Судове рішення #12418448

    Справа №2-2208\10

  РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ  

                                                                                       ЗАОЧНЕ  

    09 грудня 2010 року                                                                                                           м.Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі :

головуючого – судді          Кондратюка В.І.,  

з секретарем                        Калатинець І.О.,    

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов”язання провести перерахунок пенсії, -  

ВСТАНОВИВ :  

Позивач звернувся до суду та просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 серпня 2009 року, зобов’язати провести перерахунок пенсії із застосуванням, як працюючому пенсіонеру, показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 календарний рік, мотивуючи тим, що вона з 14.08.2007 року перебуває на пенсії і продовжує працювати, має право на перерахунок пенсії кожні 2 роки. 04.08.2009 року вона звернулась до відповідача про перерахунок пенсії, але їй неправомірно було враховано показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік, а повинно було бути враховано даний показник за 2008 рік.

Позивач в судове засідання не з’явилась, але надала заяву, в якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги уточнила, просить зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 календарний рік.

Представник відповідача про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, але в судове засідання не з’явився, не повідомивши про причину неявки.

Дослідивши докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на пенсії з 14.08.2007 року і продовжує працювати в Овруцькій гімназії, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі від 12.03.2010 року.

Згідно вказаного листа позивачу на підставі поданої нею заяви про перерахунок пенсії здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2009 року. Розмір пенсії становить 1382,69 грн. При визначенні пенсії відповідач врахував показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік з посиланням на лист Мінпраці та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року та підпункт 3 пункту 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.  

Пунктом 35 Розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України" внесено зміни до ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон) і останні викладено в такій редакції :

ч.2 ст.40  - «Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

     Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс — середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії,   за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії  . Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів;  

Ск — сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);

К — кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.» ;

ч.4 ст.42 – «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.»

Відповідно до останнього абзацу п.2 Розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" розділ ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діє по 31 грудня 2008 року.  

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року визнано  такими, що не відповідають Конституції  України (є  неконституційними), положення статті 67 розділу  І,  пунктів 2-4,  6-8,  10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів  20-22,  24-34 підпунктів  1-6,  8-12  пункту 35,  пунктів  36-100  розділу  ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет  України  на  2008  рік та про внесення  змін  до  деяких законодавчих актів України".

Положення  Закону України "Про Державний бюджет  України на  2008  рік та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України",  визнані неконституційними, втрачають чинність  з  дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення  Конституційного Суду України у цій  справі  має преюдиціальне  значення  для  судів  загальної  юрисдикції   при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які  виникли внаслідок  дії  положень Закону України  "Про  Державний  бюджет України на  2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Пунктом 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії,   за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії  . При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

На вказану норму посилаються в своєму листі від 11.03.2009 року № 2/0/18-09/039, № 4096/02-01 Міністерство праці та соціальної політики України та Пенсійний фонд України.  

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У зв’язку із визнанням змін неконституційними з 22.05.2008 року підлягає застосуванню редакція ч.2 ст.40 та п.4 ст.42 Закону станом до 1.01.08.

Відповідно ч.4 ст.42 Закону у  разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.  

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

     Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс — середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що   передує року звернення за призначенням пенсії   ;  

Ск — сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +...+ Кз);

К — кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування п.11 зазначеної постанови № 530 від 28.05.2008 року неможливе.

Позивач звернулась до відповідача про перерахунок пенсії у січні 2009 року, а тому для перерахунку пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата за попередній рік, тобто за 2008 рік, яка визначена Пенсійним фондом України в розмірі 1573,99 грн.    

Позивач сплатив витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн., які в порядку ст.88 ЦПК України слід стягнути з відповідача.

 Від сплати судового збору сторони звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” та рішення тридцять першої сесії Овруцької міської ради V скликання №13 від 11.02.2010 року.  

Керуючись ст.ст .   3,10,11,60,196,212-215,218 ЦПК  України, суд, -

ВИРІШИВ:  

Позов задовольнити.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі здійснити з 01.01.2009 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік в розмірі 1573 грн. 99 коп.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на користь ОСОБА_1  витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн.

Про перегляд заочного рішення відповідачем до Овруцького районного суду може бути подана заява протягом десяти днів з дня отримання його копії.

 Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до апеляційного суду Житомирської області через Овруцький районний суд.

 Суддя :  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація