Судове рішення #12416875

   

      РІ ШЕННЯ    

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ    

Справа № 2-1244/10    

02 грудня  2010   року   Новоайдарський районний суд Луганської області в складі:    

головуючого  -  судді                            Мальченко І.В.,    

при секретарі -                                           Іванченко А.В.,  

за участю позивачів -                     ОСОБА_1, ОСОБА_2,ОСОБА_3  

представника відповідача -                      ОСОБА_4,

представника відповідача -                          ОСОБА_5,

представника відповідача -                      ОСОБА_6,

розглянувши в приміщенні суду смт. Новоайдар у відкритому судовому засіданні  цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Новоайдарської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему у Новоайдарському районі, Штормівської сільської ради Новоайдарського району, ОСОБА_10, ОСОБА_6, третьої особи – ОСОБА_11 про скасування розпорядження Новоайдарської районної державної адміністрації від 05.05.2003 року № 108, зобов’язання привести карту - схему розпаювання земель у відповідність до державного акту, надання у приватну власність земельних ділянок, визнання дій відповідачів невідповідними Конституції України, -  

в с т а н о в и в:  

 Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 звернулися до суду з позовною заявою до Новоайдарської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему у Новоайдарському районі Штормівської сільської ради Новоайдарського району, ОСОБА_10,                                          ОСОБА_6, третьої особи – ОСОБА_11 про скасування розпорядження Новоайдарської районної державної адміністрації від 05.05.2003 року № 108, зобов’язання привести карту - схему розпаювання земель  у відповідність  до державного акту, надання у приватну власність земельних ділянок,  визнання дій відповідачів невідповідними Конституції України.

В обґрунтування  позовних вимог зазначено, що представник агрофірми «Агротон», керуючий відділенням «Штормове» ОСОБА_12 та Штормівський сільський голова ОСОБА_10 стали ініціаторами створення земельного масиву у розмірі 118 га землі в інтересах працівників соціальної сфери шляхом обміну земель резервного фонду та запасу на розпайовані землі колективної власності. Новоайдарська районна державна адміністрація підтримала клопотання ОСОБА_6 та ОСОБА_10 і своїм розпорядженням про обмін земель від 13.02.2003 року № 32 сформувала масив землі в інтересах працівників соціальної сфери села на контурах №№ 844-866, 922-034, 890-920, 75-а, 1084-а, 889, 896, 897 згідно плану роздержавлення та приватизації земель колгоспу ім.Пархоменка Новоайдарського району.

Позивачі зазначають, що документом, що став підставою для прийняття розпорядження райдержадміністрації від 13.02.2003 року № 32 стало клопотання ОСОБА_6 та ОСОБА_10, де головним аргументом для обміну вказується факт наявності в користуванні у працівників соціальної сфери села земельних ділянок на землі колективної власності , що були помилково виділені їм для обробітку, ніяких інших документів, пакет документів  погодження про обмін не містить. В матеріалах обміну зазначено, що він відбувся за принципом обміну «масив на масив» з додержанням вимог щодо рівноцінності. Про конкретні ділянки працівників соціальної сфери села, їх розташування на масиві, їх кількості в жодному документі райдержадміністрації мова не йшла. Позивачі зазначають, що про обмін земель та формування масиву землі для працівників соціальної сфери села Штормівської сільради вони не були проінформовані, вказують що за 2004-2010 роки жодного разу Новоайдарська райдержадміністрація, Штормівський сільський голова, Штормівська сільська рада, відділ Держкомзему у Новоайдарському районі не запропонували одержати земельні ділянки на рівних умовах з працівниками соціальної сфери села на єдиному земельному масиві.

В судовому засіданні представник позивача просив залучити до участі у справі в якості належного відповідача ОСОБА_13  

  Суд ухвалив залучити ОСОБА_13 до участі у справі в якості відповідача.  

 В своїх письмових запереченнях представник Новоайдарської районної державної адміністрації зазначила, що передача земель сільськогосподарських підприємств у колективну власність розпочалась 15.05.1992 року на виконання постанови ВРУ від 13.03.1992 року «Про прискорення земельної реформи та приватизації землі». За указом Президента України «Про паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 року право на земельний пай отримали всі особи, які входили до складу КСП на момент паювання землі і яких внесено до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Передача в натурі земельної частки (паю) громадянину здійснюється після складання схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї). Розпорядженням Голови Новоайдарської райдержадміністрації від 05.05.2003 року № 108 «Про затвердження схеми розподілу земель колективної власності (ріллі) на земельні частки (паї) колишнього КСП «Пархоменко» прийнято відповідно до п.п.16,17 Перехідних положень Земельного кодексу України. Поділ земель на земельні ділянки власникам сертифікатів проводиться на землях колективної власності, яка була визначена у 1995 році. Державний акт на право колективної власності на землю був виданий 23 січня 1995 року, тому порушень при прийнятті даного розпорядження не вбачається. Указом Президента України від 12.05.2000 року «Про забезпечення економічних інтересів і соціального захисту працівників соціальної сфери села і вирішення окремих питань, які виникають в процесі проведення земельної реформи» встановлено, що працівникам соціальної сфери села та пенсіонерам з їх числа може бути надано у користування земельні ділянки із земель запасу та резервного фонду для індивідуального та спільного ведення особистого підсобного господарства. За ст.7 Указу Президенту України «Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» громадянам, зайнятим у соціальній сфері села передаються у власність або користування земельні ділянки з земель резервного фонду. Отже, працівникам соціальної сфери села за рішенням місцевої ради із земель запасу надаються земельні ділянки, а не земельні частки, паї, в розмірах, встановлених ст.121 ЗК України. Позивачам були надані земельні ділянки, вказані в позовній заяві на підставі рішення Штормівської сільради від 28.02.2000 року № 9/4 «О выделении из земель запаса и резервного фонда в арендное и долгосрочное пользование земли до 2 га лицам социальной сферы обслуживания». У той час орендовані позивачами земельні ділянки на момент їх передачі та укладання договорів відносились до земель колективної власності. Таким чином рішення Штормівської сільської ради було прийнято помилково, у зв’язку з чим прокуратурою Новоайдарського району на дане рішення біло винесено протест. Рішенням сесії Штормівської сільської ради № 13/3 від 16.12.2004 року опротестоване рішення було скасоване як незаконне.  

Представник Держкозему у Новоайдарському районі в запереченнях наполягав на безпідставності позовних вимог, не визнає позов, вважає що дані вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

 Відповідач ОСОБА_13 проти вимог позовної заяви заперечує та просить суд розглядати справу у її відсутність.  

Третя особа - ОСОБА_11 заявою від 10.10.2010 року просить розглядати справу у його відсутність, з вимогами позовної заяви не згоден.

В судовому засіданні представник позивача та позивачі підтримали позовні вимоги наполягали на їх задоволенні в повному обсязі. Представники  відповідачів не визнали позов та просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

 Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.  

Судом встановлено, що у 2000 році, ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ін. які є працівниками соціальної сфери, звернулися за заявами до Штормівської сільської ради про надання їм в оренду земельних ділянок. Дані заяви було розглянуто на сесії Штормівської сільської ради 29.02.2000 року. Керуючись Указом Президента України № 765 від 28.06.1999 року «Про додаткові заходи щодо задоволення потреб громадян у земельних ділянках» сесією Штормівської сільської ради було прийняте рішення № 9/4 від 29.02.2000 року «Про виділення з земель запасу та резервного фонду в оренду земельних ділянок до 2 га працівникам соціальної сфери».

Згідно даного рішення, додатку до нього та укладених договорів оренди працівникам соціальної сфери було надано в користування земельні ділянки площею 1.25 га кожному на необроблених землях в межах села.

У зв'язку з відсутністю у рішенні та додатку до нього місця розташування земельних ділянок, виділених працівникам соціальної сфери, зазначені ділянки були виділені не на землях резервного фонду і запасу, а на землях колективної власності. Зазначений факт зясувався при отриманні громадянами - власниками земельних паїв державних актів на розпайовані землі КСП ім. Пархоменко і виділенні їм земельних ділянок на місцевості.

Статтею 19 Земельного Кодексу України від 18.12.1990 року, діючого на той час, було визначено порядок надання земельних ділянок у користування, згідно з яким підприємство, установа, організація та громадяни, заінтересовані в одержанні земельних ділянок, звертаються з відповідним клопотанням (громадянин з заявою) до місцевої Ради народних депутатів, яка має право надавати земельні ділянки. Клопотання про відведення ділянок, що надаються Верховною Радою України, подаються до обласної, Київської, Севастопольської міської Ради народних депутатів.

До клопотання додаються: копія генерального плану будівництва або інші графічні матеріали, що обґрунтовують розмір намічуваної для відведення площі, титульний список або довідка про фінансування будівництва, проект рекультивації земель, інші матеріали. Заява громадянина про надання земельної ділянки повинна містити бажані її розмір і місце розташування, мету використання. Відповідна місцева Рада народних депутатів розглядає клопотання (заяву) у строк не більше місяця, надає дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки і одночасно повідомляє про це Раду народних депутатів, на території якої розташована намічувана для відведення земельна ділянка.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з власником землі або землекористувачем та подається до сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, яка розглядає його у місячний строк і в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земель. Так, виконавчим комітетом Штормівської сільської ради, на який у відповідності до вимог ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» покладено повноваження щодо підготовки і внесення на розгляд ради питань у сфері земельних відносин, без урахування вищевказаного порядку надання земельних ділянок в користування, передбаченого Земельним Кодексом України та вимог ст.15 Закону України «Про оренду землі», керуючись лише Указами Президента України з вищезазначених питань, було винесено на розгляд сесії не питання про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, а питання надання земельних ділянок в користування, що суперечило встановленому порядку.

Чинним законодавством передбачено, що при виготовленні відповідної проектної документації враховуються дані Державного земельного кадастру, призначенням якого є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів з метою регулювання земельних відносин. Наявність проектної документації унеможливила б факт надання ділянок на землях, які згідно Державного акту від 1995 року належали до земель колективної власності КСП ім.Пархоменка .

Враховуючи те, що рішення сесії Штормівської сільської ради № 9/4 від 29.02.2000 року «Про виділення з земель запасу та резервного фонду в оренду земельних ділянок до 2 га. працівникам соціальної сфери» було прийняте в порушення вимог встановленого чинним законодавством порядку надання в оренду земельних ділянок, в.о. прокурора Новоайдарського району 06.12.2004 року обґрунтовано принесено протест на дане рішення. Спрямування якого Штормівському сільському голові ОСОБА_10 по суті відповідало і нормам ст.21 Закону України «Про прокуратуру» і нормам ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки саме на сільського голову покладено скликання сесій ради та внесення пропозицій щодо формування порядку денного.  

У відповідності зі ст.ст.116,118,121,124 Земельного Кодексу України від 25.10.2001 року працівникам соціальної сфери були запропоновані інші землі. Більшість написали заяви та оформили державні акти на земельні ділянки.

Позивачі мали нагоду отримати в оренду або у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, але відмовилися від таких пропозицій.

Земельні ділянки, якими користувались позивачі до 2004 року, на даний час знаходяться у приватній власності громадян та орендуються Штормівським відділенням ЗАТ СВФ «Агротон».

Землі, запропоновані Новоайдарською райдержадміністрацією є рівноцінними, тим що мали заявники в оренді до 2004 року. Однак запропоновані земельні ділянки тривалий час не оброблялись і потребують певних затрат, у зв'язку з чим не відповідають вимогам позивачів. Землі, які б за розташуванням, площею та якістю земель, задовольнили б вимоги заявників на теперішній час знаходяться в оренді селянсько-фермерського господарства. Впродовж 4 років ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ін. неодноразово звертались до Новоайдарської райдержадміністрації про порушення їх прав у сфері земельних відносин. У відповідях на звернення заявників посадовими особами райдержадміністрації надавались роз'яснення, здійснювались виїзди на місця і пропонувалось звернутися до районного відділу земельних ресурсів для позитивного вирішення зазначеного питання у відповідності з нормами чинного земельного законодавства (відповіді № 55М427 від 01.10.2004 р., №55/542 від 05.05.2005р., №52/2686 від 18.12.2007 р., № 52/1286 від 09.07.2008 р.). Звернення містили скарги на дії посадовців органів влади та місцевого самоврядування, тоді як відсутні заяви про надання земельних ділянок у власність чи користування протягом зазначеного періоду до Новоайдарської райдержадміністрації.

Вимога щодо надання позивачам у приватну власність вказаних на викопіюванні земельних ділянок спростована. Представник Відділу Держкомзему у Новоайдарському районі ОСОБА_4 заперечила можливість її задоволення, адже на вказані землі 20.02.2007 року був наданий дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки для створення фермерського господарства ОСОБА_14, проект яким був виготовлений, погоджений відповідними службами та пройшов державну землевпорядну експертизу.

Згідно ст. 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документу, що посвідчує право власності на земельну ділянку, а згідно ст.126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами.    

Статтею 116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають право власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України; набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність; безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним Кодексом України, а згідно статті 118 даного кодексу встановлено, що громадянин, зацікавлений у одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної державної адміністрації або ради за місцем знаходження земельної ділянки; у заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання; відповідна адміністрація або рада розглядає заяву і в разі згоди на передачу земельної ділянки надає дозвіл на розробку проекту її відведення.    

 Таким чином для отримання земельної ділянки у власність, зацікавлена особа повинна звернутися з заявою до відповідної адміністрації або ради, за місцем знаходження земельної ділянки, про передачу її заявнику і орган до якого звернувся заявник повинен вирішити питання про надання або не надання земельної ділянки заявнику.    

Згідно ч.1 ст.10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, згідно ч.1 ст. 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, а згідно ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу, таким чином суд зобов’язаний розглядати справу в межах пред’явленого позову, не виходячи за його межі.    

Встановивши дані обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають, оскільки суперечать нормам закону.

 Керуючись ст. 14 Конституції України, ст.ст.10, 11, 15, 57, 60, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст.116,118,121,124,125 ЗК України ,  суд, -

в и р і ш и в:  

 В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Новоайдарської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему у Новоайдарському районі,  ОСОБА_13, Штормівської сільської ради Новоайдарського району, ОСОБА_6, відділення «Штормово» ЗАТ СВФ «Агротон», третьої особи – ОСОБА_11 про скасування розпорядження Новоайдарської районної державної адміністрації від 05.05.2003 року № 108, зобов’язання привести карту - схему розпаювання земель у відповідності до державного акту, надання у приватну власність земельних ділянок,  визнання дій відповідачів невідповідними Конституції України – відмовити за необґрунтованістю.    

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через Новоайдарський районний суд Луганської області. Апеляційна  скарга  на  рішення  суду  подається протягом десяти днів з дня його проголошення.  Особи,  які брали  участь  у справі,  але  не  були  присутні  у  судовому  засіданні  під  час проголошення судового рішення,  можуть  подати  апеляційну  скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

  Головуючий                 І.В.Мальченко  

  • Номер: 6/464/93/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1244/10
  • Суд: Сихівський районний суд м. Львова
  • Суддя: Мальченко Інна Вікторівна
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.03.2021
  • Дата етапу: 05.05.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація