Судове рішення #12423746

Справа № 2-а-1880/2010  

_____2010 рік  

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

9 грудня 2010 року суддя Слов`яносербського районного  суду Луганської області  Тімінський В.В. розглянувши у скороченому провадженні в залі суду в сел. Слов`яносербськ адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в  Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій щодо відмови в нарахуванні та виплаті підвищення пенсії дитині війни неправомірними,  

  ВСТАНОВИВ:  

        23 листопада 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Слов   `   яносербському районі Луганської області,  посилаючись на ту обставину, що вона має правовий статус дитини війни. Передбачене ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” підвищення в 2010 році виплачувалося їй не в повному розмірі. На звернення до відповідача про перерахунок пенсії позивачка отримала письмову відмову. Просить визнати відмову відповідача в нарахуванні і виплаті підвищення до пенсії, як дитині війни, неправомірною, зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату їй доплати до пенсії у вигляді підвищення її на 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року, з урахуванням  сплачених  сум.  

З урахуванням  пункту  2 частини  першої статті  183-2   КАС України  у справах цієї категорії  застосовується   скорочене  провадження.  

      Від відповідача надійшли заперечення проти позову, у яких він посилається на наступне.                Вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав. Відповідно до ст. 6  Закону України „ Про соціальний захист  дітей війни” дітям війни пенсії або щомісячне  довічне грошове   утримання чи державна соціальна  допомога, що виплачується  замість пенсії, підвищується на  30%  мінімальної пенсії за віком. Дана норма  закону не передбачає яким саме органом, за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата підвищення пенсії.  До того ж ст. 7 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”, передбачено, що   фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок  коштів Державного бюджету України, який приймається Верховною Радою України. У 2010 році бюджет Пенсійного фонду України не містив положень щодо виплати підвищення до пенсії „дітям війни” в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, і виділення коштів на фінансування  таких виплат у бюджеті Пенсійного Фонду  України на 2010 рік не було передбачено, дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії у 2010 році по 49 гр. 80 коп.  

      З цього виходить, що бюджет Пенсійного Фонду України та пов’язані з ним витрати формується окремо від Державного бюджету України на відповідний рік. Крім того, законодавством України не передбачено поняття „мінімальна пенсія за віком” для розрахункової величини підвищення пенсії згідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”. Визначення мінімальної пенсії за віком надано лише ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. При цьому ч.3 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених за цим Законом                  

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає  задоволенню з наступних підстав.  

З матеріалів справи вбачається, позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням. Позивач 23.11.2010 року звертався до відповідача з заявою про нарахування підвищення за 2010 рік, але йому було відмовлено.  

Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, який  набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни розмір пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, відповідно до п.8 якої постановлено, що «дітям війни» до пенсії або щомісячне довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах, така доплата в 2009 році складає 49,80 грн.  

Відповідно до ст. 70 ЗУ «Про держаний бюджет Украйни на 2010 рік». Надати право КМУ у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які  відповідно  до  законодавства   визначаються залежно від розміру    мінімальної заробітної плати, в  абсолютних   сумах у межах  асигнувань, передбачених  за відповідними бюджетними  програмами.  прожиткового мінімуму  встановлюється відповідними законами України цим законом та відповідними актами КМУ.  

Закон України «Про держаний бюджет Украйни на 2010 рік», що має однакову юридичну силу, як і Закон України «Про соціальний захист дітей війни», у наведеній нормі відсилає до відповідних Законів України. Тобто, у даному випадку застосовується спеціальний закон, яким передбачається право на отримання підвищення до пенсії непевної категорії осіб – Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Оскільки розмір підвищення до пенсії залежить від розміру мінімальної пенсії за віком, а не мінімальної заробітної плати, то ст. 70 Закону України  «Про держаний бюджет Украйни на 2010 рік» у даному випадку не застосовується. Крім того частинами 2, 3 ст.22 Конституції України передбачено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуженням обсягів змісту та обсягу існуючих прав і свобод».  

Безпосередню ч. 4 ст. (КАС України передбачено, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу». Закон України має вищу юридичну силу в порівнянні з постановою КМУ № 530 від 28.05.20008 року «Деякі питання соціального захисту окремих   категорій громадян», тому саме норми Закону і слід застосовувати в даному випадку.  

Отже,  враховуючи, що ст.6  «Про соціальний захист дітей війни» була чинною у наведеній  вище редакції, протягом 2010 року.  

У відповідності до частини першої статті 99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду встановленого цим Кодексом або іншими Законами. Частиною другою цієї статті  визначено, що для звернення  до адміністративного суду за захистом прав, свобод, та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися  про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, виходячи з вищевикладеного позов підлягає задоволенню з 23 травня 2010 року.    

Враховуючи вище викладене, суд вважає за можливе визнати противоправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України  в Слов`яносербському  районі Луганської області щодо не нарахування позивачеві підвищення до пенсії за віком, як дитині війни та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському  районі Луганської області зробити нарахування та виплату підвищення позивачу до пенсії  у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як «дитині війни»  з 23 травня  2010 року з  урахуванням виплачених сум.  

На підставі викладенного, згідно   ст..6 Закону України „ Про соціальний захист  дітей війни”, ст. 70 Закону України від 13.05.2010 року з доповненнями „Про Державний бюджет України на 2010 рік” ст. ст. 2, 17, 18, 99, 100, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –  

  ПОСТАНОВИВ:  

  Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському  районі  Луганської області про визнання бездіяльності противоправною, зобов’язати нарахувати та виплатити підвищення до пенсії як «дитині війни» задовольнити.  

Визнати противоправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському  районі Луганської області щодо не здійснення підвищення до пенсії за віком  ОСОБА_2 та її виплаті як «дитині війни» за період з 23 травня 2010 року з урахуванням  виплачених сум.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії як дитини війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 23 травня 2010 року з урахуванням сплачених на ці потреби сум.  

      Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Слов`яносербський районний суд. Апеляційна  скарга  на постанову  суду першої інстанції подається  протягом  десяти днів. Строк для подяння апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.  

      Суддя                                                                                    В.В. Тімінський  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація