Справа № 2-А-594/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2010 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: судді - Старжинської О.Є., при секретарі - Ніколаєнко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вознесенську позовну заяву ОСОБА_1 до міського голови Гержова Юрія Івановича про зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу при достроковому виході на пенсію
ВСТАНОВИВ:
29.10.2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Вознесенської міської ради – про зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу в сумі 14 160 грн. при достроковому виході на пенсію.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що він був посадовою особою органу місцевого самоврядування 9 рангу, працюючи на посаді заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення Вознесенської міської ради, начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності, розпорядженням міського голови № 53 від 08.04.2010 року звільнений з цієї посади згідно п.2 ст. 40 КЗпП України - у зв'язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи. У відповідності до Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" він набув право як особа передпенсійного віку, трудовий договір з яким розірвано на вказаній підставі, на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, маючи при цьому необхідний загальний трудовий стаж.
Посилаючись на те, що відповідач при звільнені не нарахував та не виплатив грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу", позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 10.11.2010 року було проведено заміну неналежного відповідача Управління праці та соціального захисту населення Вознесенської міської ради на належного відповідача – міського голову Гержова Юрія Івановича.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали зазначаючи, що позивач звільнившись за ст. 40 ч. 1 п. 2 КЗпП України набув права на дострокове призначення пенсії, однак право на виплату десяти посадових окладів виникає лише на підставі припинення трудових відносин у зв’язку з виходом на пенсію, ним при звільненні отримана вихідна допомога у розмірі середньомісячного заробітку у відповідності до ст.44 КЗпП України.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 працюючи на посаді заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення Вознесенської міської ради, начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності, була посадовою особою місцевого самоврядування 9 рангу в межах 5 категорії посад, її правовий статус згідно ст. 7 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі – Закон № 2493) регулюється Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом . Згідно розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2493 дія Закону України «Про державну службу» поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», цьому Закону та іншим Законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування. Законом №2493 (ст. 21) передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку визначеному законодавством України про державну службу та врегульовано отримання посадовою особою місцевого самоврядування одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів за наявності не менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, у разі звільнення з роботи в органах місцевого самоврядування у зв’язку з виходом на пенсію.
Служба ОСОБА_1 в органі місцевого самоврядування була припинена на загальній підставі, передбаченій Кодексом Законів про працю України, розпорядженням міського голови № 53 від 08.04.2010 року вона звільнена з цієї посади згідно п.2 ст. 40 КЗпП України - у зв'язку з виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи і їй була виплачена вихідна допомога передбачена ст.44 КЗпП України. Тобто, звільнення відбулося за ініціативою роботодавця, волевиявлення позивачки (ініціативи) про припинення служби у зв’язку з виходом на пенсію не було. Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (ст. 20) передбачено дві підстави звільнення у зв’язку з виходом на пенсію. Першою підставою є досягнення граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування, передбаченого ст. 18 Закону, другою – є встановлення інвалідності в період перебування на службі за наявності стажу служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років та стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" позивачка набула право як особа перед- пенсійного віку, трудовий договір з якою розірвано на вказаній підставі, на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, маючи при цьому необхідний загальний трудовий стаж. Розмір і порядок виплати пенсії у разі їх дострокового призначення регулюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно з ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Таким чином, аналіз приведеного законодавства свідчить, що на виникнення у особи права на отримання одноразової грошової допомоги потрібна сукупність трьох юридичних фактів:
- стаж роботи на посадах у органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців не менше 10 років.
- настання граничного віку перебування на службі, або інша підстава звільнення, передбачена законом для звільнення у зв’язку з виходом на пенсію.
- фактичне звільнення з посади у зв’язку з виходом на пенсію в органах місцевого самоврядування, а не її призначення.
У позивачки ОСОБА_1 звільнення з посади відбулося не у зв’язку з виходом на пенсію, а з підстав невідповідності займаній посаді внаслідок стану здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи, в наступному за цих підстав, а не інших, виникає право на звернення до відповідного пенсійного органу щодо дострокового призначення пенсії у порядку визначеному законодавством України, а право на виплату десяти посадових окладів виникає лише на підставі припинення трудових відносин у зв’язку з виходом на пенсію.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В позові ОСОБА_1 до міського голови Гержова Юрія Івановича про зобов'язання нарахувати та виплатити грошову допомогу при достроковому виході на пенсію відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку в Одеський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів.
Суддя: О.Є.Старжинська