Справа № _2-а-91 /2010 рік.__________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2010 р .
Брусилівський районний суд Житомирської області
В складі: головуючого судді Седун Ф.В.
При секретарі Довгаленко О. І.
З участю представника позивача ОСОБА_1.
Представника відповідача Манько В. В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Брусилів справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення коштів ,
В С Т А Н О В И В :
14 вересня 2010 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом , посилаючись на те , що вона є дитиною війни і згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ має право на надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач виплачував їй надбавку до пенсії в меншому, ніж визначеному Законом , розмірі. Розмір недоотриманого нею підвищення до пенсії становить 3040 грн. 55 коп. за період з 01.01. 2007 року по 31.07.2010 року . Просила визнати такі дії відповідача протиправними і зобов”язати відповідача зробити перерахунок та виплатити їй надбавку до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.
В судовому засіданні позивачка уточнила позовну вимогу щодо зобов”язання відповідача зробити перерахунок та виплатити їй надбавку до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ за період з 1.01. 2008р. по 31.07.2010 року , позов підтримала з мотивів , викладених в позовній заяві, додатково пояснила , що про те , що їй не виплачується надбавка в повному розмірі вона дізналась в 20010 році і звернулась з заявою до відповідача щодо виплати надбавки до пенсії в розмірі 30 % , але їй відмовили. Про те , що необхідно було раніше звернутись до відповідача – не знала. Просить задовольнити позов .
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, підтримав письмове заперечення на позовну заяву про те , що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету. Положення ст. 28 Закону № 1058 щодо мінімального розміру пенсії не застосовуються для визначення розмірів підвищення пенсії , передбаченого ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “. Підвищення до пенсії дітям війни виплачується в розмірі надбавки , встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.02.2008 року - для учасників війни – 10 % від прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність. Також пояснив , що для звернення до суду за захистом порушеного права встановлено річний строк , а позивачка звернулась в суд з позовом про відновлення порушеного права з 2008 року. Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача , вивчивши матеріали справи та дослідивши докази , суд приходить до висновку що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено , що позивачка ОСОБА_1. є дитиною війни , що підтверджується відповідною довідкою Управління праці та соціального захисту населення Брусилівської райдержадміністрації від 17.08.2010 року № 2061 та копією пенсійного посвідчення позивачки з наявністю в ньому відмітки що вона є дитиною війни. Даного факту не заперечує і представник відповідача.
Ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте Законом України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ текст ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено з новій редакції , згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищувались у розмірі , встановленому для учасників війни , який є меншим ніж був визначений в попередній редакції цієї статті .
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року по справі № 1-28/2008 були визнані неконституційними положення п. 41 розділу 11 “ Внесення змін до деяких законодавчих актів України “ Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , яким дію ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено в новій редакції , а отже з цього часу відновлено дію ст. 6 Закону в повному обсязі.
Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень Закону України
“ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , визнаних неконституційними.
Судом встановлено , що всупереч рішенню Конституційного Суду України відповідачем Управлінням Пенсійного фонду України в Брусилівському районі вказана надбавка позивачці як дитині війни , в повному розмірі не виплачувалась і не виплачується по даний час , заява позивачки з цього питання відповідачем залишена без задоволення , про що свідчить відповідь відповідача від 27.08.2010 року № 22 / С - 08.
За таких обставин суд вважає , що право позивачки порушене , так як вона має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.
Оскільки в даному випадку йдеться про підвищення пенсії , належним відповідачем є Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області де позивачка ОСОБА_1. перебуває на обліку як пенсіонер.
Відповідно до відповіді на звернення наданої позивачці відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Брусилівському районі позивачка отримувала підвищення до пенсії як дитина війни , на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2008 року № 530 , в розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб , а саме в розмірі 47 грн.00 коп. з 1.01. по 01.04. 2008 р.; в розмірі 48 грн. 10 коп. з 1.04. по 1.07. 2008 р. ; в розмірі 48 грн.20 коп. з 1.07. по 1.10. 2008 р. ; в розмірі 49 грн. 80 коп. з 01 жовтня 2008 року і за період з 1.08.2009 року по 31.07.2010 року.
Тобто, з даної довідки слідує що надбавка до пенсії позивачці виплачувалась в розмірі меншому , ніж встановленим ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.
Визначаючи розмір мінімальної пенсії за віком , з якого необхідно розраховувати позивачці підвищення до пенсії , суд виходить з того , що ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ встановлено , що основні державні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень . До числа основних державних гарантій включається і мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії , які є основним джерелом існування , не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом.
Статтею 19 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ передбачено , що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим Законом , крім Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ мінімальний розмір пенсії не визначений , тому суд вважає за можливе на підставі ст. 9 КАС України застосувати дане в цьому Законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру підвищення до пенсії дітям війни за аналогією закону , і який не може бути нижчим від прожиткового мінімуму , встановленого законом.
Судом встановлено , що згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ позивачці повинна була бути нарахована і виплачена надбавка до пенсії в розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб , фактично їй була нарахована та виплачувалась надбавка до пенсії в розмірі 10 % .
Так як визнані неконституційними положення Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення , тому у відповідності з ч. 2 ст.99 КАС України позов підлягає частковому задоволенню і виплаті підлягає заборгованість по недоплаченому підвищенню до пенсії в межах річного строку , тобто за період 1 серпня 2009 року по 31липня 2010 року включно , оскільки з вимогою про відновлення порушеного права позивачка звернулася безпосередньо до відповідача з заявою в серпні 2010 року , що підтверджується його відповіддю на звернення.
Прожитковий мінімум на особу , яка втратила працездатність визначений ст. 54 Закону України “ Про державний бюджет України на 2009 рік “ та ст. 52 Закону України “ Про державний бюджет України на 2010 рік “ і становить : з 1січня 2009 року по 31жовтня 2009 року – 498 грн. , з 1.11.2009 року по 31.12.2009 року – 573 грн. , з 01.01.2010 року по 31.03. 2010 р. – 695 грн. , з 01.04.2010 р. по 30.06.2010 р. – 706 грн. , з 1.07.2010 р. по 30.09.2010 року –709 грн.
Заперечення відповідача на позов, посилання представника відповідача на те , що одноразова компенсація позивачці виплачена згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.02.2008 року в порядку і розмірах встановлених даною постановою у відповідності до Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ суд рахує необґрунтованим , так як Конституція України не допускає звуження існуючих прав при прийнятті нових законів або внесенні змін до існуючих. Положення розділу 2 п. 24-34 Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України по справі № 10-рп від 22.05.2008 року , а тому втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення.
Керуючись ст. ст. 6 -12, 17, 18 , 20, 69, 87 ,94,99ч. 2 , 158-163, 186 КАС України , ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 1-28/2008 , ст. ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ суд ,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 , як дитині війни , щомісячного підвищення до пенсії у розмірі , передбаченому ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ - 30 % від розміру мінімальної пенсії за віком.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену надбавку до пенсії як дитині війни за період з 1 серпня 2009 року по 31 липня 2010 року відповідно до ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.
В іншій частині позов залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Брусилівський районний суд протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі.
Постанова в повному обсязі складена 29.10.2010 року.
Суддя Ф. В. Седун.