Судове рішення #12435950

    УКРАЇНА  

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД М. КИЄВА  

03110, м. Київ, вул. Солом’янська, 2а  

 Справа № 11-а-1417/10                                           Головуючий у 1 інстанції –Захарова О.С.

Категорія  ч.1 ст.115 КК України                                         Доповідач -  Кепкал Л.І.

 

У Х В А Л А  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

             25 листопада 2010 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду м. Києва у складі:

головуючого-судді                     -   Кепкал  Л.І.,

суддів                                           -   Британчука  В.В., Кравченка  С.І.,

при  секретарі                     -    Стеценко  С.В.,  

за участю прокурора                   -    Пламадяли  І.П.,  

захисників                                   -     ОСОБА_2,

засудженого                                 -    ОСОБА_3,

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві кримінальну справу за апеляціями  прокурора, який брав участь у розгляді справи судом 1-ї інстанції та засудженого ОСОБА_3 на вирок Солом‘янського районного суду м. Києва від  20 квітня 2010  року, згідно з яким,  

ОСОБА_3,   ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець м.Києва, українець, гр-н України, освіта неповна середня, не одружений, не працюючий, зареєстрований за адресою:АДРЕСА_2, фактично проживаючий в АДРЕСА_1, раніше не судимий

-   засуджений за ст.115 ч.1 КК України на 8 років  позбавлення волі.

Стягнуто з ОСОБА_3 в дохід держави судові витрати 649 грн. 02 коп. за проведення експертиз по справі.

Згідно із вироком суду, ОСОБА_3 визнано винним та засуджено за  вчинення  вбивства  при  наступних обставинах.  

07.08.2008р., приблизно о 01 годині, ОСОБА_3, знаходився в квартирі АДРЕСА_1, разом із своїми родичами, а також іншими особами, серед яких був і потерпілий ОСОБА_4  Між ОСОБА_3 та потерпілим ОСОБА_4, який знаходився в стані алкогольного сп‘яніння, на грунті раптово виниклих неприязних відносин виникла сварка, котра переросла у бійку, в ході якої вони почали наносити удари руками один одному в різні частини тіла.

Потім ОСОБА_3, приблизно о 02 годині, цього ж дня, вийшов до кімнати в  якій знаходився холодильник, де взяв кухонний ніж, що  лежав на холодильнику, та тримаючи ніж у правій руці, зайшов до кімнати де знаходився ОСОБА_4, і умисно наніс ним останньому два удари в  область грудей, завдавши колото-різані поранення грудей, у результаті чого настала смерть ОСОБА_4, після чого ОСОБА_3 з місця вчинення злочину зник.

Відповідно до висновку судово-медичної експертизи №226/3084 від 25.09.2008р. смерть ОСОБА_4 настала внаслідок проникаючих колото різаних поранень грудей з пошкодженням ребер та лівого легкого, крововтратою та шоком.

Вказані пошкодження відносяться до тяжких тілесних ушкоджень за критерієм небезпечних, для життя, в момент заподіяння і знаходиться в прямому-причинно-наслідковому зв‘язку зі смертю потерпілого.

В апеляції прокурор, який брав участь у розгляді справи в суді 1-ї інстанції, не оспорюючи доведеність винуватості засудженого та правильність  кваліфікації його  дій, вважає вирок суду незаконним та таким, що підлягає скасуванню в частині призначеного покарання, оскільки на думку прокурора, призначене судом ОСОБА_3 покарання не відповідає  ступеню тяжкості вчиненого злочину та  особі винного внаслідок  м’якості. При цьому, прокурор вказує на те, що суд при призначенні покарання не врахував суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_3 злочину, який  відповідно до ст.12 КК України,  є особливо тяжким злочином, а також те, що  вчинений злочин є умисним та закінченим. Крім цього, прокурор вказує, що судом недостатньою мірою враховано особу винного, який  ніде не працює. На підставі наведеного прокурор вважає, що призначене покарання ОСОБА_3 є явно несправедливим в наслідок м‘якості, а тому  просить оскаржуваний вирок в частині призначеного покарання – скасувати, постановити новий вирок та призначити ОСОБА_3 за ч.1 ст.115 КК України – 10  років позбавлення волі, у решті вирок  залишити без змін.

Не погоджуючись з вироком суду, засуджений ОСОБА_3 також подав апеляцію, в  якій посилається на  невідповідність висновків суду  першої  інстанції, викладених у вироку  фактичним обставинам справи, оскільки удари ножем потерпілому ОСОБА_4 він наніс не  з  метою  вбивства, а в цілях самооборони, тому, що ОСОБА_4 своєю поведінкою змусив його захищатись, що підтверджували, як на досудовому слідстві, так і в суді свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6, а тому  його дії повинні кваліфікуватись за  ст.118 КК України, а  не  за  ч. 1 ст. 115  КК  України. Крім  того, апелянт зазначає, що призначене за  вироком суду покарання    не відповідає тяжкості вчиненого ним  злочину.  На  підставі наведеного, засуджений просить  вирок суду – скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.  

Заслухавши доповідача, пояснення прокурора, котрий підтримав  апеляцію  прокурора та  просив  її  задовольнити,  та заперечив  проти  задоволення апеляції  засудженого; пояснення  захисника, який  просив задовольнити  апеляцію  засудженого, змінити  вирок суду, перекваліфікувавши   дії  ОСОБА_3  зі  ст. 115  ч. 1 КК  України  на  ст. 118 КК  України та  призначити  покарання  в межах  санкції  вказаної  статті, а в  задоволенні  апеляції  прокурора просив  відмовити; пояснення  засудженого,  який також  просив задовольнити  його  апеляцію та  відмовити  в  задоволенні  апеляції  прокурора; вислухавши  виступи учасників процесу в судових дебатах; надавши  засудженому  останнє  слово; провівши  частково  судове  слідство; перевіривши матеріали справи та доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляції  засудженого  та прокурора  задоволенню  не підлягають, а вирок суду належить залишити без змін, виходячи з таких підстав.

Висновок суду про доведеність вини ОСОБА_3 у вчиненні зазначеного у вироку злочину при обставинах, встановлених судом, відповідає фактичним обставинам справи і підтверджений розглянутими в судовому засіданні та детально викладеними у вироку доказами.

 Так, з показань  засудженого, котрі  він  давав  як  в  ході  судового засідання  в  суді  першої інстанції  так і  в  суді апеляційної  інстанції, засуджений  ОСОБА_3 посилався на  те, що   він наніс  удари ножем   потерпілому, діючи  в  межах  необхідної  оборони, оскільки ОСОБА_4,  тримаючи  в своїй руці ніж наніс йому  поранення  руки і  погрожував вбивством.  

   Проте,  такі показання  засудженого  не узгоджуються  з  іншими доказами  по  справі.

 Зокрема,  з перевірених  як  судом  першої  інстанції  так і  судом  апеляційної  інстанції  показань  свідка ОСОБА_5,  котрі  вона давала під  час  досудового слідства  по  справі, вбачається, що вона  станом  на  07.08.2008 р.  разом  з   ОСОБА_7  та  двома  дітьми  знімала одну кімнату  в  квартирі  АДРЕСА_1 в м. Києві.  В  зазначений  день, приблизно  о  2  годині  ночі,    в  квартирі знаходились:  вона  з  дітьми та ОСОБА_7, ОСОБА_4,  два брати  ОСОБА_6 та ОСОБА_3,  ОСОБА_8 та  ОСОБА_9 Між   ОСОБА_4  та  ОСОБА_3   виник конфлікт  через  те, що   ОСОБА_4  почав  безпідставно бити  як  ОСОБА_3 так і  його  брата ОСОБА_6 Під  час   цього конфлікту ОСОБА_4  принижував ОСОБА_3 та  бив  його  руками  по  обличчю.  Останній, з  метою  уникнути  конфлікту пішов  в  кімнату, де  знаходилась  вона, тобто ОСОБА_5, а  ОСОБА_6  залишився  з  ОСОБА_4  Коли   ОСОБА_5  та  ОСОБА_3  знаходились в  кімнаті ОСОБА_5, то вони  почули  крики  ОСОБА_4  на  ОСОБА_6  Почувши  це,  ОСОБА_3  підійшов  до  холодильника, що  стояв в  кімнаті ОСОБА_5,   взяв  з  нього кухонний ніж та  пішов  в  кімнату, де  знаходився ОСОБА_4  та  ОСОБА_6 ОСОБА_5 пішла  за  ним.   Коли вони   зайшли  в  кімнату, де  знаходились  ОСОБА_4  та  ОСОБА_6, то побачили, що  ОСОБА_4  вдарив ОСОБА_6 головою  об  стіну і в останнього  стався  приступ  епілепсії.  Побачивши  це,  ОСОБА_5  підбігла  до  ОСОБА_6  та  почала  надавати  йому допомогу. В  цей  час  ОСОБА_4 та  ОСОБА_3  билися.  Після  цього, свідок побачила, що  ОСОБА_3    швидко вибіг  з  квартири,  а  коли  вона подивилась  на ОСОБА_4,  то  побачила, що   у  нього  з  грудей  та  роту  йде кров. Після цього  вона викликала швидку  допомогу.      

 Ці   показання свідка  повністю узгоджуються  з  показаннями   свідка  ОСОБА_6,  котрий   як  в  ході  досудового  слідства,  так  і  в  суді  першої  інстанції  показував, що 07.08.2008 року,  ОСОБА_4  , перебуваючи  в нетверезому  стані, почав безпідставно   бити  його  брата ОСОБА_3,  внаслідок чого  між  ними  виник конфлікт. При  цьому,  ОСОБА_4  принижував   його  брата  та   бив  по   обличчю.  Після   цього,  ОСОБА_3 пішов   в  кімнату, де  знаходилась  ОСОБА_5 з  дітьми  та ОСОБА_7,  а він  залишився  в кімнаті з  ОСОБА_4  пити горілку. Проте,  ОСОБА_4 почав  й  на  нього кричати, а  згодом  почав бити  його руками  по  обличчю.  Свідок зазначив, що  коли  ОСОБА_4  був  в нетверезому стані, то завжди  вів себе агресивно. Потім ОСОБА_4  схопив  його руками  за голову та   вдарив  головою   об  стіну,  від  чого  він втратив  свідомість. Прийшовши до  свідомості побачив, що  ОСОБА_4  лежить  біля ліжка в крові.

  При цьому в  суді першої  інстанції ОСОБА_6 повідомив, що  у ОСОБА_4  був  ніж, котрий він зберігав біля ліжка, проте,  цей  ніж   він ніколи  не використовував при   конфліктах  з ним  та його  братом.

 Проте, обидва   наведені свідки  як ОСОБА_5,  так і  ОСОБА_6  під  час  дачі  показань  в  суді, зокрема,  ОСОБА_5 - 07.04.2009 р.,  а  ОСОБА_6 - 12.02.2010 р. та  25.11.2010 р.  доповнили  свої  показання. При цьому  ОСОБА_5 зазначила, що  під  час  того,  коли  вона допомогала ОСОБА_6 прийти  до  свідомості, вона встала, та побачила, що   ОСОБА_4 тримав в  руці ніж, яким  погрожував  ОСОБА_3,  а останній, намагаючись  уникнути  конфлікту,  відходив  назад. А   ОСОБА_6  повідомив, що  зі  слів ОСОБА_5  йому  відомо, що  ОСОБА_4  погрожував ножем   його  брату.

 Такі показання  судовою  колегією  до  уваги не  приймаються  та розцінюються, як  намаганням  допомогти  ОСОБА_3   уникнути  належної кримінальної  відповідальності за скоєне.

 Більш  того,  посилання  як самого  засудженого  так і  свідків  ОСОБА_5 та ОСОБА_6  на  наявність у ОСОБА_4  ножа  спростовуються  матеріалами   справи,  відповідно до  яких,  зокрема, згідно протоколу  огляду місця  події від  07.08.2008 р. вбачається, що  в  квартирі  АДРЕСА_1 в м. Києві, де було  виявлено  труп  ОСОБА_10 зі  слідами  насильницької  смерті,  не було знайдено  будь  - якого  ножа, який знаходився  б  біля  потерпілого  чи  взагалі в  цій кімнаті.

 Посилання  засудженого  на  те, що   ОСОБА_4  ножем  йому порізав  руку  також  не підтверджуються   матеріалами  справи. Більш того,  зі  слів самого  засудженого в  суді   апеляційної інстанції, вбачається,  що  на  ньому не було  й  ніяких тілесних ушкоджень, котрі б  свідчили   й про  побиття його ОСОБА_4

 З показань  свідка  ОСОБА_11  як  під  час  досудового  слідства  по  справі, так і в  суді  першої інстанції  вбачається, що  07.08.2008 р.  він, як  оперуповноважений  Солом’янського  РУ  ГУ  МВС України в  м. Києві  прибув  на  місце  події.  Під  час співбесіди з  мешканцями  квартири  АДРЕСА_1 в м. Києві, до  квартири  прийшов ОСОБА_3  та  повідомив, що в   ході  конфлікту  з  ОСОБА_4  він  вчинив вбивство  останнього  ножем, який   взяв  у  кімнаті  квартири. Після  цього,  ОСОБА_3  показав  місце,  куди  він  викинув  ніж, яким  він вчинив  вбивство. Оглянувши  місце, на яке вказав  ОСОБА_3, було  виявлено  та  вилучено  ніж, який в  присутності понятих  помістили  в  пакунок та опечатали.  

 Аналізуючи  викладені  вище докази, колегія суддів, погоджуючись  з судом першої інстанції, вважає, що ніяких доказів  того, що  удари  ножем  потерпілому  ОСОБА_4 засуджений ОСОБА_3 наніс, захищаючись  від потерпілого, тобто  в стані необхідної оборони, в  справі  не має. Більш того, з  показань   як   самого   засудженого,  так  і  свідків  по  справі ОСОБА_6 та  ОСОБА_9, вбачається, що потерпілий ОСОБА_4   набрид  ОСОБА_3  своєю  агресивною поведінкою в стані алкогольного сп’яніння, що вказує  на умисел  ОСОБА_3,  направлений  саме на  позбавлення життя  ОСОБА_4

 Визначальним  при  цьому  є  суб’єктивне  ставлення  засудженого  до  наслідків  своїх  дій. Так, згідно  з  висновком  судово -  медичної експертизи   № 226/3084 від 25.09.2008 р. вбачається, що  смерть  ОСОБА_4Г,  настала  внаслідок   проникаючих  колото – різаних  поранень грудей з  пошкодженням  ребер та  лівого  легкого,  крововтратою та  шоком.  Вказані пошкодження  відносяться  до   тяжких тілесних ушкоджень за  критерієм  небезпечних для  життя  в  момент  заподіяння і знаходяться  в  прямому   причинно – наслідковому зв’язку зі  смертю   потерпілого. Тож,  після спричинення  потерпілому  зазначених  тяжких  тілесних  ушкоджень, небезпечних  для  життя, ОСОБА_3 пішов  з  квартири, а  не подбав  про  необхідність  виклику швидкої  допомоги   для  потерпілого.

   Ретельно  дослідивши   докази, що мають  значення  для   змісту  і  спрямованості умислу ОСОБА_3, сукупність  усіх конкретних   обставин вчиненого ОСОБА_3 злочину, зокрема,  способу  спричинення   потерпілому тілесних ушкоджень,  кількості,  характеру і  локалізації  тілесних  ушкоджень,  колегія  суддів вважає, що суд першої  інстанції обгрунтовано   дійшов  висновку про  доведеність  вини  ОСОБА_3  у  вчиненні  умисного  вбивства ОСОБА_4 З  таким   висновком  погоджується  й   апеляційна  інстанція і   вважає  правильною   кваліфікацію  дій   засудженого  ОСОБА_3  за   ч. 1  ст. 115  КК  України та  не  вбачає  підстав  для  перекваліфікації  дій  останнього  на ст. 118  КК  України, як  про  це  просив  засуджений   в  апеляції.  

Що  стосується  призначеного  судом ОСОБА_3 покарання, справедливість  якого  оскаржена як  засудженим  так  і  прокурором, то  як вбачається  з  вироку,  судом  першої  інстанції  при   призначенні покарання  враховано  характер  та  ступінь тяжкості скоєного ОСОБА_3  злочину, дані  про його  особу  та  характеристику, відповідно  до  яких  ОСОБА_3  раніше  несудимий,  на обліку лікарів  психіатра  та  нарколога не  перебуває,  за  місцем  проживання  характеризується  посередньо. Крім  того,  суд  врахував  конкретні  обставини  справи,  поведінку потерпілого  ОСОБА_4,  відсутність обтяжуючих та  пом’якшуючих  покарання  обставин, і  обґрунтовано прийшов до  висновку, що виправлення  та  перевиховання  ОСОБА_3  можливе  лише  в  умовах  ізоляції  від  суспільства, та  призначив  покарання   в  межах  санкції  статті, ближче  до мінімальної.    

Призначене  засудженому  ОСОБА_3  судом  першої  інстанції покарання є  необхідним та  достатнім для його  виправлення та попередження  вчинення нових злочинів.

На  підставі  викладеного, колегія  суддів  прийшла до висновку, що вирок  суду  щодо  ОСОБА_3  є  законним та  обґрунтованим, підстав  для  його  зміни та   скасування немає, а  тому  апеляції  засудженого  та  прокурора не  підлягають  задоволенню.

Керуючись  ст.ст. 365, 366  КПК  України, судова колегія  

                У х  в а л и л а :

 Апеляції  прокурора, який  приймав  участь  при  розгляді  справи  судом  першої  інстанції та  засудженого  ОСОБА_3 - залишити  без  задоволення.

Вирок  Солом’янського  районного  суду  м.  Києва  від 20  квітня 2010 року щодо  ОСОБА_3 – залишити  без  зміни.

 Судді:

 ______________________              ___________________                 ___________________

 Кепкал Л.І.                      Британчук В.В.                     Кравченко С.І.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація