітей війни і основи їх соціального захисту встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року N 2195-ІV.
Державна соціальна гарантія - встановлений цим Законом мінімальний розмір державної соціальної допомоги, а також пільги з метою надання соціальної підтримки дітям війни.
У відповідності з пунктом 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує: правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, дії відповідача є неправомірними і Управління Пенсійного фонду в Петриківському районі, як орган державної влади, повинен виконувати вимоги зазначених законів.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати компенсацію втрати частини доходів на час виплати, вони задоволенню не підлягають, оскільки суми, які просить стягнути позивач, з державного бюджету не перераховувались безпосередньо для подальшої виплати ОСОБА_1, тому в задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ч.2 ст.152 Конституції України, ст.1, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року, ч.4 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року, ст. 28 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, ст. 58, п.12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року, пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27 квітня 2010 року, рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року, статтями 41, 122, 158-163 158 – 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А НО В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про визнання відмови пенсійного фонду не чинною та зобов'язати вчинити дії за період з 09.07.2007 року по 8 квітня 2010 року, залишити без розгляду.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про визнання відмови пенсійного фонду не чинною та зобов'язати вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області щодо відмови проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 6 Закону України “Про соціальних захист дітей війни” за період з 8 квітня 2010 року неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 8 квітня 2010 року з урахуванням підвищення в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальних захист дітей війни» та відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням різниці, яка була виплачена за цей період.
Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 понесені нею документально підтверджені судові витрати в сумі 3 гривні 40 копійок.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її отримання шляхом подачі апеляційної скарги через Петриківський районний с уд.
Суддя Іщенко І.М.