Судове рішення #12434614

  

            ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

                                                              ПОСТАНОВА

                                                        ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


"12" листопада 2010 р.                                                  Справа № 2a-4008/10/0970

20:25 год.

м. Івано-Франківськ  

Івано-Франківський  окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді    Боброва Ю.О.

Суддів:                               Главачу І.А.,

                                        Лучко О.О.,

при секретарі  Кривун О.О.

за участю: представників позивача: Чорноуса В.Я., Ружицького В.М.

представника відповідача: Чумаченка С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Івано-Франківської міської організації політичної партії «Третя сила»

до Івано-Франківської міської виборчої комісії    

про визнання протиправним та скасування рішення Івано-Франківської міської виборчої комісії від 09.11.2010 року щодо встановлення результатів виборів депутатів Івано-Франківської міської ради по багатомандатному виборчому окрузі та зобов’язання встановити результати виборів,-

                                                             ВСТАНОВИВ:

11.11.2010 року о 17:00 год. Івано-Франківська міська організація політичної партії «Третя сила»звернулася з адміністративним позовом до Івано-Франківської міської виборчої комісії про визнання протиправним та скасування рішення Івано-Франківської міської виборчої комісії від 09.11.2010 року щодо встановлення результатів виборів депутатів Івано-Франківської міської ради по багатомандатному виборчому окрузі та зобов’язання встановити результати виборів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Івано-Франківською міською виборчою комісією 09.11.2010 року всупереч вимог частини 7 статті 77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2487-VI від 10.07.2010 року (далі – Закон) розподілені лише 3 з 4-х додаткових депутатських мандатів, залишивши 30-й депутатський мандат вакантним до наступних чергових чи позачергових виборів.         

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві, та, кожен окремо, пояснили суду, що відповідно до вимог статті 16 Закону та рішення Івано-Франківської обласної ради від 06 вересня 2010 року встановлено чисельність депутатів Івано-Франківської міської ради в кількості 60 осіб. Загальний склад (кількість депутатів) міської ради має становити тільки парну кількість депутатів та відповідно до вимог пункту 1 частини 3 статті 2 Закону половина від кількості депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за виборчими списками кандидатів у депутати від місцевих організацій партій у багатомандатному виборчому окрузі. Пунктом 3 рішення Івано-Франківської міської виборчої комісії від 09.11.2010 року, що оформлено протоколом № 20, в порушення вимог зазначених вище норм та статті 77 Закону визнано обраними депутатів Івано-Франківської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі в кількості 29 осіб. У зв’язку з цим вважають дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просили позов задовольнити повністю.     

Представник відповідача проти позову заперечив та пояснив суду, що рішення Івано-Франківської міської виборчої комісії Івано-Франківської області від 09.11.2010 року, оформлене протоколом № 20, щодо встановлення результатів виборів депутатів Івано-Франківської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі та визнання обраними депутатів міської ради в кількості 29 осіб прийняте відповідно до вимог Закону та постанови Центральної виборчої комісії від 23.10.2010 року № 483 (далі –Постанова ЦВК). При цьому, у зв’язку з тим, що додатковий мандат отримала міська партійна організація Всеукраїнського об’єднання «Свобода», а в списках цієї партійної організації вичерпано кількість кандидатів у депутати, він залишився не розподілений. За таких обставин, Івано-Франківська міська виборча комісія, керуючись вимогами частини 1 статті 81 Закону та пунктом 5 Постанови ЦВК, залишила вакантним один депутатський мандат до проведення чергових або позачергових виборів депутатів Івано-Франківської міської ради. Просив у задоволенні позову відмовити.      

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши подані суду докази, судом встановлено наступне.

Пунктом 3 рішення (протокольного рішення) Івано-Франківської міської виборчої комісії від 09.11.2010 року (протокол від 09.11.2010 року №20) визнано обраними депутатів Івано-Франківської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі в кількості 29 осіб.

Встановлені результати виборів депутатів Івано-Франківської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі оприлюднені в друкованому засобі масової     інформації – газеті «Західний кур’єр»від 11.11.2010 року № 45 (1254). Відповідно до повідомлення в газеті про результати виборів депутатів міської ради в даному окрузі кількість депутатів становить 29 осіб.

Таким чином, судом установлено, що один депутатський мандат залишився не розподіленим.  

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№ 2487-VI від 10.07.2010 року (далі - Закон), а також прийнятими відповідно до них іншими нормативними актами.

Статтею 20 Закону встановлено, що виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Частиною 19 вказаної статті визначено, що рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 Закону половина від кількості депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за виборчими списками кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, міста, району в місті.

Статтею 16 Закону встановлено, що рішення про загальний склад (кількість депутатів) міської  ради приймається відповідною обласною радою поточного скликання не пізніш як за 50 днів до дня місцевих виборів.

Загальний склад (кількість депутатів) міської ради при чисельності населення від 100 тисяч до 250 тисяч жителів має становити від 40 до 60 депутатів включно, а від 250 тисяч до 500 тисяч жителів – від 50 до 76 депутатів включно.

Загальний склад (кількість депутатів) міської ради має становити тільки парну кількість депутатів.

Повідомлення про загальний склад відповідної ради оприлюднюється відповідною радою в місцевих друкованих засобах масової інформації протягом трьох днів з дня прийняття відповідного рішення згідно з частиною першою цієї статті.

Відповідно до рішення Івано-Франківської обласної ради від 06 вересня 2010 року встановлено чисельність депутатів Івано-Франківської міської ради в кількості 60 осіб.

Згідно вимог частини 1 статті 77 Закону виборча міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування по виборах депутатів відповідної ради не пізніш як на п'ятий день з дня місцевих виборів установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.

Кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (далі - виборча квота), обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів, включених до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, на число, що дорівнює кількості депутатських мандатів у цьому виборчому окрузі (частина 2 статті 77 Закону).

Частиною 3 даної статті передбачено, що право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, за умови, що кількість цих голосів виборців дорівнює виборчій квоті або є більшою за виборчу квоту.

Кандидати в депутати, включені до виборчого списку від місцевої організації партії, за який подали свої голоси виборці у кількості, меншій, ніж виборча квота, права на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі не мають( частина 4 статті 77 Закону).

Відповідно до частини 5 цієї статті депутатські мандати у багатомандатному виборчому окрузі між кандидатами у депутати, включеними до виборчих списків від місцевих організацій партій, які відповідно до частини третьої цієї статті мають право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, розподіляються пропорційно до кількості голосів виборців, поданих за відповідний виборчий список від місцевої організації партії, у послідовності, визначеній частинами шостою, сьомою цієї статті.

Згідно із частиною 6 вказаної статті кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчих списків від кожної місцевої організації партії, що набула право на участь у розподілі депутатських мандатів, ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманого числа становить кількість депутатських мандатів, що отримали кандидати в депутати від цієї організації партії. Дробові залишки враховуються при розподілі решти депутатських мандатів, що залишаються після цього нерозподіленими.

Частиною 7 статті 77 Закону встановлено, що виборчі списки кандидатів у депутати від місцевої організації партії, які мають більші порівняно з іншими дробові залишки після ділення відповідно до частини шостої цієї статті, отримують по одному додатковому депутатському мандату, починаючи з виборчого списку, що має найбільший дробовий залишок. Якщо дробові залишки у двох чи більше виборчих списках однакові, першим додатковий депутатський мандат отримує той виборчий список, за кандидатів якого віддано більшу кількість голосів виборців. Розподіл додаткових депутатських мандатів закінчується після вичерпання загальної кількості депутатських мандатів.

Крім того, в частині 8 статті 77 Закону зазначено, що результатом виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі є визначення в порядку черговості у виборчих списках кандидатів у депутати від місцевих організацій партій осіб, обраних депутатами від місцевих організацій партій відповідно до кількості депутатських мандатів, отриманих виборчими списками від місцевих організацій партій.

Таким чином, враховуючи вимоги частин 3 –5  вищенаведеної статті, право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі мають лише кандидати у депутати, які включені до виборчих списків місцевих організацій партій. А відтак, не включені до виборчого списку місцевої організації партії не можуть приймати участь у розподілі депутатських мандатів.

Стосовно твердження представника відповідача про те, що відповідно до вимог частини 1 статті 81 Закону та пункту 5 Постанови ЦВК один депутатський мандат Івано-Франківської міської ради повинен залишатися вакантним до проведення чергових або позачергових виборів депутатів міської ради та склад Івано-Франківської міської ради повинен становити 59 депутатів, колегія суддів зазначає наступне.

Норми розділу XI «Заміщення депутатів, позачергові, повторні, проміжні та перші вибори» Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№ 2487-VI від 10.07.2010 року та, зокрема, статті 81 Закону, пункту 5 Постанови ЦВК стосуються порядку заміщення депутатів у разі припинення їх повноважень та не відноситься до порядку встановлення результатів виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі.

Таким чином, вказані вище посилання представника відповідача є безпідставними.

Колегія суддів дійшла висновку про те, що 09.11.2010 року Івано-Франківська міська виборча комісія правомірно визнала обраними депутатів Івано-Франківської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі в кількості 29 осіб, разом з тим, в порушення вимог частини 7 статті 77 Закону, неправомірно залишила нерозподіленим один депутатський мандат.

Відтак, позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення задоволенню не підлягають. А позовні вимоги про зобов’язання Івано-Франківської міської виборчої комісії про встановлення результатів виборів депутатів Івано-Франківської міської ради та здійснення розподілу додаткових мандатів в порядку, встановленому статтею 77 Закону підлягають до задоволення.

У зв’язку з частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 94 КАС України позивачу слід відшкодувати судовий збір у розмірі 1,70 грн.    

На підставі статті 124 Конституції України та керуючись ст.ст. 158, 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов’язати Івано-Франківську міську виборчу комісію Івано-Франківської області встановити результати виборів депутатів Івано-Франківської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі та здійснити розподіл нерозподіленого депутатського мандата в порядку, встановленому статтею 77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№ 2487-VI від 10.07.2010 року.   

Стягнути з Державного бюджету України на користь Івано-Франківської міської організації політичної партії «Третя сила»1 (одну) грн. 70 коп. судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до частини 5 статті 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до частини 3 статті 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження –з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий          суддя                                                                                Бобров Ю.О.

          

Суддя:                                                                                                  Главач І.А.

          

Суддя:                                                                                                    Лучко О.О.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація