Судове рішення #12420533

Справа № 2 – 355/10  

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ  

 13 серпня  2010  року    Білогірський    районний    суд    Хмельницької області

в складі : головуючого  судді  Кащук Н.С.

       при   секретарі    Кубацькій І.Д.

 розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Білогір»ї  справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Білогірському районі про визнання дій неправомірними та перерахунок  пенсії

  ВСТАНОВИВ:  

 Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі щодо проведення перерахунку і виплати належного йому  пенсійного забезпечення. Зобов'язати управління Пенсійного фонду в Білогірському районі здійснити йому перерахунок пенсії за віком  відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2008 рік).  

В судове засідання позивач не зявився, подав до суду заяву в якій просив справу слухати у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в суд для розгляду справи не з'явився, направив до суду заяву з проханням слухати справу у його відсутності. Відповідач надав суду заперечення, в якому вказав, що  позивачу на підставі його заяви, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку було проведено перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У запереченні зазначено, що рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст..40,42 Закону України «Про загальноообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення та застосування  показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої  сплачено страхові внески  та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст.40 Закону, були визнані неконституційними. Позивачу було проведено перерахунок пенсії в 2010 році із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік з врахуванням положень Закону України « Про державний бюджет на 2010 рік» та з врахуванням періодів страхового стажу, передбачених ч.1 ст.40 Закону.

Виходячи із наведеного, приймаючи до уваги, що у справі є достатньо доказів для її вирішення суд приходить до висновку про необхідність розгляду справи за відсутності позивача та відповідача.

Дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що  позов підлягає  задоволенню.  

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Білогірському районі та  отримує пенсію за віком, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі .

Звернувшись 12 січня 2009 року до управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі із заявою щодо здійснення перерахунку, позивачу  був здійснений перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік.  

З листа УПФУ в Білогірському районі  вбачається, що при здійсненні перерахунку пенсії зазначені органи враховують постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». При цьому, в листі  вказано, що перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які відповідно до Закону враховуються для обчислення пенсії за  2007 рік.  

Відповідно до ч. 1,2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:  

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях:  

Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.  

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.  

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення попереднього перерахунку пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік,  що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

Відповідно до  ст. 22 Конституції України при прийнятті законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод громадян. При таких обставинах, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами має застосовуватися, у першу чергу Конституція України, закони України, а потім лише постанови КМ України. Якщо постанова КМ України суперечить закону України то застосовується закон України.  

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

На підставі викладеного суд рахує, що дії відповідача   щодо перерахунку  пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2007 рік  є неправомірними.  

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік на підставі ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».  

Суд вважає за можливе зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з дня звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі, тобто з  12 січня 2009  року.  

Враховуючи викладене,  керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України, ст.ст.    40,    42    Закону    України    «Про    загальнообов'язкове    державне    пенсійне    страхування», ст. ст. 10, 60, 212 – 215 ЦПК  України  районний суд, -  

                           ВИРІШИВ:  

Позов  ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Білогірському районі про визнання дій неправомірними та перерахунок  пенсії задовольнити.  

Визнати неправомірними  дії управління Пенсійного фонду України у Білогірському районі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду в Білогірському районі здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1  відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2008 рік), з 12 січня 2009  року та забезпечити в подальшому її виплату.  

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Хмельницької області на користь  ОСОБА_1 сплачені при зверненні до суду 8,50 грн. судового збору та 37,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, всього 45,50  грн.  

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання його копії.  

   Суддя                                                                             Н.С.Кащук

             

   

  • Номер: 6/727/125/23
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-355/10
  • Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
  • Суддя: Кащук Наталія Сергіївна
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.11.2023
  • Дата етапу: 04.12.2023
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація