Судове рішення #12444079

Справа № 2-7600/2010

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И

(заочне)

01 грудня 2010 р.                                     м. Сімферополь

Київський районний суд м. Сімферополя у складі головуючого судді Тихопой О.О., при секретарі Халілової Е.С., за участю представника позивача ОСОБА_1,  розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3  про стягнення заборгованості за договором позики грошової суми,

ВСТАНОВИВ:

    Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, в якому  просить стягнути з ОСОБА_3 317343 грн. 60 коп. за грошовим зобов’язанням і витрачені ним судові витрати. Свої вимоги він обґрунтовує тим, що 12.04.2010 року уклав із відповідачем договір займу грошей у розмірі 287 840 грн. Строк повернення грошей за договором встановлений не пізніше 15.07.2010 року. За користування грошима відповідач повинен був виплатити йому по 10 % від суми займу. У договорі займу також було передбачено неустойку за невиконання грошового зобов’язання. У випадку невиконання чи неналежного виконання договору відповідач повинен йому сплатити пеню у розмірі 3 % від суми невиконаного чи неналежним чином виконаного зобов’язання.

    У судовому засіданні позивач та його представник  позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про причину неявки суду не повідомив. Про час та місця слухання справи був належним чином повідомлений, про що у справі маються докази. Відповідно до ч. 4 ст. 169 ЦПК України, якщо у суду не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

    Вислухавши позивача, його представника, вивчивши матеріали справи, з’ясувавши обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

    Судом встановлено, що 12.04.2010 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_3 було укладено Договір позики грошей у письмовій формі. Відповідно до цього Договору ОСОБА_3 позичив у ОСОБА_2 287840 грн., що  по курсу НБУ складає 35980 доларів США, які повинен був повернути до 15.07.2010 року.

Відповідно до п. 3 зазначеного Договору позичальник ОСОБА_3 зобов’язався за використання отриманих грошей сплатити позикодавцеві ОСОБА_2 10 % від суми позики.

Відповідно п. 7 Договору, сторони домовились про те, що за несвоєчасне виконання чи за неналежне виконання грошового зобов’язання позичальник зобов’язується виплатити позикодавцеві пеню у розмірі 3% від суми невиконаного грошового зобов’язання, що відповідає ч. 3 ст. 549 ЦК України.

Згідно п. 5 договору, сторони домовилися про повернення  грошових коштів по місцю укладення  угоди – у м. Сімферополі.

    На час розгляду справи ОСОБА_3 свого грошового зобов’язанні перед ОСОБА_2 не виконав. Жодної сплати ОСОБА_3 по зазначеному грошовому зобов’язанню не здійснено, у зв’язку із чим в нього виникло грошове зобов’язання по зазначеному договору займу грошей по поверненню займаної грошової суми, відсотків за її користування та неустойки. Всього разом заборгованість виникла на загальну суму 317 343, 60 грн., з яких: сума основного боргу 287 840 грн., відсотки - 28784 грн. і неустойка – 719 грн. 60 коп.  

     Відповідно до ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона передає у власність другій стороні грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

    Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Факт отримання ОСОБА_3 від ОСОБА_2 грошової суми у розмірі 287 840 грн., підтверджується розпискою у договорі займу від 12.04.2010р.

      Відповідно до ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

    Відповідно до ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором чи законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.

Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

    Оскільки ОСОБА_3 не виконав взятих на себе грошових зобов’язань, то відповідно до ст. 550 ЦК України у ОСОБА_2 є підстави для виникнення права на неустойку.

Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно із ст. 551 ЦК України, предметом неустойки може бути грошова сума. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі.

Оскільки розміри неустойки визначені сторонами у договорі, суд погоджується з розрахунками позивача, перевіривши їх у судовому засіданні.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, сплачені ОСОБА_2 судові витрати  у розмірі 1700 грн. судового збору та  120 грн. витрати на інформаційне – технічне забезпечення розгляду справи  при подачі позову, повинні бути стягненні з відповідача на його користь.

    На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 551, 549, 550, 625, 1046, 1049 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212-215, 225 ЦПК України, суд        

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2  задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 317343 грн.  договірних грошових зобов’язань і 1820 грн. судових витрат.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до Київського районного суду м. Сімферополя протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

                           

                                    Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація