- позивач: АТ " Херсонобленерго"
- Представник позивача: Богуненко Сергій Георгійович
- відповідач: Степура Олексій Григорович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 652/499/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2021 року Високопільський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Дамчука О.О.
при секретареві Миценко О.Г.
представника позивача Богуненка С.Г.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому в смт. Високопілля цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Херсонобленерго" до ОСОБА_2 про стягнення збитків
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом посилаючись на те, що внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією виникла майнова шкода 36930,91 грн. завдана в результаті порушення п.5.5.5, п.п. 5, п.п.1 ПРРЕЕ, а саме: дії позивача, що призвели до зміни показників засобів вимірювальної техніки, за адресою: АДРЕСА_1 з метою безоблікового користування електричною енергією споживач встановив високочастотний генератор, антену якого закріпив на засобі вимірювальної техніки типу НІК 2301 АП2 № 0501848, а також пошкодив трос пломби Держповірника на правому пломбувальному гвинті методом підпалювання, візуально вбачається закільцювання лічильника та оплавлення вушка пломби та тросу полімерної ліски, що призвело до неврахування засобом вимірювальної техніки електроенергії, яка споживалась, оскільки при навантаженні фаза А-5, 5А, фаза В-5, 6А, фаза С-6, 3А Р=3,83 кВт. механізм не працює, покази засобу вимірювальної техніки не змінюються, імпульс ЗВТ відсутній, тобто лічильний механізм не працює. На підставі виявленого порушення ПКЕЕН під час проведення перевірки уповноваженими представниками АТ "Херсонобленерго" за адресою: вул. Шевченко (Леніна) 15 смт. Архангельське Високопільського району Херсонської області, складений акт про порушення Правил № 136511 за присутності відповідача, який претензій до акту не мав. При складанні акту про порушення був вилучений предмет (високочастотний генератор та лічильник) та упаковані в сейф-пакет № С162563163, С62563114, про що зазначено в акті №136511. Просить стягнути на свою користь 36930,91 грн. заподіяної шкоди та судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 2270,00 грн.
Представник позивача Акціонерного товариства "Херсонобленерго", за довіреністю Богуненко С.Г. (а.с.26), в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги просив задовольнити у судовому порядку.
Представник відповідача за довіреністю (а.с.42) ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог позивача посилаючись на те, розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії не відповідає вимогам ПРРЕЕ та вихідним даним зазначеним у акті про порушення № 136511 від 24.02.2021 року, протоколі № 91 від 30.03.2021 року та розрахунку обсягів по акту про порушення, у зв`язку з чим просив відмовити в позові в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 не заперечував факту втручання у засіб вимірювальної техніки відповідача, шляхом монтування в електролічильник іншого пристрою, однак не погоджується із сумою виставленої позивачем шкоди оскільки вважає її безпідставною.
Вислухавши учасників процесу, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд виходить зі слідуючого.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що працює електромонтером, від відповідача ОСОБА_2 на колцентр «Херсонобленерго поступила заявка, що в нього не працює автомат. Свідок прийшовши зранку перевірити заявку по АДРЕСА_1 та на лічильнику виявив пристрій за допомогою якого відповідач зупиняв роботу лічильника та свідок зняв даний факт на телефон та зателефонував начальнику та повідомив виявлене. Після чого приїхав ОСОБА_4 з бригадою, який і займався пристроєм та вимірюванням. ОСОБА_2 добровільно показував, як працює пристрій, настроївши його на визначену частоту та лічильник зупинявся в присутності свідка та інспектора ОСОБА_4 та водія ОСОБА_5 .. Дана подія записувалася на відео та фотографувалася. Зауважень до складання акту від ОСОБА_2 не надходило.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснив, що 04.02.2021 року отримали завдання та виїхали на лінію, через деякий час зателефонував інспектор ОСОБА_3 та повідомив, що ним виявлено втручання в лічильник по АДРЕСА_1 , під`їхавши на місце інспектор показав, що зняв на телефон пристрій за допомогою якого господар домоволодіння зупиняв лічильник електроенергії. Потім поговоривши з господарем домоволодіння ОСОБА_2 , останній виніс даний прилад та поклав до автомобіля, потім попрохали господаря, щоб він показав, як працює прилад та в присутності свідка господар підбирав частоту та лічильник зупинився.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_4 повідомив, що від начальник отримав завдання, що у споживача ОСОБА_2 , інспектором Сердюком Ю.В. виявлено високочастотний генератор, за допомогою якого останній зупиняв лічильник та направлено свідка для фіксації даної події. Приїхавши на місце за адресою: АДРЕСА_1 господар будинку добровільно в присутності свідка встановив даний прилад на лічильник та підібравши частоту лічильник зупинився, а електроенергія споживалася відповідно приладів заміру. Потім даний прилад господар зняв з лічильника та віддав та його було упаковано та опечатано та передано на зберігання до "Херсонобленерго", щоб в подальшому провести експертизу, також було замінено лічильник. В акті при його складанні ОСОБА_2 зауважень не мав. Щодо зазначення в акті номера будинку АДРЕСА_2 свідком зазначено, що здійснена описка. Також свідок повідомив, що експертиза приладу, який було вилучено у відповідача не проводилася, оскільки останній надав заяву, що відмовляється від проведення експертизи. Щодо нарахування збитків пояснив, що їх нараховує комп`ютерна програма на підставі даних, які було зафіксовано під час складання акту про порушення.
Допитана у якості свідка ОСОБА_6 суду пояснила, що розрахунки проводяться інспектором, який складав акт, щодо розрахунку добової суми пояснила, що потужність 13,3 була розрахована по товщині кабелю відповідно довідника, оскільки лічильник не працював, а у відповідача ввідний кабель був 16 мм. алюміній, по довіднику він складає 60 ампер, за час виміру «Добове» складало 319,20 грн. та за шість місяців, оскільки не було підпису споживача при обході контролера, оскільки в програмі передбачено пункт, а саме підпис споживача, таким чином комп`ютер розрахував збиток за шість місяців у розмірі 36930,91 грн. також пояснила, що відповідача запрошували на комісію, яка розглядала дане питання, але ОСОБА_2 не з`явився.
З досліджених у судовому засіданні фото доказів наданих позивачем встановлено, що на них зображено ВЧ генератор за допомогою якого відповідач ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 здійснював зупинку лічильника з метою безоблікового користування електричною енергією.
Також з дослідженого у судовому засіданні відеозапису наданого позивачем вставлено, яким саме чином ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 здійснював зупинку лічильника з метою безоблікового користування електричною енергією.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Під час ухвалення рішення суд вирішує питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими обставинами вони підтверджуються (п. 1 ч. 1 ст. 264 ЦПК України).
24.02.2021 року в ході проведення працівниками АТ "Херсонобленерго" перевірки, за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено порушення правил користування електричною енергії, а саме: здійснення з метою безоблікового користування електричною енергією споживач встановив високочастотний генератор, антену якого закріпив на засобі вимірювальної техніки типу НІК 2301 АП2 № 0501848, а також пошкодив пломбувальний трос пломби Держповірника на правому пломбувальному гвинті методом підгорання, візуально видно закопчення лічильника та оплавлення вушка пломбувального та тросу ліски полімерної. Електроенергія споживається, засобом вимірювальної техніки не враховується. При навантаженні фаза А-5, 5А, фаза В-5, 6А, фаза С-6, 3А Р=3,83 кВт. механізм не працює, покази засобу вимірювальної техніки не змінюються, імпульс ЗВТ відсутній. Лічильний механізм не працює, у зв`язку з виявленими порушеннями, складено акт про порушення № 136511 від 24.02.2021 (а.с.4-5).
Із протоколу № 91 від 30.03.2021 року (а.с.20) вбачається, що розмір необлікованої електричної енергії в наслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, розрахованою на підставі акту відповідно до вказаних нормативних актів становить 36930,91 грн. Розмір вартості спожитої необлікованої електричної енергії відповідачем розрахований на підставі актів відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України.
Згідно копій актів № 37093378 (а.с.15 та а.с.15 зворот) та № 37093378 (а.с.16, зворот а.с.16) вбачається, що ОСОБА_2 є споживачем електричної енергії у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується його особистим підписом.
Відповідно до копії заяви від 17.03.2021 (а.с.17) власноручно написаної відповідачем та їм же підписаної вбачається, що ОСОБА_2 з порушенням зазначеним у акті від 24.02.2021 № 136511 та прийнятим на комісії по розгляду даного акту рішенням погоджується.
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються вимогами Закону України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії», затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 (ПРРЕЕ), Методикою визначення обсягу вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією», затвердженою постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006 року, договором про користування електричною енергією № 051063, який укладений між сторонами 18.12.2018 року.
Відповідно до вимог ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», п.1.1.1 ПРРЕЕ, вимоги Закону та ПРРЕЕ є обов`язковими для виконання всіма споживачами.
Згідно вимог ст.4 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Пунктом 5.5 Правил та умовами договору передбачено, що споживачі електричної енергії зобов`язані: дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору, забезпечувати технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів, забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об`єкті споживача, оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та ПРРЕЕ, надавати розрахункові документи на вимогу представників енергопостачальника для перевірки правильності оплати та відповідності записів у них показанням приладу обліку та інше.
Згідно до вимог п.2.3.4. Правил, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Абзацом 7 п.5.2.1 п.5.2. ПРРЕЕ передбачено, що електропостачальник має право в тому числі на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.
Частиною п. 9 ч. 10 договору про користування електроенергією № 051063 від 18.11.2018 року, передбачено, що споживач зобов`язаний забезпечувати доступ уповноважених представників постачальника за пред`явленням службового посвідчення до квартири або іншого об`єкта для обстеження приладу обліку електроенергії, електричних установок та електропроводки.
Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ регламентовані правила оформлення претензій учасниками роздрібного ринку електричної енергії, а саме: у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів без облікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
меж балансової належності;
-перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
-номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі
підключення;
-фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Відповідно до вимог п.3.1. Методики, остання застосовується у разі виявлення порушень передбачених даним пунктом. Розрахунок вартості не облікованої електричної енергії за п.3.3 Методики, здійснюється: - за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; - за тарифами (цінами) для населення, що діяли в період, за який розраховується розмір вартості не облікованої електричної енергії; - за кількістю днів.
Пунктом 3.4.Методики передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 3.1 Методики, крім виявлення випадків фіксації індикаторами впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, та в підпункті 4 пункту 3.1 Методики (за наявності між енергопостачальником та споживачем договірних відносин за об`єктом споживача, за яким було виявлено самовільне підключення), розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії (W,кВт.год) визначається за формулою доб W=24•P•K•K,(3.1), згідно п.3.1.3. Методики.
Відповідно до ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, не суть відповідальність згідно із законом цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку, у тому числі порушення правил користування електричної енергії.
Відповідно пункту 5.2.1. Правил, енергопостачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями допущенними споживачем під час користування електричної енергією.
Згідно п.8.2.7. Правил, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що 24.02.2021 року в ході проведення працівниками АТ "Херсонобленерго" перевірки, за адресою: АДРЕСА_3 , виявлено порушення правил користування електричною енергії, а саме: до лічильника електроенергії самовільно під`єднаний саморобний пристрій (високочастотний генератор) шляхом монтажу, за допомогою якого порушено нормальну роботу вимірювальної техніки типу НІК 2301 АП2 № 0501848, у зв`язку з чим вказана вимірювальна техніка не вірно обліковувала дані споживання електричної енергії, що призвело до отримання позивачем шкоди.
Із копії розрахунку збитків позивача (а.с.21-22) вбачається, що розмір необлікованої електричної енергії в наслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, розрахованою на підставі акту відповідно до вказаних нормативних актів становить 36930,91 грн. Розмір вартості спожитої необлікованої електричної енергії відповідачем розрахований на підставі актів відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України.
Суд критично відноситься до показів представника відповідача з приводу того, що в акті про порушення зазначено адресу: АДРЕСА_3 , а згідного договору про користування електроенергією № 051063 від 18.11.2018 року відповідач користується послугами по АДРЕСА_1 , оскільки як з`ясовано у судовому засіданні перевірка проводилася за місцем мешкання ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_3 , що у судовому засіданні підтвердив відповідач та вбачається на відеозапису, який було долучено до акту про порушення та досліджено у судовому засіданні. Відповідно до чого суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 , є споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_3 .
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх належними, допустимими, достовірними, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що відповідачем-споживачем самовільно споживалася не облікована електрична енергія.
Крім того, згідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які складаються із 2270,00 гривні сплаченого судового збору, що підтверджується платіжним дорученням (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263, 265, 268 ЦПК України,
у х в а л и в:
Позов Акціонерного товариства "Херсонобленерго" до ОСОБА_2 про стягнення збитків - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Архангельське Високопільського району Херсонської області, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_3 ІПН НОМЕР_1 на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго" 36930 грн. 91 коп. в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної порушенням ПРРЕЕ на рахунок № НОМЕР_2 код ЄДРПОУ-05396638 МФО-300506 в АТ «Перший інвестиційний банк»,
Стягнути з ОСОБА_2 на користь "Херсонобленерго" судові витрати у розмірі 2270, 00 грн на р/р НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ-05396638 МФО-300506 в АТ «Перший інвестиційний банк».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 12 жовтня 2021 року.
Суддя О.О. Дамчук
- Номер: 2/652/166/2021
- Опис: відшкодування майнової шкоди, заподіяної порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 652/499/21
- Суд: Високопільський районний суд Херсонської області
- Суддя: Дамчук О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.06.2021
- Дата етапу: 15.06.2021