Судове рішення #12443345

                                                                                                                                               

 Справа № 2а-700/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

10 листопада 2010  року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська

в складі:       головуючого судді                     Якименко Л.Г.

          при секретарі                         Чабан Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районні м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання його дій противоправними по нарахуванню пенсії, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районні м. Дніпропетровська провести перерахунок призначеної їй, як особі, постраждалій від аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду 3 групи, пенсії з 22.05.2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачка  посилається на те, що розмір її пенсії, як інваліда ЧАЕС третьої групи по захворюванню, пов’язаного з Чорнобильською катастрофою, не відповідає розміру, встановленому ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме розмір державної пенсії є меншим, ніж шість мінімальних пенсій за віком, розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до категорії І, інваліда третьої групи, є меншим, ніж 50% мінімальної пенсії за віком. Відповідач відмовляється в добровільному порядку здійснити відповідний перерахунок.

Позивачка у судове засідання не з’явилася, надала суду заяву, згідно якої підтримала позовні вимоги та просила розглядати справу без її присутності.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, позов не визнав та просив розглядати справу без участі його представника, про що надав письмову заяву.

Відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України, особа, яка  бере  участь  у  справі,  має  право  заявити клопотання  про  розгляд  справи  за  її  відсутності.  Якщо  таке клопотання заявили всі особи,  які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

У судовому засіданні встановлено та підтверджено письмовими доказами, що ОСОБА_1 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1  має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особа, яка має захворювання, пов’язане з негативним впливом Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та є інвалідом 3 групи з 01.01.1998 року.

 Відповідно до Закону України № 231-У від 05.10.2006 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який набрав чинності з 31.10.2006 року, визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки згідно ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров’я, довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Розділ 8 вищевказаного  Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним для категорії 1,2,3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам третьої групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 даного закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особами, віднесеним до категорії 1, зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1.

Частиною 3 статті 54 вказаного закону передбачено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (у спірних відносинах має місце захворювання) внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія по інвалідності третьої групи в усіх випадках не повинна бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком. Положення зазначеної норми співпадають з приписами Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з настанням інвалідності або втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою КМУ від 30 жовтня 1997 року №523 (із змінами та доповненнями).

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Частиною 1 ст.33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначені розміри пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності.

Згідно ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», - у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня - 470 гривень, 01 квітня - 481 гривня, з 01 липня - 482 гривні, з 01 жовтня - 498 гривень.

Також, п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни, у тому числі до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, для інвалідів 3 групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії для інвалідів 3 групи - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Поряд з цим, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 рік були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України». У вказаному рішенні Конституційного Суду України було зазначено, що положення Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких  законодавчих  актів України» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 22 травня 2008 року.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Таким чином, з 22 травня 2008 року була відновлена дія норм статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за якими особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2 групи, до яких відноситься позивач, повинна була призначатися та виплачуватися відповідачем щомісячно з 22 травня 2008 року пенсія з такого розрахунку - державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, для позивачки, як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Посилання відповідача на вимоги, встановлені Постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ст. 16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов’язком держави. Згідно ст. 22 Конституції України - конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об’єму існуючих прав та свобод.

Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина України, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями   1,3 ч. 2 статті 6, статтею 8 , ч.2 статті  19, статтями 22,23, ч.1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов’язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як в ст. 8 Конституції України, так і статтею 8 КАС України.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню та основний розмір пенсії повинен бути перерахований з 22.05.2008 року (день ухвалення рішення Конституційним Судом України) по 10.11.2010 року із розрахунку державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю з розрахунку 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, та здійснити її виплату.

Суд вважає, що дії відповідача щодо виплати пенсій позивачу у розмірах, менших від мінімальних пенсій за віком, є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам статті 50, статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

 Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 122, 159, 160, 163 КАС України, суд, -

               

П О С Т А Н О В И В:

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1  державної пенсії, як інваліду 3 групи  та додаткової пенсії у відповідності до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок ОСОБА_1  державної пенсії як інваліду 3 групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст.ст. 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  з 22.05.2008 року по 10.11.2010 року  із розрахунку державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю з розрахунку 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, та здійснити її виплату.

    Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.  У разі якщо постанова була постановлено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається з дня отримання копії постанови.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація